Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Diviš: Vláda zvyšuje ceny vstupů a pak se diví, že dochází ke zdražování

Diviš: Vláda zvyšuje ceny vstupů a pak se diví, že dochází ke zdražování

„Pakliže se někdo domníval, že se zdražení energií nepromítne na koncových cenách, byl v lepším případě naivní,“ myslí si někdejší prezidentský kandidát Karel Diviš, dnes kandidát Svobodných do Evropského parlamentu. „Česká ekonomika potřebuje v prvé řadě odbrzdit a odbyrokratizovat, což vláda sice slíbila, ale za téměř dva roky jejího působení nevidím, že by s tím jakkoliv reálně pohnula, spíše naopak,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém mimo jiné mluví také o energetické krizi a dopadech na konkurenceschopnost podnikatelů, ale také o „Spojených státech evropských“ nebo o tom, proč si jej někdo stále mylně spojuje s „covidisty“.

Hospodaření státu je ke konci listopadu nejlepší od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrté nejhorší v historii Česka. Daří se podle vás ministru Zbyňku Stanjurovi krotit veřejné finance?

Jakkoliv u vybraných ukazatelů můžeme pozorovat jistá zlepšení, nemám dojem, že by se veřejné finance dařilo nějak komplexněji stabilizovat. Spíše mi toto vykazování dílčích „úspěchů“ přijde jako snaha odprezentovat alespoň něco pozitivního, aniž bych se zabýval problémem jako celkem. A i o pozitivitě těch dílčích věcí můžeme pochybovat. Rozhodně to není tak, že by vláda stála před jednoduchým úkolem s jednoduchým řešením, ale obávám se, že Zbyněk Stanjura jedná spíše chaoticky a nepříliš koncepčně. A navíc nezvládá celou věc nijak zvlášť úspěšně komunikovat směrem k veřejnosti, spíše jen přesvědčuje přesvědčené. Komunikace obecně současnému kabinetu Petra Fialy příliš nejde.

Energetický regulační úřad potvrdil původně avizované navýšení regulované složky cen energií, což by podle odhadů mělo nejvíce dolehnout na energeticky náročné firmy. Neobáváte se, že tímto krokem ztratí česká ekonomika další část své konkurenceschopnosti?

Pochopitelně. Zdražení pocítí naprosto všichni. Pakliže se někdo domníval, že se zdražení energií nepromítne na koncových cenách, byl v lepším případě naivní. Česká ekonomika potřebuje v prvé řadě odbrzdit a odbyrokratizovat, což vláda sice slíbila, ale za téměř dva roky jejího působení nevidím, že by s tím jakkoliv reálně pohnula, spíše naopak. A jak známe volební cykly, blížíme se k době, kdy se vláda bude, stejně jako všechny vlády předešlé, soustředit spíše na kampaň za znovuzvolení. Obávám se, že co se nestihlo doposud nebo se nestihne v nejbližší době, toho se nedočkáme. Stačí se podívat na názory lidí z průmyslu a člověk jen obtížně hledá optimismus.

Jak hodnotíte plán vlády zakomponovat znovu poplatek za obnovitelné zdroje do koncových cen energií?

Myslím, že krásně se to teď ukázalo na snižování DPH na potraviny, které žádné jejich zlevnění, jež bylo cílem, nepřinese, ba naopak. Když se firmám zdraží náklady, ať už na energiích nebo na odvodech za zaměstnance a nově i některé brigádníky, tak se nelze divit, že zareagují zdražením a nějaká tři procenta DPH tomu nijak nepomohou. A to se nebavíme o tom, že zdražení energií pocítí každý na svém vyúčtování, kde mluvíme o tisících korunách na domácnost. Není pak divu, že veřejnost na různé klimatické plány reaguje negativně, když jediné, co reálně vidí, je všudypřítomné zdražování jejich životních nákladů.

Premiér Petr Fiala často mluví o nutném restartu české ekonomiky. Jak hodnotíte kroky vlády v tomto ohledu?

S nutností restartu české ekonomiky nelze než souhlasit, s provedením už je to podstatně horší. Jak už jsem říkal, vše je provázeno chaosem, jak v přijímaní jednotlivých opatření, tak v komunikaci. Vládě dle průzkumů nevěří už ani poměrně podstatná část těch, kteří ji volili. To myslím mluví za vše. Neefektivní stát s přebujelým úřednickým aparátem holt nikdy nevytvoří efektivní ekonomiku.

V nedávné době jste se na sociálních sítích vyjádřil proti federalizaci EU. Proč si myslíte, že se zrovna v těchto dnech evropští i čeští politici opět baví o omezování práva veta, když už dnes ve většině případů hlasuje Evropská unie kvalifikovanou většinou?

Evropská unie byla založena jako mezinárodní společenství suverénních států. Pakliže by státy měly o svou suverenitu přijít, bylo by to vůbec to samé společenství, do kterého dobrovolně vstupovaly? Pro mezinárodní spolupráci, obzvláště na ekonomické úrovni, jsem samozřejmě všemi deseti, v Evropě se bez ní neobejdeme, pakliže chceme být v globálním světě konkurenceschopní. Ale vytváření umělých „Spojených států evropských“ mi opravdu nepřijde jako dobrý nápad. Nehledě na to, že s nepříliš dobrovolným začleňováním do různých nadstátních útvarů nemáme historicky nejlepší zkušenost, tak se nelze divit, že jsme v tomto ohledu v Česku skeptičtí.

Podívejte se na to, jak by to ve federalizované Evropě bez možnosti práva veta vypadalo třeba v postoji k napadení Izraele, nebo v otázkách energetiky. V zásadě bychom se jen museli řídit tím, o čem už si dávno před hlasováním rozhodli velcí hráči. Navíc ony „Spojené státy evropské“ s Amerikou nelze srovnat ani historicky, co do formování se. Není to o zatracování Evropské unie a volání po vystoupení z ní, to se domnívám, že by přineslo více škody než užitku, ale o tom snažit se, aby se nutně neměnilo to, co funguje, a o návrat ke kořenům toho, jak by unie měla vypadat.

V této době také ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák otevřel téma přijetí eura. V rozhovorech pro Český rozhlas a Prima CNN News dokonce zmínil, že vláda bude brzy rozhodovat o stanovení pevného termínu přijetí eura. Myslíte si, že to nějak souvisí s debatou o dalším omezování práva veta? Vnímáte, že to načasování není náhodné?

Nechtěl bych tu rozvíjet nějaké konspirační teorie o tom, že vše souvisí se vším, načasování si tedy netroufám hodnotit.

Jak se vlastně stavíte ke vstupu do tzv. „ERM II“, což je taková předsíň před vstupem do eurozóny?

Co se samotného vstupu do ERM II týče, národní ekonomika pro tento vstup musí splňovat určitá kritéria, která v současné době nesplňuje a nevidím cestu, jak to lusknutím prstu změnit. Fakt, že po přijetí eura tato kritéria nesplňují ani státy, které s ním platí, je na další debatu a ledasco to vypovídá o tom, jak celý tento systém funguje, či spíše nefunguje. V prezidentské kampani jsem říkal, že bych byl pro větší celospolečenskou diskusi o přijetí eura, na čemž trvám. Navíc jsem přesvědčen, že tlačit euro na sílu, jeho podpoře nikdy nepomohlo a ani nepomůže. Nemyslím si, že je to téma pro toto volební období, kde máme jiných svých problémů, vyžadujících okamžité řešení, více než dost. Co se týká mě osobně, nejsem zastáncem přijímání eura.

Dříve jste se objevoval na televizních obrazovkách jako sportovní redaktor České televize. Jak se vám líbí navyšování koncesionářských poplatků, které plánuje ministr kultury Martin Baxa?

Já si dokonce myslím, že koncesionářské poplatky by se daly snížit. Přijde mi totiž, že se k této otázce přistupuje tak nějak od konce, a to vše před ní se opomíjí. Než se budeme bavit o zvyšování koncesionářských poplatků, musíme nejprve znát dopodrobna výsledky hospodaření veřejnoprávních médií a plány do budoucna. Plus si také musíme definovat, co je to vlastně v dnešní době ona veřejná služba, kterou mají daná média plnit. Je to jen zpravodajství nebo i zábava? Má mít Česká televize a Český rozhlas masivní zpravodajský web? Mají mít volně dostupný webový archiv? A co ten sport, co vlastně mají veřejnoprávní média pokrývat a co přenechat komerčním subjektům? Pakliže nebudeme mít tyto otázky zodpovězeny, samotné rozhodování o navyšování poplatků nedává vůbec smysl.

V Číně se šíři nový zápal plic a do veřejného prostoru se opět vrací diskuse o rouškách, lockdownech nebo o povinném očkování. Jak dnes toto hodnotíte?

Rád bych věřil, že jsme s mírným odstupem schopni vyhodnotit, jakých chyb jsme se během covidu dopustili a ponaučit se z nich, a nejen je slepě opakovat s tím, že tentokrát povedou k jinému výsledku. Sympatická mi byla spíše švédská cesta dobrovolnosti a osobní odpovědnosti, než mnohdy i takřka totalitní restrikce a sankce, navíc když vidíme, že vedly k takřka totožným výsledkům. Očkování také snad umíme vyhodnotit, kde dávalo smysl a kde už tolik ne a známe i jeho rizika pro určité skupiny obyvatel. Co se roušek týče, stát by také měl spíše jen podporovat osobní odpovědnost každého občana, a ne vymýšlet nesmysly jako pokutování těch, kdo na kole v lese neměli roušku a vzdálili se za hranice svého okresu. Protože když stát důvěřuje svým občanům, důvěřují i oni jemu. A platí to samozřejmě i naopak.

Dodnes mě mrzí, že se řešilo povinné očkování a mnohdy nátlak na svobodu lidí, aniž by k tomu byla statisticky věrohodná a správně vyhodnocená data, zejména z nemocnic. O to více mě štve, pokud si mě někteří lidé na základě zkreslených informací v médiích zařadili mezi tzv. covidisty, kteří mi byli naopak zcela proti srsti, zatímco já to z mnoha stran schytával, proč se bráním očkování, které jsem nakonec absolvoval alespoň jednodávkovým Johnsonem, abych mohl chodit mezi lidi, do kina, sportovat a nemusel falšovat dokumenty, jak se také mnohdy bohužel dělo.

Blíží se konec kalendářního roku. Už víte, jak budete trávit letošní Vánoce? A budete vstupovat do příštího roku s nějakým novoročním předsevzetím?

Letošní Štědrý den strávím se svými dětmi v Česku v nejužším rodinném kruhu u stromečku, kde však budu třeba na Silvestra zatím ještě nevím. Mám před sebou tolik práce a úkolů, že to prostě nestíhám řešit a plánovat. Do nového roku popřeju všem, a tedy i sobě, abychom měli pevné zdraví, co nejvíce volného času a také kupu štěstí a tomu se budu snažit jít i v příštím roce naproti.

Převzato z Parlamentních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

PhDr. Mgr. Karel Diviš

PhDr. Mgr. Karel Diviš

podnikatel, bývalý prezidentský kandidát a kandidát do europarlamentu

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

PhDr. Mgr. Karel Diviš

PhDr. Mgr. Karel Diviš

podnikatel, bývalý prezidentský kandidát a kandidát do europarlamentu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31