Jourová vs. Musk. Unie si chce posvítit na sociální sítě

Jourová vs. Musk. Unie si chce posvítit na sociální sítě

Evropské komisi zbývají už jen několik posledních měsíců aktuálního funkčního období. A možná právě proto eskalují snahy o zavedení regulací pro sociální sítě. Záměr EU, který obhajuje česká eurokomisařka Věra Jourová, však budí řadu vášní a emocí. Kritikou nešetří jak vlastník Twitteru Elen Musk, tak třeba právník Libor Vondráček, který za celým bojem s dezinformacemi vidí pouze snahu ještě více posílit pravomoci Evropské unie.

Jourová vs. Musk. Unie si chce posvítit na sociální sítě
Foto: Repro ČT24
Popisek: Eurokomisařka Věra Jourová v Interview ČT24

Eurokomisařka Věra Jourová se přitom domnívá, že právě díky tomu, jakou moc mají sociální sítě, je třeba přistoupit k jejich regulaci. „Svoboda slova je svatý grál. Musíme ale umět přiměřeně reagovat na jeho zneužívání. Na sociálních sítích se šíří dezinformace, které nejsou ve velké většině případů nelegální, nicméně jsou škodlivé. Navrhli jsme tudíž, aby samy platformy umožnily ověřování obsahu –? nikoli mazání, ale ověřování. Zásadní je, aby se jasně a tvrdě odlišovala ověřitelná fakta a lži,“ uvedla Jourovná v nedávném rozhovoru pro DeníkN.

Její výrok však zvedl ze židle předsedu Svobodných Libor Vondráčka, který dlouhodobě kritizuje snahy o omezení svobody slova. „Podle nás paní Jourová nechápe princip svobody slova. Pod heslem boje proti dezinformacím schovává snahu o rozšiřování pravomocí EU a zavádění dalších regulací,“ je přesvědčený Vondráček, kteří zároveň připomněl fakt, že Věra Jourová jako eurokomisařka brzy skončí. „Už teď je ale možná hodnotit výsledky její práce.  Ta byla jak pro zájmy ČR, tak pro zájmy evropských občanů jednoznačně negativní,“ domnívá se Vondráček.

„Nechme sociální sítě jako svobodné prostřední pro výměnu názorů. Vypínání sociálních sítí nechme Číně a jiným totalitám. Do svobodného světa totalitní praktiky nepatří!“ uzavřel rezolutně Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31