Vondráček pro Deník: Kvůli špatnému stavebnímu zákonu chudneme. To si za rámeček Bartoš nedá

Vondráček pro Deník: Kvůli špatnému stavebnímu zákonu chudneme. To si za rámeček Bartoš nedá

Digitalizace stavebního řízení se stále odkládá. Živnostníkům natlačil stát povinné datové schránky a mnohé děsí zprávy o sociálním kreditu v Číně v kombinaci se zaváděním digitální identity a digitální měny v EU. Zatímco chce stát digitalizovat každého z nás, a často i proti naši vůli, místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš absolutně nezvládá digitalizaci stavebního řízení.

Nový stavební zákon se připravuje už od roku 2017, jenže ministr Bartoš na poslední chvíli zrušil soutěž na digitalizaci stavebního řízení a zároveň vypsal soutěž novou. ÚOHS se ale tento postup nelíbil a zrušil jak soutěž novou, tak i zrušení soutěže staré. Bartoš se nicméně nenechal ÚOHS odradit a zadal nakonec celou zakázku vítězi zrušené soutěže bez výběrového řízení. Tento postup je zřejmě nelegální a je na pováženou, jak krátký čas ve vládě stačil Pirátům, aby hodili všechny své principy přes palubu.

Od 1. ledna tak reálně hrozí, že v procesu povolování důležitých staveb jako dálnice, železnice či energetická infrastruktura zavládne chaos (pro ostatní stavby od 1.7.2024). Kromě digitální platformy pro celý proces nezvládá Ministerstva pro místní rozvoj připravit ani prováděcí předpisy, takže stavebníci neví, jak budou příští rok podávat žádosti, úředníci neví, jakým způsobem je budou povolovat a města a kraje píší ministrovi, že se nestihnou na digitalizaci připravit.

ČR je přitom 157. zemí světa v hodnocení stavebního řízení, a kvůli náročnému projednávání jsou pod námi snad jen některé africké země. Kvůli špatnému zákonu tak přicházíme o investice ze zahraničí, což v nedávné době potvrdil i Microsoft tím, že upustil od výstavby datacentra v ČR za několik miliard právě kvůli riziku průtahu výstavby.

Negativní dopady

Kvůli špatnému stavebnímu zákonu dochází k odkladům výstavby dálniční sítě, železnice, ale i obchvatů obcí. Ve větších městech je pak velká neuspokojená poptávka po bydlení, protože získat stavební povolení trvá nepřiměřeně dlouho. To se následně promítá do cen nemovitostí. Negativní dopady můžeme vidět také v energetice, kde se nedaří posilovat dostatečně rychle přenosovou síť a s výstavbou dnes tolik potřebných nových zdrojů elektrické energie se můžeme v brzké době rozloučit. Odhadované ztráty jen kvůli zdlouhavému procesu jsou odhadovány na 7 miliard Kč ročně.

Těžko říct, jestli vláda opravdu stojí o budování nových zdrojů energie, když ve své energetické koncepci počítá s tím, že energie budeme vyrábět stále méně. Těžko říct, jestli chce opravdu stavět silnice, když hlasovala pro zákaz aut na benzín a naftu. A těžko říct, jestli vládě nevyhovuje více lákat jen vyvolené zahraniční investory přes investiční pobídky skrze zahraniční cesty pana premiéra, než lákat všechny přes zrychlení stavebního řízení pro všechny.

Pro občana i českého podnikatele je ovšem volba jasná. Zjednodušení digitalizace a zrychlení stavebního řízení by zabilo mnoho much jednou ranou!

Převzato z Denik.cz

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31