Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

První prodloužení nouzového stavu stačilo!

První prodloužení nouzového stavu stačilo!

Vláda požádá poslance o prodloužení nouzového stavu, tedy legislativního rámce, který vládě umožňuje rychle bez jakékoliv politické diskuze přijímat opatření proti šíření koronaviru. Politické strany, které se nazývají opozičními, první prodloužení nouzového stavu bez větších námitek schválily.

Považujeme to za obrovskou chybu, jejíž skutečný význam byl následně umocněn chaotickým tzv. Protiepidemickým systémem nazvaným PES, který mimo jiné počítá s plošnými restrikcemi i v případě nulového rizika. Šikanózní nařízení, jako například omezení počtu osob v supermarketech, před nimiž se pak nutně tvoří fronty, zajímavě kontrastují s oslavami jednatřicátého výročí pádu totality…

Opoziční strany dlouhodobě kritizují vládu Andreje Babiše, při tom všem jsou však ochotné dále ponechat této vládě, na níž nenechají nit suchou, v rukou tak důležitý a mocný nástroj, jakým je nouzový stav! Domníváme se, že takový postoj je pokrytecký, je jakýmsi omyvatelným souhlasem, který však lze kdykoliv překroutit do nesouhlasu.

Netvrdíme, že šíření koronaviru není třeba řešit. Soudíme však, že Babišova vláda prokázala, že tak mocný nástroj, jako je nouzový stav, jí do rukou nepatří, stejně jako psychopatovi nepatří do rukou střelná zbraň. Potřebné zákony lze schvalovat na základě principů o ochraně veřejného zdraví standardní legislativní cestou při radikálním zkrácení všech zákonných lhůt. Nutnost schvalovat opatření rychle a maximálně pružně lze zajistit větším pracovním nasazením poslanců a senátorů napříč politickým spektrem, i kdyby obrazně řečeno měli v jednacím sále sněmovny nocovat. 

Právě v těchto dnech, kdy si připomínáme pád komunistické totality, by strany, které se chtějí zvát opozičními, měly prokázat morální odvahu a postavit se mocichtivosti a nekompetentnosti Babišovy vlády. I kdyby k tomu měly použít metodu parlamentní obstrukce. Ale i samotné nezvednutí ruky pro prodloužení nouzového stavu by byl v době, která je pro svobodu v této zemi tak kritickou, důležitým morálním majákem a hlasem vzdoru. V opačném případě se opoziční strany stávají spoluviníky.

Poslanci ze STANu, z Topky, z ODSky nebo od Lidovců či Pirátů mají jedinečnou možnost: postavit se k řešení koronavirové krize zodpovědně a zároveň nezradit svůj úkol coby politické opozice. Vyzýváme je k morální odvaze. Bude-li tato šance opět promarněna, je třeba v tomto světle posuzovat každý další výrok, kterého se o vládním řešení epidemie opoziční strany a jejich představitelé dopustí.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31