Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

PETICE: Vraťme koruně korunu

PETICE: Vraťme koruně korunu

Český lev nosí na hlavě korunu jako symbol suverenity Zemí koruny České. Součástí naší suverenity je nejen symbolicky stabilní a silná měna, která svědčí českému hospodářskému živlu i úsporám našich občanů. Proto jsme připravili jako uskupení Svobodní petici pro zachování české koruny, ke které doplňujeme následující odůvodnění.

„Přijetí euro by bylo negativní pro občany ČR zejména tím, že svěříme další významnou část naší suverenity do rukou nikým nevolených úředníků v Bruselu/Frankturtu. Dnes si sice znehodnocujeme měnu sami, ale pokud bychom to chtěli přestat dělat, můžeme. Po přijeti eura už to nebudeme moci přehodnotit. Zkušenost Slováků je taková, že po přijetí eura se výrazně podražilo. Fixovaný kurz těsně před výměnou pro ně byl nevýhodný, lze předpokládat, že podobně by to mohlo být i u nás. Každý si dnes může vybrat, co je pro něj lepší měna, a tímto krokem by byla zmenšena možnost volby, a snížena měnová konkurence,“ říká Libor Vondráček k významu akci a dodává: „Koruna patří k České republice, stejně jako patří koruna na hlavu českého lva – naopak nad hlavu lva nepatří ani rudá hvězda, ani 12 hvězd žlutých.

Petici v PDF najdete zde, budeme moc rádi, kdy nám pomůžete se sběrem dalších podpisů.

Podepište online zde, pokud Vám nefunguje CAPTCHA. Pokud ano, najdete formulář níže ↓

Jako Svobodní jsme jednoznačně jsou pro zachování české koruny. 👑
🇨🇿 Chceme zachovat měnovou konkurenci, aby si lidé mohli vybírat, čím budou platit, takže je nutné zachovat českou korunu, která je pro nás navíc výhodná i makroekonomicky.
✌️ Čím větší výběr, tím větší svoboda, a proto vnímáme zavádění možnosti platit kryptoměnami, jako třeba i Bitcoin, za pozitivní.
🤝 Jako Svobodní proto chceme rozvolnit zákony, které nutí lidi např. platit nejnutnější položky jen v korunách, což chceme nechat na domluvě soukromých osob.
💸 Zároveň podporujeme ústavní ochranu platby v hotovosti.

Kliknutím na obrázek stáhnete grafické podklady

Delší komentář:

V počínání vlády a rozšiřování pravomocí ČNB mnozí vidí snahu vyvolat znehodnocování koruny a tvrdí, že podporování inflace je skrytá snaha vyvolat mezi českými lidmi poptávku po euru. Euro je však rovněž uměle znehodnocováno, a proto úvahy o přijetí společné měny ani dnes nedávají žádný smysl.

Inflační snahy všech institucí zásadně odmítáme. Vláda či ČNB nesmí uměle snižovat hodnotu životních úspor lidí. Vysoká inflace posledních let není přírodní jev, ale státní zásah a pohrdání těmi, kteří léta spoří v penězích.

Česká ekonomika potřebuje nejen stabilní, ale také vlastní měnu, jejíž síla přirozeně reaguje na sílu naší ekonomiky. Měnová konkurence musí být zachována a lidem má být umožněno zvolit si v soukromých záležitostech měnu, která jim vyhovuje. Přijetí eura lidem ani firmám nepomůže. Pouze tímto politickým krokem předáme monetární politiku do Frankfurtu a připravíme ČR tak o další kus suverenity.

Neutrální správkyní české měny má být Česká národní banka. Ta nemá regulovat ceny, kurzy ani úroky. ČNB nemá platit zbytečné úroky bankám. Případné zisky má odvádět do státního rozpočtu a pomáhat tím snižovat dluh veřejných financí. Její úkolem má být zajištění vydávání jen přiměřeného množství oběživa tak, aby nebyla podporována inflace, což předpokládalo původní znění zákona o ČNB.

Pro zdraví naší ekonomiky je také potřeba zastavit bezbřehé zadlužování a navyšování peněz v oběhu. Jde o zcela bezohledné jednání nejen vůči, těm co léta vydělávali a spořili, ale zejména o vytváření břemena pro budoucí generace. Argumentace vysokým dluhem v zemích, jako je Řecko či Itálie připomínají výmluvy školáků, že Horáček skočil z okna první a takže já jen skočil za ním. Svobodní prosazují zodpovědné chování na všech úrovních.

Dále navrhujeme, aby pro přijetí schodkového rozpočtu byla nutná ústavní většina. Věříme, že v době mimořádné situace např. v podobě válečného stavu nebo současné situace okolo koronaviru by vláda neměla problém pro takový rozpočet sehnat hlasy opozice. Za normální situace by měl být rozpočet minimálně vyrovnaný, ale spíše přebytkový, abychom měli nachystané rezervy. Skutečné rezervy, ke kterým se můžeme dostat, ale ne tak, aby to dopadlo jako rezervy nafty v Německu.

Abychom mohli snižovat dluhy, musíme hledat úspory zejména v provozu. Aktuální daně jsou tak vysoké, že by jejich další zvyšování nemělo být politikům umožněno bez souhlasu občanů v referendu. Pokud parlament neschválí obecné lidové veto jako obranu občanů proti zvůli politiků, měl by ho schválit alespoň v daňových otázkách.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Zachovejme měnovou konkurenci – zachovejme českou korunu
  • Omezme vliv ČNB na sílu České koruny – návrat původního § 2 do zákona o ČNB
  • Snižme pravomoci ČNB vytvářet inflaci – znovu omezení ČNB v oblasti nákupu dlouhodobých dluhopisů
  • Zastavme zadlužování ústavní silou  – ústavní zákon o rozpočtové kázni, který by ztěžoval vládám přijímat deficitní rozpočet
Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31