Třicet tisíc podpisů. Petice za zachování koruny nabývá na síle

Třicet tisíc podpisů. Petice za zachování koruny nabývá na síle

Více jak třicet tisíc podpisů. To je stále jen průběžný výsledek petiční akce, kterou před časem rozjeli Svobodní a ve které se snaží burcovat k zachování české koruny. Navíc s touto peticí před časem dorazili přímo do Senátu. A neodešli zrovna s prázdnou.

„Cílem předání petice je zajištění senátní podpory pro vyjednání výjimky ze zavedení eura. Cestou k dosažení tohoto cíle by mohlo být i uspořádání veřejného slyšení na téma (ne)výhody zrušení české koruny,“ uvedl po prvním jednání v petičním výboru horní komory parlamentu Libor Vondráček, předseda Svobodných, kterého na jednání do Senátu doprovázel i místopředseda Robert Vlášek.

„Přijetí euro by bylo negativní pro občany ČR zejména tím, že svěříme další významnou část naší suverenity do rukou nikým nevolených úředníků v Bruselu či Frankfurtu. Dnes si sice znehodnocujeme měnu sami, ale pokud bychom to chtěli přestat dělat, můžeme. Nicméně po přijetí eura už to nebudeme moci přehodnotit,“ je přesvědčený Vondráček.

Zkušenost Slováků je podle jeho slov taková, že po přijetí eura došlo k výraznému zdražení. „Fixovaný kurz těsně před výměnou byl pro Slovensko nevýhodný. Lze předpokládat, že podobně by to mohlo být u nás. Každý si dnes může vybrat, co je pro něj lepší měna, a tímto krokem by byla zmenšena možnost volby a snížena měnová konkurence,“ říká Libor Vondráček s tím, že koruna patří k České republice stejně jako patří koruna na hlavu českého lva. „Naopak nad hlavu lva nepatří ani rudá hvězda, ani dvanáct hvězd žlutých,“ dodává.

Přestože petice už dorazila do Senátu a opírá se o desetitisíce signatářů, v dalším sběru podpisů Svobodní nepolevují. Petici je možné nadále podepsat jak na mnoha petičních místech, tak elektronicky.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Bc. Robert Vlášek

Bc. Robert Vlášek

mluvčí odborné skupiny Svobodných pro vnitro a obranu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31