PETICE: Vraťme koruně korunu

PETICE: Vraťme koruně korunu

Český lev nosí na hlavě korunu jako symbol suverenity Zemí koruny České. Součástí naší suverenity je nejen symbolicky stabilní a silná měna, která svědčí českému hospodářskému živlu i úsporám našich občanů. Proto jsme připravili jako uskupení Svobodní petici pro zachování české koruny, ke které doplňujeme následující odůvodnění.

„Přijetí euro by bylo negativní pro občany ČR zejména tím, že svěříme další významnou část naší suverenity do rukou nikým nevolených úředníků v Bruselu/Frankturtu. Dnes si sice znehodnocujeme měnu sami, ale pokud bychom to chtěli přestat dělat, můžeme. Po přijeti eura už to nebudeme moci přehodnotit. Zkušenost Slováků je taková, že po přijetí eura se výrazně podražilo. Fixovaný kurz těsně před výměnou pro ně byl nevýhodný, lze předpokládat, že podobně by to mohlo být i u nás. Každý si dnes může vybrat, co je pro něj lepší měna, a tímto krokem by byla zmenšena možnost volby, a snížena měnová konkurence,“ říká Libor Vondráček k významu akci a dodává: „Koruna patří k České republice, stejně jako patří koruna na hlavu českého lva – naopak nad hlavu lva nepatří ani rudá hvězda, ani 12 hvězd žlutých.

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY:

Petici v PDF najdete zde, budeme moc rádi, kdy nám pomůžete se sběrem dalších podpisů.

Podepište online zde, pokud Vám nefunguje CAPTCHA. Pokud ano, najdete formulář níže ↓

Jako Svobodní jsme jednoznačně jsou pro zachování české koruny. 👑
🇨🇿 Chceme zachovat měnovou konkurenci, aby si lidé mohli vybírat, čím budou platit, takže je nutné zachovat českou korunu, která je pro nás navíc výhodná i makroekonomicky.
✌️ Čím větší výběr, tím větší svoboda, a proto vnímáme zavádění možnosti platit kryptoměnami, jako třeba i Bitcoin, za pozitivní.
🤝 Jako Svobodní proto chceme rozvolnit zákony, které nutí lidi např. platit nejnutnější položky jen v korunách, což chceme nechat na domluvě soukromých osob.
💸 Zároveň podporujeme ústavní ochranu platby v hotovosti.

Kliknutím na obrázek stáhnete grafické podklady

Delší komentář:

V počínání vlády a rozšiřování pravomocí ČNB mnozí vidí snahu vyvolat znehodnocování koruny a tvrdí, že podporování inflace je skrytá snaha vyvolat mezi českými lidmi poptávku po euru. Euro je však rovněž uměle znehodnocováno, a proto úvahy o přijetí společné měny ani dnes nedávají žádný smysl.

Inflační snahy všech institucí zásadně odmítáme. Vláda či ČNB nesmí uměle snižovat hodnotu životních úspor lidí. Vysoká inflace posledních let není přírodní jev, ale státní zásah a pohrdání těmi, kteří léta spoří v penězích.

Česká ekonomika potřebuje nejen stabilní, ale také vlastní měnu, jejíž síla přirozeně reaguje na sílu naší ekonomiky. Měnová konkurence musí být zachována a lidem má být umožněno zvolit si v soukromých záležitostech měnu, která jim vyhovuje. Přijetí eura lidem ani firmám nepomůže. Pouze tímto politickým krokem předáme monetární politiku do Frankfurtu a připravíme ČR tak o další kus suverenity.

Neutrální správkyní české měny má být Česká národní banka. Ta nemá regulovat ceny, kurzy ani úroky. ČNB nemá platit zbytečné úroky bankám. Případné zisky má odvádět do státního rozpočtu a pomáhat tím snižovat dluh veřejných financí. Její úkolem má být zajištění vydávání jen přiměřeného množství oběživa tak, aby nebyla podporována inflace, což předpokládalo původní znění zákona o ČNB.

Pro zdraví naší ekonomiky je také potřeba zastavit bezbřehé zadlužování a navyšování peněz v oběhu. Jde o zcela bezohledné jednání nejen vůči, těm co léta vydělávali a spořili, ale zejména o vytváření břemena pro budoucí generace. Argumentace vysokým dluhem v zemích, jako je Řecko či Itálie připomínají výmluvy školáků, že Horáček skočil z okna první a takže já jen skočil za ním. Svobodní prosazují zodpovědné chování na všech úrovních.

Dále navrhujeme, aby pro přijetí schodkového rozpočtu byla nutná ústavní většina. Věříme, že v době mimořádné situace např. v podobě válečného stavu nebo současné situace okolo koronaviru by vláda neměla problém pro takový rozpočet sehnat hlasy opozice. Za normální situace by měl být rozpočet minimálně vyrovnaný, ale spíše přebytkový, abychom měli nachystané rezervy. Skutečné rezervy, ke kterým se můžeme dostat, ale ne tak, aby to dopadlo jako rezervy nafty v Německu.

Abychom mohli snižovat dluhy, musíme hledat úspory zejména v provozu. Aktuální daně jsou tak vysoké, že by jejich další zvyšování nemělo být politikům umožněno bez souhlasu občanů v referendu. Pokud parlament neschválí obecné lidové veto jako obranu občanů proti zvůli politiků, měl by ho schválit alespoň v daňových otázkách.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Zachovejme měnovou konkurenci – zachovejme českou korunu
  • Omezme vliv ČNB na sílu České koruny – návrat původního § 2 do zákona o ČNB
  • Snižme pravomoci ČNB vytvářet inflaci – znovu omezení ČNB v oblasti nákupu dlouhodobých dluhopisů
  • Zastavme zadlužování ústavní silou  – ústavní zákon o rozpočtové kázni, který by ztěžoval vládám přijímat deficitní rozpočet

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31