Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Tatýrková: Stačí vydržet dostatečně dlouho čekat, oni to pak odpustí

Tatýrková: Stačí vydržet dostatečně dlouho čekat, oni to pak odpustí

Dotazovala jsem se jednoho dluhového poradce na Milostivé léto. Zajímalo mě, jakou s touto akcí mají u nich zkušenost a co říká na plánované opakování.

Místo toho mi vyprávěl čerstvou příhodu, která byla moc už i na něj. Milostivé léto, pro ty, co je tato informace zcela minula, byla tříměsíční akce, která se neměla jen tak výhledově opakovat. U exekucí vůči státu a státním institucím stačilo uhradit jistinu dluhu, paušální platbu 908 Kč exekutorovi a byly odpuštěny veškeré úroky z prodlení, penále, náklady vymáhání, prostě celé navýšení dluhu. Tato akce trvala do 28. ledna. Dobrá myšlenka pro výjimečnou akci, kdyby byla dobře připravená. Dávala šanci mnoha lidem vypořádat se se svými dluhy.

Den před koncem lhůty se tomuto poradci ozvala zájemkyně. Vysvětlil jí, že akce už končí, a když ani netuší, kde má jaké dluhy, nemá k tomu žádné podklady, není již šance to zprocesovat. Na otázku, nač paní čekala, odpověděla, že přece to léto budou prodlužovat, protože to říkali v televizi. Negativní odpověď ji tím pádem nijak nerozhodila. Počká si přece na to pokračování, nebo zažádá o oddlužení, ale až bude zkrácené jen na tři roky. Nyní těch pět let je moc dlouhých.

V oddlužení má dotyčný usilovat o co možná nejvyšší úhradu věřitelům. Jenže milá paní, ani její partner, ač jsou práceschopní, tak nepracují. Jsou vedeni na úřadu práce, kde dostávají příspěvek na bydlení. Kdyby pracovali, tak by o tento příspěvek přišli, což se jim vůbec nelíbí! Paní to má promyšlené. Až bude žádat o to tříleté oddlužení, minimální částku, aby splnila podmínku oddlužení, bude „jakože“ přispívat její matka. Radost slyšet, jak se dá žít na úkor věřitelů a daňových poplatníků.

Velký podíl na této situaci mají politici, kteří ještě než skončí jedna odpouštěcí akce, už v médiích avizují další. Bez vyhodnocení, bez analýzy. A lidé už s tím počítají. Co je v televizi, to je svaté. Vše je jasné a jen je potřeba si na to dostatečně dlouho počkat. Podobné je to s návrhy na zkrácení oddlužení u fyzických osob na tři roky. Ano, absolvovat pět let s nezabavitelným minimem není nic snadného. Ale mělo by to být snadné? Představte si, že někdo dluží vám a nevíte, jestli v oddlužení vrátí 1 %, 5 %, 10 %, 20 %, a kolik mu vlastně budete muset odpustit.

Určitě by do budoucna bylo vhodné ocenit aktivitu oddlužujících se. Tedy když někdo z nich více pracuje a víc si vydělá, aby na tom navýšení měl nějaký podíl. Byla by to dobrá motivace a současně i věřitelům by to v konečném součtu mohlo přinést víc.

Teď ještě paní z našeho příběhu musí přihlásit nové dodavatele plynu a elektriky. Tady také nespěchá a zase čeká, až jí to vláda zaplatí. Přece ji v tom politik, kterého volila, nenechá!

Jana Tatýrková

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: blog Echo24

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jana Tatýrková

Jana Tatýrková

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31