Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zaujalo nás: Klaus by uvítal referendum o přesunech pravomocí do EU

Zaujalo nás: Klaus by uvítal referendum o přesunech pravomocí do EU

ČESKÉNOVINY.CZ: Londýn – Český prezident Václav Klaus dnes v Londýně ocenil návrh šéfa britských konzervativců Davida Camerona uspořádat referendum o každém dalším přesunu pravomocí do Bruselu. On sám by pro takový postup byl také, protože členské země Evrupské unie předaly pravomocí víc, „než je zdravé a rozumné“. Naopak důraz, který kladou konzervativci na ekologii, označil prezident za „nešťastný“.

Klaus řekl ČTK, že Cameronův dopis o lisabonské smlouvě byl pro něj důležitý, ale neovlivnil jeho rozhodování o ratifikaci tohoto dokumentu, který reformuje EU. Cameron poslal v létě Klausovi osobní list, v němž napsal, že když konzervativci na jaře vyhrají parlamentní volby, tak vyhlásí o lisabonské smlouvě referendum.

Český prezident byl posledním politikem v EU, jehož podpis pod smlouvou chyběl, a britští euroskeptici si hodně slibovali od toho, že by odložil ratifikaci až na dobu po britských volbách. Klaus nakonec ratifikační listinu potvrdil 3. listopadu bezprostředně poté, co český ústavní soud dospěl k závěru, že „Lisabon“ není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Ten dopis byl důležitý, protože i když jsem dostával signály na nižších úrovních, nebyl jsem si úplně jistý, jestli to britská Konzervativní strana a její předseda myslí vážně, řekl dnes Klaus. „(Cameronův) ručně psaný dopis mi dal náznak, že to je pravděpodobně myšleno vážně. V tomto smyslu to byla pro mě významná informace.“

Ale dopis prý neměl vliv na „rozhodnutí podepsat nebo nepodepsat lisabonskou smlouvu, eventuálně čekat na britské referendum“.

Cameron po Klausově podpisu ustoupil od slibu vyhlásit o „Lisabonu“ referendum a mezi jiným oznámil, že když se stane premiérem, nechá schválit zákon, podle něhož musí každý další přesun pravomocí do Bruselu potvrdit referendum. „Je to velmi rozumné, já bych to chtěl taky,“ řekl Klaus. „Já myslím, že už jsme těch pravomocí předali až moc. Podstatně více, než by bylo třeba a než je zdravé a rozumné.“

Klausovi je naopak vzdálený důraz, který britští konzervativci kladou na ekologii a na boj s klimatickou změnou. „Já vím. Je to nerozumné, je to smůla. Je to nešťastné,“ řekl Klaus, který se při dnešní pracovní návštěvě sejde s Cameronem a promluví v soukromém Reformním klubu.

Prezidentovi se také zdála „prázdná“ pondělní oslava pádu berlínské zdi v Berlíně, protože nebyla zaměřena do budoucnosti. On sám se při dnešní přednášce, která bude přístupná jen členům klubu, zaměří na to, že slavení 20 let pádu komunismu by nemělo jen připomínat minulost.

„Já když jsem viděl berlínskou oslavu v pondělí, tak mám pocit, že to byla taková prázdná oslava pro oslavu,“ řekl Klaus. Podle něj „je potřeba vytěžit nějaké poučení z toho, co se dělo v minulosti… je to něco navýsost aktuálního pro přítomnost i pro budoucnost“.

Zdůraznil, že stále existuje riziko, že se objeví další ideologie, jako byly komunismus a nacismus ve 20. století. „Těmto podobně nebezpečným ideologiím není konec, objevují se stále, jmenují se jinak, mají vnější charakteristiky jiné, ale strukturální charakteristiky mají podobné,“ řekl.

„Dobře se ví, že v “environtalismu“ vidím velké nebezpečí naší současnosti, ale není to jenom ono,“ dodal.

(zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/klaus-by-uvital-referendum-o-presunech-pravomoci-do-eu/407458)

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31