Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní vyrazili diskutovat s mládeží na klimatický pátek. Takto to dopadlo

Svobodní vyrazili diskutovat s mládeží na klimatický pátek. Takto to dopadlo

Hnutí studentů Fridays for Future svolalo na tento pátek demonstraci na pražské Malostranské náměstí. Po delší odmlce chtěli představitelé této ekonomické iniciativy upozornit na negativní dopady těžby uhlí na životní prostředí.

Mladí studenti, vybaveni transparenty s nápisy jako „Už nám dochází čas“, „Neudržitelný systém krade budoucnost nám všem“ nebo „Každému z nás lásku planeta dá, když na ni nebudeš s*át“, však měli nečekanou návštěvu. Této demonstrace se zúčastnili také zástupci Svobodných, kteří se naopak vybavili transparenty s nápisy jako „Chceme svobodu místo klimatického socialismu“ nebo „Petice proti uhlíkovému naturalismu“.

„Svobodní tvrdí, že to má být trh, jenž bude určovat, kterou surovinu budeme využívat, protože jedině trh vede k efektivnímu zacházení se všemi zdroji a zabraňuje tedy plýtvání,“ uvedl přímo na demonstraci Libor Vondráček, předseda Svobodných. Podle jeho slov to však neznamená, že by jeho strana prosazovala „drancování přírody“.

„Neříkáme, že nám nezáleží na naší přírodě. Ekologie i ekonomie mají stejný základ slova, a i proto je nelogické, aby tyto dva pojmy byly kladeny proti sobě. Pokud ekologie a ekonomie jdou ruku v ruce, pak teprve dochází jak k tomu, že se nevyčerpává krajina, tak k tomu, že se nevyčerpávají naše ekonomické zdroje. A zároveň nedochází k tomu, že se zbytečně naše země dostává do závislosti na někom, když sami máme poměrně dost vlastních zdrojů,“ vysvětli Vondráček.

Místopředseda Svobodných Luboš Zálom pak vysvětlil, proč chtěli protestujícím studentům nabídnout jiný pohled na problematiku těžby uhlí. „Neexistuje vědecký konsensus, že by za oteplování planety mohla průmyslová činnost,“ připomněl Zálom s tím, že se domnívá, že ekologičtí alarmisté jsou vedeni morálními stanovisky, které zhmotňuje nenávist vůči lidem, pokroku a jakémukoliv bohatství.

„Když si před pár měsíci Putin dovolil zaútočit na Ukrajinu, tak to udělal proto, že si byl jistý, že s tím Západ neudělá skoro nic, protože si ekonomicky a energeticky podmanil nejsilnější zemi v Evropě, což je samozřejmě Německo,“ pokračoval Luboš Zálom. „Ukázalo se, jak nebezpečné je zaměřit se na obnovitelné zdroje. Naopak bychom se měli soustředit na jadernou energetiku a rozumné dotěžení uhlí,“ dodal místopředseda Svobodných.

Zdroj: Parlamentní listy + Facebook Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31