Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Členové Svobodných k aktuální kauze: hlavní političtí aktéři ničí ústavní systém a politickou kulturu

Členové Svobodných k aktuální kauze: hlavní političtí aktéři ničí ústavní systém a politickou kulturu

Českou politickou scénou již několik měsíců hýbe kauza výměny ministra kultury, kterou považujeme za krajně nešťastnou. Celá situace zjevně vznikla vinou hlavních aktérů – prezidenta republiky, předsedy vlády a prvního místopředsedy vlády – a to ať už jejich přímým protiústavním chováním nebo neschopností ústavní systém bránit.

Respekt nejvyšších ústavních činitelů k základním ústavním pravidlům považujeme za extrémně důležitý pro zachování demokratického právního státu a s tím související zachování volné soutěže politických stran, jíž se naše strana již 10 let účastní a hodlá se jí účastnit i nadále.

Tři jmenovaní aktéři však tento respekt v právě probíhající kauze bohužel neprojevují. Prezident republiky podle našeho názoru (shodného s názorem drtivé většiny akademických autorit i názorem samotného prezidenta republiky z r. 1998) ústavní pravidla prolamuje, když zcela svévolně neplní své ústavní povinnosti. Premiér a první vicepremiér pak nejsou schopni či ochotni takovému jednání zabránit, přestože na to mají příslušné ústavněprávní nástroje, jakými jsou kompetenční žaloba, demise vlády nebo rozpuštění Poslanecké sněmovny. V souhrnu pak chování všech tří působí mimořádně destruktivně na ústavní systém i politickou kulturu.

Z těchto důvodů plně podporujeme návrh ústavní žaloby proti prezidentu republiky podle článku 65 odst. 2 Ústavy ČR, schválený Senátem Parlamentu ČR. Nepovažujeme za šťastné využívat tak silný ústavněprávní prostředek v rámci politického boje, v současné situaci však vnímáme tento krok jako poslední možnost, jak zabránit úplnému vykolejení českého ústavního systému. Doufáme, že návrh Senátu schválí také Poslanecká sněmovna a dá tak šanci Ústavnímu soudu ČR autoritativně posoudit přípustnost aktuálních kroků prezidenta republiky.

V souvislosti s výše uvedeným je nutné připomenout, že Svobodní jako jediná z českých politických stran dlouhodobě nabízí voličům vizi minimálního státu, který bude bezvýhradně respektovat svobodu jednotlivce. Součástí tohoto konceptu je také razantní redukce výdajů mnoha státních institucí včetně Kanceláře prezidenta republiky nebo Úřadu vlády. Hodláme také zrušit více než 30 úřadů.

Svévolné vrtochy a vzájemné spory politických představitelů pak nebudou pro běžného občana tolik ohrožující, protože nebudou mít tak velký reálný vliv na jeho život. Pro uskutečnění této vize ovšem považujeme za bezpodmínečně nutný respekt klíčových aktérů k ústavním a zákonným pravidlům omezujícím politickou moc.

 

Tomáš Pajonk – předseda Svobodných

Tomáš Štampach – předseda pražského krajského sdružení Svobodných, zastupitel Hl. m. Prahy a MČ Praha 3

Marek Šoška – předseda jihomoravského krajského sdružení Svobodných a zastupitel obce Ladná

Miroslav Havrda – předseda královehradeckého krajského sdružení Svobodných

Oldřich Peprla – místopředseda jihomoravského krajského sdružení Svobodných

Jan Tichý – místopředseda jihomoravského krajského sdružení Svobodných

David Pokorný – člen Republikového výboru Svobodných a zastupitel statutárního města Brna

Terézia Mlýnková Išková – členka Republikového výboru Svobodných a radní města Hodonín

Jan Dočekal – člen Republikového výboru a zastupitel MČ Praha 6

Pavel Mises – člen Republikového výboru a zastupitel MČ Brno-střed

Roman Kříž – člen Republikového výboru Svobodných

Roman Bartolšic – člen Republikového výboru Svobodných

Zenon Kuder – člen Republikového výboru Svobodných

Jan Šebelík – člen Republikového výboru Svobodných

Eva Ivánová – předsedkyně Kontrolní komise Svobodných

Petr Čermák – místopředseda Volební komise Svobodných

Michaela Hejlová Barlatovová – členka Volební komise Svobodných

Josef Sekava – člen Volební komise Svobodných

Jiří Zapletal

Jaroslav Marsa

Dominik Hrubý

Martin Halva

Václav Veselka

Tomáš Božek

Jan Mikula

Roman Nepšinský

Marek Hejduk

Tomáš Pařík

Gianluigi Zampr

Jiří Šebek

David Král

 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31