Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Hřib je jako Babiš – samé PR a pomoc žádná. Prymula? To udělá jen srab. Praha v problémech, zoufá zastupitel. ‌

Hřib je jako Babiš – samé PR a pomoc žádná. Prymula? To udělá jen srab. Praha v problémech, zoufá zastupitel. ‌

Tisková zpráva, Praha, 29. 10. 2020

Níže vám přinášíme rozhovor s naším pražským zastupitelem Tomášem Štampachem.

„Plukovník Prymula se nezachoval nejenom jako správný voják, ale především jako rovný chlap, svým lpěním na funkci ministra ze sebe udělal v očích veřejnosti jen obyčejného sraba,“ říká rázně k tajné noční návštěvě restaurace zastupitel hlavního města Prahy Tomáš Štampach (Svobodní). V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vyjádřil svoji nespokojenost, že se na zastupitelstvu v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem neřeší zásadní věci, jak v těžké době pomoci lidem. Návrh na zřízení výboru pro podnikání na podporu podnikatelům prý koalice smetla ze stolu, na stejném jednání však zřídila výbor pro sport.

Jaký je váš názor na celou aféru s noční schůzkou v pražské restauraci, které se zúčastnil ministr zdravotnictví Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO?

Za prvé je třeba si říct, že se jedná o naprostý politický amatérismus ze strany ministra Prymuly. Člověk, který se pasuje do role spasitele v rámci boje proti koronaviru, nemůže jít do restaurace, jejichž prostory nechal před týdnem zavřít. To je nepřípustné, to je na okamžitou rezignaci! A za druhé je třeba se ptát, co tak důležitého spolu pánové Prymula a Faltýnek řešili. Dosavadní vysvětlení jsou pro mě nedůvěryhodná.

Argumenty, že se jednalo o pracovní schůzku, pro vás tedy nejsou přijatelné?

Samozřejmě že nejsou. Pracovní schůzky i v této době řeší více než polovina národa a nikomu není umožněno se setkávat v prostorách restaurací. Proč by tak měl mít výjimku zrovna ministr? Zároveň se domnívám, že se ani o žádnou pracovní schůzku nejednalo, a že se ministr Prymula s Jaroslavem Faltýnkem na tomto místě nesetkali během uplynulého týdne poprvé. K tomuto názoru mě vede zkušenost a jistá znalost bulvárního prostředí. Víte, v minulosti jsem studoval mediální studia, v deníku Blesk jsem byl na krátkodobé stáži, takže jsem měl možnost tak trochu nahlédnout pod pokličku práce paparazzi. O to více mě tak děsí představa, co konkrétního oba aktéry noční schůzky spojuje a co tak důležitého spolu utajeně probírají.  

Jak vnímáte, že ministr Prymula nerezignoval?

Když jsem v pátek ráno zaznamenal prvotní informace o nočním setkání Prymuly s Faltýnkem, tak jsem doma hned říkal, že během pár hodin jsme bez ministra. Opravdu jsem si nedokázal představit, že by Prymula nerezignoval. Plukovník Prymula se nezachoval nejenom jako správný voják, ale především jako rovný chlap, svým lpěním na funkci ministra ze sebe udělal v očích veřejnosti jen obyčejného sraba.

Jak nyní přesvědčit veřejnost, aby opatření dodržovala?

Domnívám se, že celá aféra nebude mít na veřejnost vliv. Jsme národ Švejků, uděláme si ze setkání ministra nespočet vtipných koláží, ale u toho to také skončí. Většina společnosti je v dodržování přijatých opatření velmi zodpovědná a přešlap ministra nezmění naše chování.

To, co vláda slibovala, že nepřijde, se stalo. Česká republika je částečně v takzvaném lockdownu, lidé mají omezen pohyb venku, až na cestu do zaměstnání, nákupy a další výjimky. Čekal jste, že to přijde, nebo vás to překvapilo?

Bohužel obdobnou situaci jsem předpokládal. Vláda od skončení jarní vlny epidemie usnula na vavřínech. Nebyl vytvořen žádný plán pro očekávanou druhou vlnu. Namísto příprav si v létě Andrej Babiš odjede na Krétu. Hrubě tak podcenil hrozící nebezpečí. A když koronavir podruhé udeřil, nezmohl se na nic jiného, než obětovat Vojtěcha (Adam, bývalý ministr zdravotnictví, pozn. red.) za Prymulu a s jeho pomocí zastavit život v Česku a dostat do neřešitelné situace většinu podnikatelů a živnostníků.

Vláda a premiér Andrej Babiš nyní čelí stále silnější kritice kvůli opožděným krokům. Někteří je spojují s krajskými volbami. Může na tom něco být?

Je obecně známo, že v krajských volbách nevítězí vládní strany a hnutí. Andrej Babiš však velice stál o to, aby tuto v uvozovkách tradici porušil a ovládnul po republikové úrovni i tu krajskou. Stačí jen vzpomenout na načasování diskuse a slibů o mimořádném předvánočním příspěvku důchodcům ve výši pět tisíc korun či zrušení superhrubé mzdy ve spojení se zavedením 15procentní daně z příjmu. Nehledě na aktuální ekonomickou situaci v zemi hnutí ANO v předvolební kampani de facto uplácelo voliče. A v tu chvíli střih – začne se znovu šířit koronavir, který naprosto přebije předchozí úsilí Andreje Babiše o získání voličů. To muselo způsobit v nejužším vedení hnutí ANO poplach a paniku. Takže bych věřil tomu, že se Andrej Babiš snažil co nejvíce oddálit nepříjemná řešení nastalé situace až po skončení krajských voleb.

Nakolik tedy důvěřujete vládě, že ví, co dělá, jak se nechal slyšet ministr zdravotnictví Roman Prymula?

Jak jsem již říkal, vláda nevyhotovila žádný harmonogram, jak postupovat v konkrétní situaci. Slova ještě stávajícího ministra zdravotnictví jsou tak lživá. Vždyť veřejnost jednoznačně vidí, že opatření se chaoticky mění ze dne na den, skoro to až vypadá, jak kdyby na ministerstvu zdravotnictví losovali Matesa, co se smí a nesmí v danou hodinu dělat. A to že Roman Prymula má v čestnosti a pravdomluvnosti k Mirkovi Dušínovi daleko, asi není třeba zmiňovat, stačí vzpomenout na jeho působení na postu ředitele fakultní nemocnice Hradec Králové či čerstvou aféru s návštěvou vyšehradské restaurace.

Domníváte se, že koronavirus je tím, co dokáže otřást voliči hnutí ANO? Tedy, že by mu začala po dlouhé době klesat podpora tak, jak odhaduje průzkum agentury Kantar CZ?

Přesně tak. Epidemie koronaviru, respektive absolutní nezvládnutí celé situace s epidemií spojené, je hřebíčkem do rakve hnutí ANO. A pevně věřím, že se v této své predikci nemýlím. Mrzí mě však, že Andreje Babiše nedokázala porazit žádná politická síla, ale porazí se jen on sám osobně, a to za vydatné pomoci přešlapů pánů Prymuly, Faltýnka a dalších.  

Jan Skopeček z ODS vyzval vládu, aby podnikatelům ukázala světlo na konci tunelu a zrušila elektronickou evidenci tržeb. Je to podle vás věc, která by jim v současné době pomohla?

Svobodní vždy vystupovali proti EET. Proto asi nepřekvapí, že i v této době budu opakovat slova, že EET je šikanou pro živnostníky a státu nepřináší žádný významný finanční efekt. Zrušení EET je tak to nejmenší, co by stát pro živnostníky mohl a měl udělat. Už jen to symbolické gesto, zrušit něco, čím stát na každého živnostníka nazírá jako na podvodníka a zloděje, by bylo nesmírně motivující pro podnikatele do jejich další činnosti.

A jak celkově hodnotíte přístup státu k podnikatelům a živnostníkům? Teď byl schválen příspěvek 500 korun na den, ale už nyní různé firmy končí s činností, protože současná uzavírka je uvrhla do neřešitelné situace.

Stát se bohužel k podnikatelům a živnostníkům otáčí zády. Pomoc pro tuto ekonomicky epidemií koronaviru nejohroženější skupinu je víceméně žalostná. 500 korun na den. Co to je, když živíte rodinu, splácíte hypotéku a úvěr na zařízení provozovny? Ti lidé od státu nic nechtěli, postavili se na vlastní nohy a teď jsou na tom biti. Nikdo netuší, jaké provozovny se zavřou za hodinu, zítra či za týden. Vláda během léta nezveřejnila žádný harmonogram a pravidla zavádění lockdownu, živnostníci neměli jakoukoliv možnost se předem připravit na nastalou situaci.

Měli by finance od státu získat i kulturní zařízení, umělci a tak dále? Jak důležitou roli hraje kultura a má mít podporu státu?

Obecně vzato nejsem příznivcem státní podpory do oblasti kultury. Pokud daná kultura lidi zajímá, dokáže se uživit sama bez grantů a dotací. Už slyším námitky oponentů, kteří budou vykřikovat slova o komerční a nekomerční kultuře. A že já tímto mluvím jen o té komerční záležitosti, která je brakem, kdežto to pro člověka obohacující nekomerční umění svým názorem zabíjím. Ale já se ptám? Co je to za umění, když nikoho nezajímá? Má smysl živit ze státních peněz projekty, na které přijde deset lidí? Za mě nikoliv. Ovšem dnešní nastalá situace je natolik jiná a závažná, že i tuto oblast by měl stát po dobu epidemie podpořit tak, aby umělecká branže mohla v pokoronavirovém čase pokračovat a svojí činností pomoci šířit pozitivní náladu v zemi.

Patříte mezi kritiky a opozici pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Jak si podle vás vede v této době?

Dá se říci, že Zdeněk Hřib je synonymem Andreje Babiše. Dělá si jen vlastní PR a skutečná pomoc občanům žádná. Uvědomme si, že Praha je ekonomicky závislá na cestovním ruchu a tudíž je tedy podnikatelsky nejzasaženějším regionem v zemi. A jak situaci řeší primátor Hřib? Bohužel nijak. Zcela by se nabízelo požádat premiéra o finanční pomoc hlavnímu městu z přislíbených miliard od Evropské unie, ale to by nesměla vítězit Hřibova ješitnost nad oprávněným zájmem města. Hoteliéři, restauratéři, provozovatelé kulturních zařízení, obávám se, že ti se podpory od současného vedení města nedočkají a čekají je těžké časy.

Vždyť stačí jako názorný příklad vzpomenout poslední zasedání zastupitelstva. Opozice navrhovala zřídit výbor pro podnikání, aby vznikla odborná platforma, kde řešit pomoc podnikatelům a živnostníkům. Koalice o ničem podobném nechtěla ani slyšet a návrh opozice byl smeten ze stolu. Jako paradox a výsměch všem zasaženým živnostníkům pak muselo působit na stejném zasedání zastupitelstva zřízení samostatného výboru pro sport, který horlivě iniciovala koalice. Zde jsou vidět priority jednotlivých politiků. Snad si toho všímají i voliči.

Co řešíte jako zastupitelé nyní především?

Na to jsem již částečně odpovídal. Veřejnost by očekávala, že budeme především řešit situaci spojenou s epidemií koronaviru, a to ať již hygienickou či ekonomickou. Bohužel tomu tak není. Říjnové zasedání zastupitelstva mělo na programu 100 bodů a trvalo 12 hodin. Většina tisků však měla technický charakter jako vyúčtování zón placeného stání, materiálů vztahujících se k aktuálním problémům bylo velmi, ale opravdu velmi pomálu.

Zdroj: Parlamentní listy

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Politická rozprava: Pavel Strunz o účelovém používání předběžné opatrnosti

Proslov z Republikového sněmu, 11. 11. 2023.

PŘEPIS PROJEVU

Vážení spolustraníci, vážené spolustranice, milí hosté a samozřejmě, milé hostesky,

pohovořím o předběžné opatrnosti.

Jsem-li předběžně opatrný, nedopustím masovou imigraci ze zemí s jinými kulturními vzorci. Protože vím, že se mi to může vymstít v časovém horizontu jedné generace. Jsem-li předběžně opatrný, nezanedbávám armádu, časová konstanta vybudování armády je deset let, geopolitická situace se však může změnit za kratší dobu. Ještě v roce 2009 v Praze podepisovali Obama a Medvěděv redukci jaderných zbraní, necelých pět let poté Rusko anektovalo Krym. Jsem-li předběžně opatrný, nezakážu si zákonem dva ze tří stabilních zdrojů energie, uhlí a jadernou energetiku, což se vbrzku projeví na energetické bezpečnosti.

Po těchto příkladech oprávněné předběžné opatrnosti považte, co se děje u našich, stále ještě bohatých, sousedů v Německu. V několika politikách, migrace, armáda, jaderná energetika, Německo aplikovalo předběžnou neopatrnost. To má své důsledky. Slabou armádu v turbulentních časech, kriminalita roste, imigranti se zhusta neztotožňují s německým státem, vysoké ceny energií vyhání firmy z Německa, konkurenceschopnost upadá. Proto je těžko pochopitelné, že takto předběžně neopatrné Německo naopak bylo a je předběžně přeopatrnělé stran globálního oteplování, které hypoteticky může mít důsledky až za několik generací. Tedy dlouho po dokonaných důsledcích masové imigrace, zanedbávání armády, odklonu od jádra a uhlí. Německo převzalo paniku Grety Thunberg a stalo se motorem doktríny Green Deal.

Protože se Německo osvědčilo v několika ohledech jako odstrašující příklad, neměla by se Česká republika u něj inspirovat bez mimořádné obezřetnosti. Bohužel je však z některých prohlášení zřejmé, že česká vláda se na toto Německo hodlá čím dál víc orientovat. Hodlá například opakovat některé jeho energetické chyby. Odstoupení od uhlí, masovou podporu obnovitelných zdrojů, ale i zákaz spalovacích motorů. Ministr průmyslu potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033, zároveň Petr Fiala protlačuje nestabilní a obtížně regulovatelné obnovitelné zdroje energie bez vyřešení ukládání přebytků.

To si vyžádá paradoxní doplnění energetiky o zdroje spalující zahraniční fosilní palivo, zemní plyn, tedy nyní LNG, i z nestabilního Blízkého Východu, ale i oklikou z Ruska, za vyšší sazby než dříve, samozřejmě. Pokud se tak stane, bude to za cenu ztráty konkurenceschopnosti, za cenu, že se staneme hlubokým dovozcem elektřiny, což též nepřispěje k energetické bezpečnosti. Bude to za cenu obrovských regulací připomínajících socialistické plánované hospodářství, tzn. neférové podmínky a naprosté pokřivení trhu.

Naše vláda přestává být předběžně obezřetná v krátko a střednědobém horizontu.  Používá pouze Green Deal, a přitom se tak děje za situace, kdy větší světoví producenti skleníkových plynů, než je Evropská unie, si konkurenceschopnost takovouto doktrínou nepodkopávají.

Zároveň o správnosti premis antropogenního globálního oteplování pochybují i významní vědci, jedním z nich je kvantový fyzik John Clauser, nositel Nobelovy ceny za fyziku roku 2022. Ten letos podepsal petici proti klimatickému alarmismu. Kolega Clauser říká: „Populární narativ o změně klimatu odráží nebezpečné zkorumpování vědy. Chybná klimatická věda metastázovala do masivní šokové novinářské pseudovědy. Žádná skutečná klimatická krize neexistuje, existuje však krize energetická.“ Takové prohlášení chce odvahu. Nepapouškovat mantry jako dekarbonizace či klimaticky neutrální společnost může dnes vědcovi přinést nepříjemnosti. Pravděpodobnost financování jeho výzkumu se rapidně sníží. To je to zkorumpování vědy, o kterém hovoří Clauser.

Vážení, všiml jsem si nedávno zvláštní symbiózy. Zatímco Čína začíná lovit mozky na Západě, některé mozky na Západě vymýšlejí, jak jí lov usnadnit. Greta Thunberg a její řídící mozky v Evropské unii v zásadě vyhrály. A já doufám, že jenom bitvu, nikoli však válku.

Čekají nás eurovolby. Obdobně jako loni na sněmu, upozorňuji i letos předběžně opatrnicky naše budoucí europoslance, aby se naočkovali proti bruselóze. Ta, jak známo, způsobuje politickou sterilitu u velkých zvířat. Sami sobě položte otázku: co udělala EU za dvacet let našeho členství dobře? Myslím, že těch pozitivních počinů je velmi málo. Naši naočkovaní europoslanci se mohou pokusit to změnit. Konkrétně v energetice mohou prosazovat následující. Postavit se proti zákazu spalovacích motorů samozřejmě, prosazovat jadernou energetiku, bránit nesmyslným regulacím v rámci Green Dealu, neodstupovat od Energetické charty chránící investice do energetiky. Dle zdravého rozumu budou jistě konat i v jiných oblastech a já věřím, že z žádného našeho europoslance se nestane politický EUnuch. Děkuji za pozornost.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31