Předseda Libor Vondráček byl hostem Politického spektra v České televizi

Předseda Libor Vondráček byl hostem Politického spektra v České televizi

Předseda Libor Vondráček byl v neděli hostem pořadu Politického spektra v České televizi. Vítězná strategie pro ČR je energetická nezávislost. Postavit se přitom musíme za to, co se osvědčilo. 🇨🇿 Za mír! Za svobodu! Za kapitalismus!

Dalšími hosty byli: Tomáš Petříček (ČSSD); Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

Celý pořad Politického spektra si můžete pustit kliknutím na níže uvedený obrázek.

V pořadu Politické spektrum v ČT se sešli členové mimoparlamentních stran Pavel Hroch (Jihočeši 2012), Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda Svobodných Libor Vondráček. Petříček nabídl vhled do ruského uvažování o Česku a nabídl ekonomický recept, jak v tíživé ekonomické situaci pomoct lidem. Vondráček mj. jasně řekl, kdo podle něj může za válku na Ukrajině.

Moderátor Bohumil Klepetko položil Petříčkovi otázku na úvod. „Pane místopředsedo, existuje ještě ČSSD?“

„Ano, existuje. Jsme nejstarší česká politická strana. Naše tradice určitě nezanikla. Chceme se vrátit do Sněmovny a hájit zájmy pracujících, které jsme vždy zastupovali,“ odpověděl Petříček s tím, že v této obtížné době se sociální demokracie dál zastává lidí a přichází s různými konstruktivními návrhy.

Oznámil také, že lidé jako Jan Hamáček nebo Michal Hašek už se na práci ČSSD nijak nepodílí. Michal Hašek před časem oznámil, že prozatím uzavírá své politické působení, včetně působení v ČSSD.

Když přišla řada na Vondráčka, konstatoval, že czexit, tedy vystoupení Česka z EU, je stále jednou z variant, se kterou Svobodní počítají, ale není jediná.

Moderátor poté otevřel téma ruské války na Ukrajině, kterou ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února.

Vondráček volal po utlumení silných prohlášení spojených s touto válkou. Osobně by prý uvítal, kdyby tady Česko šlo rakouskou cestou. Ale česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na místo toho oznámila, že chce s USA jednat o založení americké vojenské základny na českém území.

„Já jako Američan bych se možná zlobil, kdyby někdo říkal, že by na svém území chtěl mít můj radar a já bych o tom zároveň nevěděl. To je jako kdyby teď Američani řekli, že chtějí mít na svém území český radar,“ řekl Vondráček.

Konstatoval však také, že je sice třeba debatovat o tom, které evropské státy udržovaly dobré vztahy s putinovským Ruskem, ale pokud jde o to, kdo může za válku na Ukrajině, Vondráček má jasno. „Může za to Putin,“ řekl předseda Svobodných.

Vrátil se až k někdejšímu americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který uzbrojil Sovětský svaz. Ukázal tím také sílu kapitalismu. Proto je podle Vondráčka třeba držet se kapitalistických pravidel a znovu se nestát závislými na Rusku.  

Pokud jde o současné ekonomické obtíže českých občanů, Vondráček volal po snížení daní např. u pohonných hmot, protože snížení daní u pohonných hmot může zlevnit i přepravované zboží.

Petříček zmínil, že ho překvapilo, jak málo se proti válce staví samotní ruští občané.

„Druhá věc, která mě na tom irituje, je, jak česká politická scéna reagovala na tu krizi. Že se tady prezentuje, jako kdybychom si vybírali mezi pomocí Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům, a na druhé straně řešením ekonomických a sociálních dopadů této krize. Místo toho, abychom se snažili, jak udělat správně obě tyto věci najednou,“ prohlásil Petříček.

Do třetice ho prý překvapilo, že EU není zcela jednotná v protiruských sankcích. Petříček v této souvislosti zmínil příklad Maďarska.

U Ruska připomněl, že Ruská federace nevnímá Českou republiku jako rovnocenného partnera. „Vnímají nás jako součást své sféry vlivu, a to bychom si měli uvědomit,“ uvedl diváky do ruského přemýšlení nad Českem. Hlavním cílem Ruska podle Petříčka je oslabit EU i NATO. Jeden členský stát ponížit, jiný jakoby pozvednout, aby se narušila jednota Západu. Tomuto je podle exministra zahraničí Petříčka čelit.

Pokud jde o současné ekonomické obtíže českých občanů, Petříček volal po zvýšení minimální mzdy alespoň na 20 tisíc. Vedle toho doporučoval částečně regulovat trh a držet tím v jistých mezích ceny pohonných hmot, maloobchodní ceny elektřiny a tak podobně.

Zdroj: Parlamentní listy a Politické spektrum

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31