Svobodní představili své kandidáty do EP 2024 v mikulášském duchu

Svobodní představili své kandidáty do EP 2024 v mikulášském duchu

Svobodní, hájící pravicové hodnoty, svobodu a odpovědnost jednotlivce, zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tato trojice byla zvolena v primárních volbách strany, jichž se zúčastnilo na 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je představili jako mikulášské trio.

Lídrem kandidátky je předseda strany Libor Vondráček, právník a odborník na ústavní právo. Na druhém místě je Matěj Gregor, zastupitel obvodu Ostrava-Vítkovice, moravskoslezský krajský předseda a vyslanec mladé generace na mnoha fórech. Třetí místo obsadil Karel Diviš, bývalý prezidentský kandidát a podnikatel v oblasti informačních technologii. V době voleb bude těmto třem kandidátům v průměru 33 let, což jsou Kristova léta, tedy ta nejlepší. Svobodní věří, že jejich kandidáti jsou v plné síle a schopni hájit svobodu a pravicové ideje v Evropě.

Toto „mikulášské trio“ chce v evropských volbách uspět a získat zastoupení v Evropském parlamentu, kde chybí za ČR skutečná pravice bránící zbytečným regulacím, zvyšování daní a omezování osobních svobod. Svobodní se staví proti přijetí eura, společnému dluhu i proti Zelenému údělu (Green Deal). Svobodní chtějí Českou republiku suverénní a spolupracující s ostatními zeměmi na základě dobrovolnosti a vzájemného prospěchu.

Silná trojice pro obrat ve směřování EU

Lídr kandidátky Libor Vondráček k tomu řekl: „Pro tyto volby máme nejsilnější kandidátku, jakou jsme kdy měli. Velmi intenzivně vnímáme potřebu, aby v Bruselu byl alespoň někdo, kdo používá zdravý rozum. I kdybychom byli pouze menšinovým disidentským hlasem, myslíme si, že opozice proti tak zjevně špatným věcem, jako je likvidace evropského průmyslu a jeho přesun do zámoří nebo podpora radikálních islamistických hnutí na Blízkém východě, musí být přítomna. Velmi důležitá je také opozice proti oklešťování svrchovanosti České republiky plánovaným zavedením eura nebo podepisováním migračních paktů. Tým, který jsme spolu s Matějem a Karlem dali dohromady, má pro to nejlepší předpoklady a od nikoho jiného v českém politickém spektru to čekat nelze“.

Matěj Gregor, vyslanec mladé generace, dodal: „Mladí lidé jsou často zklamaní z politiky, která jim nedává prostor k seberealizaci a podnikání. My jim chceme nabídnout svobodu, základ pro rozvoj a prosperitu. Chceme, aby mladí lidé měli možnost studovat, pracovat a cestovat, kde chtějí, bez zbytečných omezení a povinností. Chceme, aby mladí lidé měli budoucnost v České republice, která bude nezávislá a konkurenceschopná“.

Karel Diviš, zkušený podnikatel, uvedl: „Na vlastní oči bohužel vidím dopady zcela nekoncepčních a často i nesmyslných regulativ a opatření, která se na nás z EU valí. Česká vláda bohužel pouze krčí rameny a tváří se, že s tím nedokáže nic dělat. Je tedy nutné volat na poplach už když se tyto zoufalé věci připravují v centrále EU. Naše energetika a průmysl musí mít v Bruselu zastánce, který bude ochoten za jejich zájmy opravdu bojovat a hlasitě upozorňovat na frontální útok, který proti nim, často zcela fanaticky, vedou různí aktivisté ve spojení s byrokraty“.

Svobodní jsou pravicová strana, která vznikla v roce 2009. Mezi její hlavní cíle patří snížení daní a zrušení dotací, vyrovnání státního rozpočtu, omezení státní byrokracie, zavedení lidového veta a hájení osobních svobod a práv. Svobodní mají své zastupitele v mnoha obcích a městech. V roce 2020 získali svého senátora Jaroslava Chalupského, který kandidoval jako nestraník za Svobodné v obvodu Pelhřimov.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31