Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Nedostatek léků je způsoben socialistickým regulovaním cen, myslí si lékař ze Svobodných

Nedostatek léků je způsoben socialistickým regulovaním cen, myslí si lékař ze Svobodných

Výpadky v dodávkách léků a jejich nedostatek na trhu trápí české zdravotnictví již od covidové pandemie. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že problém je u dodavatelů, nicméně jiní ukazují prstem i na samotné ministerstvo a státní systém regulovaných nákupních cen.

„Osobně si myslím, že to jsou socialisticky nastavené ceny. My tu máme regulované ceny. Pamatujete si, jak za komunismu banány stály deset korun, akorát tady nebyly? To je dnešní situace [s léky],” uvedl 24. září v rozhovoru pro CNN Prima News neurolog Miroslav Havrda, který je místopředsedou strany Svobodní.

„Tady báječně funguje obchod s vakcínami, tak nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky. A to je myslím stejně důležité jako mít tady vakcíny,“ podotýká lékař s tím, že nedostupnost některých léčiv komplikuje život jemu i jeho kolegům a zbytečně ohrožuje pacienty.

Podle něj je základní problém v tom, že v českém zdravotnictví nefunguje řádné tržní prostředí. Ministerstvo zdravotnictví a jeho úředníci špatně nastavují ceny, říká. „Jestliže máme nějakou nákupní cenu, do té ceny se musí vejít distributor a lékárna a jestliže je cena nastavena příliš nízko, farmaceutické firmy tady odhlašují registrace svých zejména levnějších léků, a tudíž ten lék sem k nám nebudou dodávat,“ prohlásil Havrda v televizním pořadu.

Pro Epoch Times uvedl, že „první krok k tomu, aby zde léky byly“, je umožnit zavedení tržních cen. „Potom záleží na státu, jestli to bude refundovat on nebo zdravotní pojišťovny. Peněz na letadla je dost. Co kdybychom koupili o jedno letadlo méně?“

V okolních státech už pochopili, že léky musí stát více, tvrdí Havrda. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu stojí 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby ty léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou daleko více peněz, a pak je to otázka kontroly distributorů a dalších kanálů, kdy je možné, že ty léky utíkají i přímo od nás,“ řekl lékař pro CNN Prima News.

Vysvětlil, že každá krabička léků má své jedinečné označení, jakýsi rodný list, podle něhož lze okamžitě zjistit, jestli k nám byl daný lék dovezen a zda skončil někde jinde. Na otázku Epoch Times, zda o nějakém takovém případu překupování léků do zahraničí ví, odpovídá: „Nikoho nebudu obviňovat, ale lékárníci vědí své,“ říká lékař a dodává: „Není problém to kontrolovat! Děláme to důsledně?“

Zdroj: https://epochtimes.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31