Politický proces

Politický proces

Ačkoliv se o tom v českých médiích příliš neinformuje, na finančních trzích hrozí vzplanout nezvyklý typ požáru. A roznětkou by se mohla stát země, kde by to málokdo čekal. Že nejde o legraci, je vidět už nyní z opatrného chování.

O co jde: Z Bruselu uniknul zvláštní dokument. Vyplynulo z něj, že státy Evropské unie mají plán, co dělat pro případ, že by Maďarsko na klíčovém summitu 1. února nadále vetovalo pomoc Ukrajině. Že by dokument byl podvrhem, se moc nezdá už jen na základě zdroje, který jej vynesl na světlo. Jedná se totiž o levicově liberální Financial Times, od kterého by se dalo na základě jeho zaměření čekat, že bude v této otázce stát na straně EU proti Maďarsku. A přesto právě toto médium informovalo o materiálu, který vůbec nevyznívá pro EU lichotivě.

Podle tohoto dokumentu jsou leadeři dalších zemí připraveni se zavázat k ekonomickému ničení Maďarska. To by mělo probíhat několik způsoby. Zaprvé by mělo být zastaveno veškeré financování Maďarska z EU formou dotací z evropských fondů. Bez dotací se ale dá žít, takže horší jsou další plány:

Zadruhé země EU by se měly podílet na oslabování pozice Maďarska na mezinárodních trzích. To sice není příliš konkretizováno, ale na základě znalosti praktik, které v rámci EU už známe, můžeme spekulovat, že by to mohlo mít kupříkladu formu zastavení dovozu z Maďarska třeba tak, že maďarské potraviny, silný maďarský vývozní artikl, jsou nekvalitní či závadné. Pokud bychom spekulovali ještě dál, velmi jednoduše proveditelnou metodou spadající do této kategorie je také příkaz od ECB jednotlivým národním bankám, že nesmí nakupovat maďarské státní dluhopisy.

Zatřetí už i před zveřejněním dokumentu se vědělo, že se uvažuje o odebrání hlasovacích práv v EU Maďarsku.

V dokumentu se přímo uvádí, že takové kroky by měly způsobit, že: „finanční trhy a evropské a zahraniční firmy by tak mohly ztratit zájem o investice v Maďarsku“. Současně s tím by podle dokumentu měl začít oslabovat maďarský forint a měly by začít růst výnosy maďarských státních dluhopisů, což by Maďarsku prodražilo financování jeho veřejného dluhu. Není třeba dodávat, že ECB by v tomto případě Maďarskou nepomohla výkupy jeho státních dluhopisů, jako jimi pomáhá například Itálii. Kam růst výnosů státních dluhopisů může vést, jsme viděli v Řecku, které zbankrotovalo.

Bez ohledu na to, co si kdo myslí o maďarském postoji vůči Ukrajině, tento plán již vykazuje znaky politického procesu. Tyto formy ekonomického zakleknutí jsou bezprecedentní u spolupracujících zemí, odpovídají sankcím vůči zemím, s nimiž jsme ve válečném či předválečném stavu. Plán ani nemusel být uskutečněn, aby finanční trh již začal reagoval: Forint v reakci na něj oslabil a výnosy maďarských státních dluhopisů mírně vzrostly. Nejedná se však o nic velkého, zřejmě i proto, že hlavní evropská média tuto záležitost vůbec nepokrývají.

Mluvčí Evropské rady uvedl, že se k uniklým dokumentům nebude vyjadřovat. Naopak maďarský ministr pro Evropu János Bóka uvedl, že Maďarsko se tlaku nepodřídí. A Viktor Orbán se už nerozpakuje mluvit o vydírání. To vypadá jako slušné zabetonování pozic a odboj.

Těžko soudit, jak tato konkrétní kauza dopadne, pro nás coby účastníky evropského ekonomického prostoru je však podstatné toto: Plán EU není vůbec prozíravý. Kdyby totiž byl uskutečněn, znamenalo by to pro Maďarsko obrovský ekonomický tlak. Přesně takový tlak, kterého se obávají všechny země, které kdy koketovaly s myšlenkou vystoupení z EU, a kvůli kterému tuto myšlenku (s výjimkou Británie) také zavrhly. Pokud by se Maďarsko coby člen EU dostalo pod stejný ekonomický tlak, pod jaký by se dostalo „za trest“ po vystoupení z EU, už by tímto vystoupením nemělo co ztratit. A naopak setrváním v EU už by nemělo co získat. Pro řadu zemí by to tak mohl být impuls k začátku drolení EU.

„Vtipné“ na tom je, že ekonomicky chce maličké Maďarsko ničit zóna, která sama má obrovské ekonomické problémy. Tyto problémy EU můžeme dokumentovat velmi výmluvně: Globální trh s automobily vykáže letos dvouprocentní růst a vrátí se téměř na úroveň před pandemií covidu-19. Ale německý automobilový trh klesne a zůstane o 25 procent menší, než byl před pandemií! Vyplývá to z výhledu, který zveřejnil německý svaz automobilového průmyslu VDA. Nejde tedy o žádný souboj titánů, ale spíš o zápas uvadající ekonomiky se svou vlastní součástí. Takže vlastně střelba do vlastní nohy.

Zdroj: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=812550

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31