Monitoring médií za období 23. – 29. 10. 2020 – exkluzivní rozhovor s Jardou Chalupským; vládní krize; státní svátek. ‌ ‌ ‌

Monitoring médií za období 23. – 29. 10. 2020 – exkluzivní rozhovor s Jardou Chalupským; vládní krize; státní svátek. ‌ ‌ ‌

Tisková zpráva, Praha, 30. 10. 2020

Milí příznivci svobody,

v monitoringu médií za uplynulý týden vám přinášíme mimo jiné exkluzivní rozhovor s naším senátorem Jardou Chalupským! Dále byl uplynulý týden ve znamení realizace dalších vládních opatření, které se staly předmětem kritiky Svobodných a oslav státního svátku vzniku Československa.  

1)      Rozhovor s Jardou Chalupským nejen o úspěchu v senátních volbách, ale též o práci a roli, která ho čeká.
 
 
2)      Podlomená důvěra lidí vůči vládě. V tomto kontextu se Svobodní vyjádřili ve své tiskové zprávě k aféře ministra Prymuly, která vedla k jeho odstoupení.
 
 
Pražský zastupitel Tomáš Štampach poskytl velmi zajímavý rozhovor, ve kterém se kriticky vyjadřuje nejenom k situaci kolem Covid, ale též k vládní krizi a situaci na pražském magistrátu.
 
 
Tomáš Macek se ve svém příspěvku/úvaze, který nazval „Špatná a horší. Jen taková rozhodnutí může nyní dělat vláda“, věnoval situaci kolem Covid krize.
 
 
3)      Svobodní si připomněli 102. výročí vzniku Československa. Akce se účastnil náš předseda Libor Vondráček. Spolu s ním položil květinu k památníku padlých v Jindřichově Hradci i místní radní Jarda Chalupský, který se podobného aktu účastnil poprvé i v pozici senátora za Jindřichohradecko a Pelhřimovsko.
 
 
Rovněž jihočeský krajský předseda Aleš Procházka připomněl státní svátek ve svém příspěvku „Je důležitější 28. říjen nebo 17. listopad?“
 
 
Ke státnímu svátku se též vyjádřil Jiří Payne.
 
 
4)      Příspěvky místopředsedů strany.
 
Alois Sečkár se ve svém blogu vracel k excesu již bývalého ministra Prymuly z konce minulého týdne.
 
 
Luboš Zálom se ve svém příspěvku „Chci nezávislý stát s nezávislými občany“ vyjádřil k 102. výročí vzniku Československa.
 
 
 
5)      Komunální politika
 
Jihlavské listy se ještě vracely ke krajským volbám na Vysočině, kde Svobodní věnovali třem vylosovaným malotřídkám finanční dar 3 x 10 000,-Kč.
 
Šetřit na předvolebních akcích a pomoci dětem s návratem do školy. Takový byl úmysl strany Svobodných, která kandidovala do krajských voleb spolu s ODE. Místo billboardů vyčlenila 3 x 10 000 korun, kterými chtěla pomoci malotřídním školám v Kraji Vysočina.
„Aby se děti snáze vypořádaly s návratem do školy po půl roce zkušenosti s c-19… Náš stát funguje metodami nimrání a hraní na pánaboha, ale my při letošním zahájení školního roku chceme svými vlastními penězi pomoci přímo na potřebném místě,“vysvětlil vysočinský předseda Svobodných Jiří Strachota.
 
Jak si to ve straně vymysleli, tak také udělali. V polovině září na jihlavském Masarykově náměstí z celkem 116 malotřídek Vysočiny vylosovali tři školy – v Opatově a Rokytnici nad Rokytnou (obě na Třebíčsku) a v Prosetíně (Bystřice nad Pernštejnem).
Peníze předávali členka strany Alena Veliká spolu s předsedou Svobodných Liborem Vondráčkem přímo ve školách převodem na účet.
 
„Všude jsme byli velice krásně přijati a nikdo neměl pocit, že děláme nějakou předvolební kampaň, protože jsme v krajských volbách nešli ani samostatně do voleb. Jsme rádi, že peníze půjdou na dobrý účel,“ sdělila Alena Veliká.
 
Jan Mandát, radní pro dopravu Brno – střed, komentoval situaci kolem parkovacích míst na Moravském náměstí v centru Brna.
 
 
6)      Pravidelné příspěvky na FB Svobodných
 

 

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31