Vláda zastírá pravdu o užívání plynu z Ruska, řekl nezávislý expert na Primě

Vláda zastírá pravdu o užívání plynu z Ruska, řekl nezávislý expert na Primě

ZPRÁVY (CNN Prima NEWS, 28. 11. 2023)

(Přepis rozhovoru)

ÚČASTNÍCI:

PJ = Pavel Janeček, energetický expert; JB = Jaroslav Brousil, moderátor

JB: Kancléř Olaf Šolc oznámil ukončení regulace cen elektřiny a plynu. Na jednání Spolkového sněmu uvedl, že důvodem je rozpočtová krize. Německá vláda přitom původně plánovala dotovat energetiku až do března příštího roku. Občanům ale Šolc garantoval, že v případě rychlého zdražování by spolková vláda opět zasáhla. A ve vysílání je s námi Pavel Janeček, energetický expert. Já vám přeji dobrý den.

PJ: Dobrý den.

JB: Pane Janečku, proč česká vláda nejde stejnou cestou, proč neujistí veřejnost, že zasáhne, pokud by došlo k růstu cen, nebo to u nás není možné, případně z jakých důvodů?

PJ: Určitě je to možné. Nevím, proč česká vláda takto nereaguje, nicméně to bude znamenat obrovský posun ve vnímání cena na česko německém trhu. Víte, ono Německo má mnohem robustnější rozpočet a také má mnohem větší krizi. Německo, tak i jemu Ústavní soud v Německu zakázal přesun peněz do klimatického balíčku, který byl původně jako jaksi zamýšlen k tomu, aby byl využit ke kompenzaci cen energií. A to zjevně znamenalo potom spuštění nebo opuštění dlouhové brzdy, která v Německu byla nastavena po mnoho desítek let. Takže já se domnívám, že to je čistě ekonomické rozhodnutí na území Německa, která ale bude mít vliv i na situaci v České Republice.

JB: Pane Janečku, já přidám ještě jedno téma. Do Česka opět začal proudit ruský plyn. Ale potřebujeme ho? Protože víme, že vláda dlouhodobě tvrdí, že naše zásobníky jsou plné.

PJ: No, já k tomuto zvedám obočí někam na temeno. Ve čtvrtek byla mimořádná tisková konference za účasti pana premiéra, pana ministra průmyslu a obchodu a předsedy představenstva ČEZu, kde nám bylo oznámeno, že v roce 2027 spustí jakýsi terminál ve Stade v Německu a odtud mimořádná tisková konference a pan ministr Síkela tam horlil o tom, že v podstatě v České republice není ani kubík ruského plynu a že na západních univerzitách se začíná zmiňovat naše cesta, myslím tím česká cesta odklonu od ruského plynu. A ten samý pan ministr dva dny nato, v sobotu, prohlásil, že do České republiky zemní plyn z Ruska teče. Ono totiž nejde o to, že teče, ale kolik ho teče. A já jsem na to upozorňoval v průběhu listopadu apod. dlouhodobě. Podívejte se na bilanci spotřeby České republiky, a to je přímo odpověď na tu vaši otázku. Ta je dneska něco kolem 30 milionů kubíků. Z toho je 6 milionů právě tím východním proudem, 12 milionů je z Německa přes Brandov a cca 12 milionů je čerpání ze zásobníků. Dneska je 28. 11. a to čerpání je relativně vysoké. Takže jako mluvit o tom, jestli potřebujeme ruský plyn nebo nepotřebujeme, je předčasné. A myslím si, že v každém případě je dobré, když jsou zachovány všechny přepravní cesty. Já tady ještě zmíním jednu věc, že Němci od 1. 1. zvyšují poplatek za přepravu jedné MW ve výši 1,45 EUR, a to je poplatek, který do roku 2021 jaksi nebyl. Říkají tomu storči storage neutrality charge, ale v podstatě si tím kompenzují svoje špatné nákupy do strategických rezerv. Proto je zásadní a nutné, abychom byli schopni přijímat plyn ze všech světových stran.

JB: A to, že teď do Česka proudí plyn i z Ruska, znamená to už v tuto chvíli něco pro koncového zákazníka? Může to přinést například zlevnění plynu?

PJ: To já nevím, jestli to bude znamenat něco pro koncového zákazníka, okamžitě určitě ne. V každém případě je potřeba zmínit, že toto není žádný plyn, který by byl nakontrahován mezi ruským obchodníkem a českými společnostmi. To je plyn, který k nám přeprodávají obchodníci ze svých zásob, nejspíš na území Rakouska. Ono totiž obchodování se zemním plynem potrubním a se zemním plynem LNG je úplně jiná disciplína. Dneska v podstatě máme plné zásobníky a ten zemní plyn s LNG není kam umístit. A je potřeba uvolnit kapacity. Takže já se domnívám, že k nám proudí ruský plyn ze zásobníku, nejspíše z Rakouska. Pro koncového spotřebitele to nebude mít žádný bezprostřední vliv. Nicméně pokud bychom diverzifikovali dopravní cesty a zdroje komodity, tak bezpochyby by to ke zlevnění ceny plynu mělo vést. Víte, tam je ještě jedna věc, ta předpověď počasí je velmi chladná, a to na několik dalších týdnů a přitom na cenu plynu to na TTF nemá vůbec žádný vliv. To je právě proto, že toho plynu je dostatek.

JB: Říká Pavel Janeček. Já vám děkuji za váš komentář a přeji hezký den.

PJ: Rádo se stalo, na shledanou, hezký den.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31