Tlačit v dnešní době na zrušení koruny je vyložená škodolibost

Tlačit v dnešní době na zrušení koruny je vyložená škodolibost

Zachování koruny je výhodně pro naši ekonomiku i pro udržení měnové konkurence. Od 1. ledna mohou firmy účtovat, platit mzdy a daně v eurech, librách a dolarech. Tlačit v dnešní době na zrušení koruny a nahrazení eurem je vyložená škodolibost.

Z mnoha makroekonomických důvodů se vyplatí si korunu zachovat, přestože pro pár vybraných firem či jednotlivců může být výhodné používání eura. Těchto asi 20 procent lidí a podnikatelů však od 1. 1. 2024 má možnost euro používat.

Je velmi varovné, pokud 12 z 18 členů vlády otevřeně plánuje činit kroky pro přijetí eura navzdory tomu, že drtivá většina ekonomů i české populace je proti tomu.

Mít vlastní měnu znamená mít kontrolu nad vlastní měnovou politikou, což je zásadní pro schopnost země reagovat na ekonomické výzvy a krize. Přijetí eura by znamenalo předání části této kontroly Evropské centrální bance, což by mohlo vést k rozhodnutím, která nejsou v nejlepším zájmu České republiky.

Dále, zachování koruny umožňuje České národní bance provádět samostatnou měnovou politiku, která je přizpůsobena specifickým potřebám naší ekonomiky. To je zvláště důležité v situacích, kdy se ekonomický vývoj České republiky liší od průměru eurozóny.

Je tak zjevné, že pro hospodářství jako celek a pro občany jako pro většinu se zachování koruny z makroekonomických důvodů vyplatí. A podpořím to jednou statistikou, která mluví za všechny. EURo za 25 let ztratilo vůči zlatu hodnotu 7x, zatímco koruna ztratila hodnotu vůči zlatu pouze 5x. Politika Evropské centrální banky tak pro střadatele v eurozóně znamenala v posledních 25 let od 40 % větší zchudnítí než u českých občanů.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31