Vondráček: Zelené podmínky brzdí stavební řízení v České republice

Vondráček: Zelené podmínky brzdí stavební řízení v České republice

Od 1. července platí v České republice nový stavební zákon, který byl prezentován jako největší změna ve stavební legislativě, jejímž hlavním cílem je zrychlit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj, vedené Ivanem Bartošem, si od nové legislativy slibuje zlepšení pozice České republiky v mezinárodním srovnání rychlosti stavebních řízení, kde dlouhodobě zaostává.

Libor Vondráček, předseda strany Svobodní, však nový zákon kritizuje a tvrdí, že řeší jen povrchní problémy a neodstraňuje základní překážky pro zrychlení stavebních procesů. „Příčinou nedostatku bytů v České republice jsou ostudné stavební předpisy a vyvlastňování opravdu nic neřeší,“ uvedl Vondráček. Podle něj politici, včetně ministra Bartoše, promarnili šanci na skutečnou pomoc lidem prostřednictvím novelizace stavebního zákona.

Vondráček kritizuje zejména „zelené podmínky“ pro kolaudaci, které podle něj komplikují další výstavbu. „Ani Babišova vláda, ani Fialova vláda nedokázaly dostatečně snížit vliv ekologických předpisů i aktivistů na stavební řízení,“ dodal. 

Svobodní plánují provést zásadní změny ve stavebním zákoně, které by měly podle Vondráčka přilákat developery a omezit možnosti ekologických aktivistů blokovat důležité stavby. „Navrhujeme například, aby se v rámci řízení tyto politické neziskovky nemohly odvolávat vícekrát než jednou a jedině v prvním stupni,“ uvedl předseda Svobodných.

Změny navrhované Svobodnými by měly podle Vondráčka zajistit plynulejší průběh stavebních řízení a přispět k rychlejšímu řešení nedostatku bytů v České republice. Jak bude nový stavební zákon fungovat v praxi a zda přinese očekávané zlepšení, ukáže až čas.

Převzato z Parlamentních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31