Druhý den návštěvy Jindřichova Hradce zahájili senátoři v Muzeu fotografie

Druhý den návštěvy Jindřichova Hradce zahájili senátoři v Muzeu fotografie

Druhý den výjezdního zasedání dnes ráno senátoři zahájili v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Následovala procházka městem, během které si pro štěstí nezapomněli šlápnout na 15. poledník. Potom si nenechali ujít světelnou vodní fontánu v pasáži U svatého Floriána a z Jindřichova Hradce se vydali směrem na Vysočinu.

Výjezdní zasedání se v našem regionu koná vůbec poprvé a podařilo se ho zařídit Jaroslavu Chalupskému, který byl do funkce za Jindřichohradecko a Pelhřimovsko zvolen loni na podzim. „Výjezdní zasedání jsme uskutečnili v rámci senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, abychom byli schopni osahat si teoretické věci, které probíráme na plénu, přímo v terénu. Setkali jsme se s odborníky, kteří znají hlubokou podstatu témat, které my se potom snažíme regulovat nebo dostat do určitých mezí v zákonech. Výjezdní zasedání je důležitým pohledem na to, aby legislativa, kterou přijímáme, co nejvíce vyhovovala lidem v regionu,“ uvedl senátor Chalupský.

Senátoři měli během dvou dnů poměrně bohatý program, během kterého navštívili nejen Jindřichův Hradec, ale také Dačice, Kamenici nad Lipou nebo Pelhřimov. „Odbornou stránku jsme prokládali stránkou kulturní, kterou náš region může nabídnout ve velké míře. Středeční večer jsme pak zakončili setkáním s místními podnikateli. Tam jsme se bavili o jejich různých problémech a hodně skloňovaným tématem byly exekuce. Tento námět také právě přichází do Senátu a začínáme ho opracovávat v rámci senátních výborů. Myslím si, že i na plénu k tomu proběhne mnohahodinová diskuse. Týká se to spousty lidí, asi sedm set tisíc jich je dneska v nějaké formě exekuce. Bude to tedy palčivé téma a my se budeme snažit zákon připravit tak, aby byl optimální a splnil svůj účel,“ dodal senátor.

Tématem výjezdního zasedání bylo odpovědné hospodaření. „To znamená, že by lesníci, zemědělci a vodohospodáři spolu měli komunikovat. Měli by navázat na tradice předků, kteří přesně věděli, jak s krajinou hospodařit a nakládat s ní. S přírodou bychom měli žít v harmonii a nesnažit se ji přizpůsobit sami sobě. Včera jsme se zastavili v gymnáziu a uvědomili jsme si, že často se snažíme až příliš přemýšlet. Přitom stačí mít znalost z druhého stupně základní školy nebo z gymnázií, vědět co je to velký a malý koloběh vody. Na těchto principech všechno stojí, nepotřebujeme vymýšlet žádné kosmické teorie. Měli bychom se doopravdy vrátit k těm základním kořenům poznání. Na tom všechno stojí,“ poznamenal Jaroslav Chalupský.

Ohlasy senátorů na návštěvu jindřichohradeckého regionu byly velmi příznivé. „Kolegům se tady líbí a zaznívá, že se určitě vrátí, aby se podívali na další místa. Já osobně jsem měl strach, jestli všechno zvládneme, ale nakonec se to povedlo. Jsem rád, že si ve středu našel čas i předseda Senátu Miloš Vystrčil a poctil nás svojí návštěvou. Bylo vidět, že došlo k propojení senátorů s lidmi v regionu a naopak. A to je přesně to, co by měla výjezdní zasedání přinášet. Abychom si vzájemně řekli, co funguje nebo nefunguje. Na této bázi my potom můžeme jednotlivé zákony opracovávat a poslat je k podpisu prezidentovi ve formě, která bude vyhovovat většině,“ zakončil senátor.

Zdroj: Jižní Čechy TEĎ

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Nejnovější video

Ve středečním vydání pořadu Události, komentáře na ČT24 se střetly názory na probíhající jednání Poslanecké sněmovny k vyslovení důvěry nové vládě Andreje Babiše. V debatě moderované Terezou Řezníčkovou vystoupil Libor Vondráček jako místopředseda ústavně-právního výboru a předseda Svobodných společně s místopředsedou Sněmovny Patrikem Nacherem za ANO na straně koalice a s Janem Skopečkem z ODS a Markem Výborným z KDU-ČSL na straně opozice. Vondráček v průběhu diskuse čelil ostré kritice programového prohlášení vlády a musel vysvětlovat postoj své strany k několika kontroverzním tématům.

Už v úvodu se přihlásil k části kritik opozice, když připustil, že problémy s bydlením jsou reálné a dlouhodobě neřešené. Okamžitě však obrátil optiku: namísto obvyklého politického alibismu ostře přiřkl výrazný díl viny právě Pirátům, kteří teď v opozici patří mezi nejhlasitější kritiky. Vondráček mluvil o „sebemrskačství“ a absurditě situace, kdy ti, kdo podle něj pomohli současný stav způsobit, dnes předstírají, že mají recept na nápravu. Zdůraznil, že jeho klub chce postupovat jinak – konkrétně připomněl stavební zákon jako jednu z prvních norem, které chce nová vládní většina otevřít a změnit. Vondráček tak využil téma bydlení k tomu, aby se profiloval jako politik, který sice dokáže uznat diagnózu problému, ale současně odmítá, aby jí monopolně vládla bývalá vládní garnitura.

Druhou klíčovou linií večera byl spor se zástupci bývalé pětikoalice kolem programového prohlášení nové vlády. Zatímco Jan Skopeček z ODS a předseda KDU-ČSL Marek Výborný mluvili o „souboru neslučitelných slibů“ a vnitřně rozporném textu bez jasné vize, Vondráček program naopak hájil jako materiál, který je dostatečně konkrétní, srozumitelný a měřitelný. Připomněl, že byl předložen v rekordním předstihu, aby se s ním poslanci mohli detailně seznámit, a argumentoval i tím, že co do rozsahu se výrazně neliší od programového prohlášení předchozí vlády. Klíčový byl ale jiný moment: poukázal na to, že skutečným měřítkem není délka textu, nýbrž schopnost vlády program dodržet – a právě tady zaútočil na Fialův kabinet, který podle něj porušil svůj slib nezvyšovat daně, a dokonce dodatečně měnil základní parametry ekonomické a evropské politiky, aniž by si znovu vyžádal důvěru Sněmovny.

Vondráček tak obrátil kritiku Skopečka a Výborného proti nim samotným. Když bývalý ministr a místopředseda Sněmovny varoval před „rozpočtovým armageddonem“ a nefinancovatelnými sliby nové vlády, Vondráček připomněl, že právě koalice Spolu si dříve vylepovala billboardy se slibem zkrocení rozpočtu, a přitom během svého vládnutí navýšila státní dluh o více než bilion korun. V jeho podání tak zástupci bývalé vládní pětikoalice ztráceli morální autoritu poučovat současnou většinu o odpovědném hospodaření. „Ukázaná platí, uvidíte za čtyři roky,“ uzavřel Vondráček jeden ze svých vstupů, čímž posunul debatu z roviny abstraktních výtek k jednoduchému politickému testu, který má proběhnout před voliči v příštích volbách.

Výrazně rezonovala také pasáž věnovaná sporné muniční iniciativě pro Ukrajinu, která v posledních dnech vyvolala napětí uvnitř nově vzniklé vládní většiny. Moderátorka připomněla ostré výroky poslance Jaroslava Foldyny, jenž spojoval svůj postoj k důvěře vládě právě s tím, jak se kabinet k iniciativě postaví. Vondráček zareagoval suverénně: popsal jednání, které Babiš vedl na klubu SPD, a zdůraznil, že pro jeho poslance je zásadní především to, že ze státního rozpočtu nepůjdou na tento projekt peníze českých daňových poplatníků. Téma pojal nejen jako rozpočtový problém, ale také jako otázku transparentnosti a kontroly výdajů, když zmínil pochybnosti o maržích a celkovém nastavení iniciativy. Zároveň vyslal jasný signál dovnitř koalice: podle něj není důvod pochybovat, že i Foldyna nakonec pro vládu ruku zvedne. Ve finální třetině pořadu se debata stočila k širším otázkám politické kultury, vztahu vlády a opozice a k často skloňované „izolaci“ hnutí ANO a SPD. Zatímco marek Výborný zdůrazňoval potřebu jasného prozápadního ukotvení a varoval před námluvami s „antisystémovými“ subjekty, Vondráček se znovu postavil do role obhájce voličského mandátu. Ostrými slovy odmítl nálepkování části politického spektra jako nedemokratického a připomněl, že skutečný demokrat se má především smířit s výsledky voleb. Pokud některé strany mluví o „demokratických“ a implicitně „nedemokratických“ subjektech, otevírají podle něj dveře k pohrdání nejen svými politickými soupeři, ale i samotnými voliči, kteří je do Sněmovny poslali. Vondráček zároveň deklaroval, že v zahraniční politice je SPD a uskupení kolem něj připraveno ke shodě všude tam, kde bude na prvním místě zájem České republiky

Oblíbené štítky

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31