STEM/MARK: Průzkumy Svobodných do eurovoleb jsou nadějnější než při úspěchu v roce 2014

STEM/MARK: Průzkumy Svobodných do eurovoleb jsou nadějnější než při úspěchu v roce 2014

První průzkum, který odhaduje výsledky nadcházejcích eurovoleb, vypadá pro Svobodné nadějněji než před 10 lety touto dobou, kdy se Svobodní blížili ke svému prvnímu většímu úspěchu. Svobodné by do eurovoleb volilo pravděpodobně 2,9 %. Při možná dvojnásobné volební účasti by Svobodní mohli získat větší počet absolutních hlasů než tehdy.

Z tiskového sdělení STEM/MARK:

V tuto chvíli by volby do EP vyhrálo hnutí ANO

Odhadovali bychom v tuto chvíli výsledek voleb do Evropského parlamentu, pak by z nich profitovaly spíše opoziční strany. Je ale zapotřebí brát tento odhad s velkou opatrností z hlediska toho, jak daleko, a jak specifické evropské volby – hlavně vzhledem k nižší účasti – vlastně jsou. I tak je z tohoto odhadu vidět, že vládní strany (alespoň v porovnání s výsledkem posledních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021) v tuto chvíli ztrácejí, což může být dáno například aktuálním ekonomickým děním, navazující stávkou odborů či nedostatečně řešené vládní priority – školství. Na druhou stranu jsou to právě aktuální vládní strany, které nakonec k těmto volbám dokážou častěji své voliče dostat (z hlediska jejich sociodemografického profilu a vnímání EU).

Při zohlednění volebních preferencí, zvažovaných variantách, zájmu o problematiku EU a na základě deklarované účasti v předchozích volbách, STEM/MARK odhadl podporu ANO na úrovni 33,8 procenta. Koalice SPOLU by získala 15 procent, SPD 14,7 procenta a Piráti 11,4 procenta. Hnutí STAN přisuzuje agentura podporu ve výši 7,3 procenta a KSČM 5,4 procenta. SOCDEM by mohla získat 3,6 a Svobodní 2,9 procenta.

Odhad výsledku voleb do Evropského parlamentu, kdyby se hypoteticky konaly v listopadu 2023

Zajímavý pohled se nabízí, pokud se z hlediska možného volebního výsledku podíváme na volební potenciál (maximální možný zisk od všech zvažujících voličů). Z tohoto pohledu rostou šance především STAN (možnost dosáhnout až 11 %), KSČM (až 9 %), Svobodní (až 5 %) či ČSSD (až 5 %).

„Bude hodně záležet jaké – širokou veřejností známé – osobnosti dokážou kandidující strany a hnutí na svou stranu natáhnout. Díky principu kroužkování – které má velkou váhu díky nízké účasti – se stejně jako v posledních evropských volbách můžeme dočkat některých skokanů z nižších příček až na ty nejvyšší. V dalším ohledu bude záležet na nastolených tématech v kampani a vysvětlování, v čem nám vlastně evropská unie prospívá,“ zakončuje Jan Burianec ze STEM/MARK.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 1010 osob ve věku 18 a více let. Výzkum je reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu na základě kvótního výběru. Přihlíženo je též k socio-ekonomickému postavení a prezidentské volbě 2023. Pokud některý z grafů nedává v součtu 100 %, je to zapříčiněno automatickým zaokrouhlováním. Sběr dat probíhal od 23. 11. do 28. 11. 2023.

Kdo se nebojí vyhrnout si rukávy, může se přidat!

Libor Vondráček, předseda

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31