Svobodní v médiích: EU a referendum, návrh na omezení zbraní, aktuální dění, krajské volby ad.

Svobodní v médiích: EU a referendum, návrh na omezení zbraní, aktuální dění, krajské volby ad.

Monitoring za období: 8.–15. června 2016

V úterý 14. června byl Petr Mach hostem pořadu České televize 90´na téma „13 let od referenda o vstupu ČR do EU“ na stanici ČT24, kde mj. řekl „EU se od našeho vstupu před 13 lety velmi změnila. Je čas vyhlásit referendum, aby se naši občané mohli jasně vyjádřit, zda v ní chtějí zůstat.“
Záznam pořadu si pusťte zde (od 37. minuty), přepis čtete tady.

Možnému českému referendu se věnoval časopis Reflex v článku Chcete vystoupit z Evropské unie? (9. 6. na str. 8):
Co by se však dělo, kdyby nakonec referendum o Czexitu přece jenom nějakým způsobem proběhlo? Vedle zmíněných „úsvitářů“ a komunistů aktuálně do tábora výrazných odpůrců našeho členství patří ještě v Poslanecké sněmovně nezastoupení Svobodní europoslance Petra Macha a další antiislamistický proud kolem bývalého Bloku proti islámu. Ostatní strany deklarují podporu pro setrvání, ale u některých je to trochu komplikované…

Vyšlo i v internetové podobě na webu Reflex.cz.

Reflex otiskl také článek P. Macha Šest důvodů pro a proti vystoupení z EU (9. 6. na str. 8):
Časopis Reflex vyzval dva politiky z opačných politických táborů, aby uvedli šest důvodů, které je vedou k tomu, že by hlasovali pro nebo proti vystoupení z Evropské unie.

Vyšlo i v internetové podobě na webu Reflex.cz.

V sobotu 11. června byl středočeský místopředseda Luboš Zálom hostem pořadu Názory a argumenty v Českém rozhlasu Plus. Diskutoval zde o vztazích EU a Turecka.
Záznam pořadu si pusťte tady.

Článek L. Záloma o jeho účasti v rozhlasové debatě zveřejnily Parlamentních listy tady.

BREXIT

Deník ve všech svých krajských mutacícch chybně uvedl politickou příslušnost P. Macha (za což se další den všechny regionální mutace omluvily). Nejprve vyšlo Brexit: Španělský Gibraltar a senioři bez zdravotní péče? (10. 6. na str. 10):
Petr Mach ODS: „Až budete hlasovat, vzpomeňte si, že EU nesplnila žádný ze svých slibů Česku.“

Všechny regionální mutace Deníku následující den zveřejnily omluvu, že v předchozím článku chybně u P. Macha uvedli politickou příslušnost ODS. Viz např. Boleslavský deník Upřesnění (11. 6. na str. 10):
Ve včerejším vydání jsme v textu o brexitu u europoslance Petra Macha uvedli stranickou příslušnost ODS. Petr Mach je však předseda Strany svobodných občanů. Za chybu se omlouváme.

Časopis Týden a článek P. Macha Brexit zachrání Evropu (13. 6. na str. 36):
Odchod Velké Británie by Evropské unii pomohl, tvrdí Petr Mach. Referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie je nejdůležitějším hlasováním za poslední čtvrt století a nepochybně určí další vývoj Evropy. Když se Britové rozhodnou z EU vystoupit, dotkne se to nás všech. A dlouhodobý přínos bude obrovsky pozitivní…

Další článek Týdnu (13. 6. na str. 37):
O brexitu se na protější stránce obsáhleji rozepisuje předseda Strany svobodných občanů a europoslanec Petr Mach. Přesto je ještě jedna věc v souvislosti s nadcházejícím britským referendem o vystoupení z Evropské unie hodná zaznamenání. Podle webu Politico.eu totiž Evropská komise svým úředníkům zakázala slovo brexit používat. Zaměstnanci komise údajně dostali instrukce, že když na to přijde řeč, mají mluvit výhradně o „britském stavu“ nebo o „britském referendu“. Přičemž se prý zákaz používání toho „slova na bé“ netýká samotných eurokomisařů, kterým občas ujede. „V servisech komise dáváme přednost používání přesné terminologie,“ hájil direktivu mluvčí Evropské komise. Jak je, sakra, možné, že se v Bruselu dosud obešli bez Lubomíra Zaorálka?

Neviditelný pes zveřejnil článek P. Macha EVROPA: Všichni stále hledáme Hitlera! (9. 6.):
Máme sto let od první světové války a sedmdesát od druhé. Démoni minulosti ale stále žijí v myslích lidí. Pokud se EU nerozpadne nebo nezmění v prostor volného obchodu, budou nás stíny minulosti strašit stále silněji.

Vyšlo i na Parlamentních listech tady.

NÁVRH NA OMEZENÍ ZBRANÍ

Svobodný monitor informoval o jednání Petičního výboru Poslanecké sněmovny, kde se projednávala petice proti návrhu Evropské komise na regulaci držení zbraní "Evropský protektor" Alexis v Poslanecké sněmovně prosazoval zákaz zbraní v ČR:
Zástupce Evropské komise Alain Alexis prosazoval v Poslanecké sněmovně zákaz držení zbraní, který chce komise uzákonit na území unie. Jeden z účastníků jednání, místopředseda Svobodných František Matějka, označil Alexise za "zástupce protektora", s odkazem na Protektorát Čechy a Morava, který byl řízen říšským protektorem. Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednával petici se 40 tisíci podpisy proti návrhům Evropské komise na regulace držení zbraní.

K tématu vyšel ještě další článek na Svobodném monitoru Evropská komise chce lidem sebrat zbraně. Ostatní členské státy EU přehlasovaly Česko:
Většina členských zemi Evropské unie se shodla na omezení držení zbraní. Český ministr vnitra Milan Chovanec se v Radě ministrů postavil proti tomuto návrhu, byl však přehlasován. Český europoslanec za Svobodné Petr Mach přislíbil, že proti směrnici bude bojovat na půdě Evropského parlamentu, kam se návrh nyní přesunul. „V Evropském parlamentu budu hlasovat proti, ale obávám se, že i tam budeme přehlasováni,“ uvedl předseda Svobodných Mach. „Proto Svobodní budou za rok kandidovat do Poslanecké sněmovny s tím, že budou hlasovat proti zavedení tohoto zákazu do českého právního řádu, a to i za cenu hrozby sankcí ze strany EU,“ zdůraznil Mach. „Většinové hlasování Rady ministrů EU, které má v důsledku odzbrojit občany České republiky, je bezprecedentním zásahem do naší svobody a svrchovanosti,“ dodal místopředseda Svobodných František Matějka.

Parlamentní listy vydaly článek o jednání Petičního výboru Zástupce Evropské komise se v Poslanecké sněmovně choval jako protektor:
Petiční výbor Poslanecké sněmovny projednával (v úterý 7. 6.) petici s cca 40 tisíci podpisy proti návrhům Evropské komise na regulaci držení zbraní. Jednání se za Svobodné zúčastnil místopředseda František Matějka, který mj. kritizoval přítomného zástupce Evropské komise Alaina Alexie…

Parlamentní listy zveřejnily naše stanovisko Nenechme odzbrojit české občany:
Svobodní zásadně podporují právo českých občanů držet legálně zbraň. Ostře se staví proti jeho omezení, které proti vůli České republiky schválila Rada ministrů EU. O návrhu bude ještě hlasovat Evropský parlament…

František Matějka na Parlamentních listech informoval o jednání sněmovního výboru Bránil jsem ve Sněmovně zbraně a svobodu proti zástupci protektora z Bruselu:
Atmosféra, která by se dala krájet. Na straně jedné zástupce Evropské komise Alain Alexis, na straně druhé všichni ostatní. Přesto to bylo marné. Dne 10. 6. 2016 udělala Rada ministrů EU první krok k odzbrojení občanů ČR…

RŮZNÉ

Evropské noviny napsaly o tom, že Petr Mach hlasoval proti Europolu v tomto článku:
Podle něj se z Úřadu stane nebezpečné centrum policejní moci. „Z mého pohledu je to vznik jakéhosi obřího velkého bratra, kdy soukromé subjekty typu letecké společnosti a dalších budou posílat automaticky Europolu data klientů, Evropská komise bude moci ta data poskytnout dál třetím stranám. Je to podle mě nebezpečná věc," řekl Petr Mach v pořadu rozhlasové stanice ČRo Plus…

Server Ucho24 zveřejnil ironický článek Svobodní už tvrdě makají, jeden se nestačí divit (8. 6.):
Dějou se to zase věci. Letošní supervolební rok je důležitým mezníkem i pro Stranu svobodných občanů Petra Macha. Předseda Petr Mach je sice enfant terrible nejen na české politické scéně. Jeho postoj coby europoslance je k Evropské unii víc než zajímavý…

Časopis Ekonom a článek Komu v Česku vadí islám (9. 6. na str. 37):
Většina domácích kritiků islámu má s tímto náboženstvím osobní či profesní zkušenosti. (…)
Před multikulturalismem a islámem rovněž varuje v řadách Strany svobodných občanů bývalý emigrant a nakladatel Alexander Tomský. Je ovlivněn směsí politologických názorů, ale i vzpomínek na proměnu Londýna v důsledku migračních vln, které tam zažil. Podobnou zkušenost má dramatik a publicista Banjamin Kuras, který ve Velké Británii střídavě žije 40 let…

Eportál zveřejnil článek P. Macha, týkající se návrh na snížení DPH Tak tento návrh významného politika se vám bude určitě líbit! (9. 6.):
V ČR máme jedno z nejvyšších daňových zatížení na světě. Potraviny jsou zatížené daní z přidané hodnoty 15 %, ostatní věci sazbou 21 %. Pojďme snížit DPH na jednotných 14 %, omezíme tím daňové úniky a snížíme ceny v obchodech…

Do Svobodných si rýpl M. Kalousek v rozhovoru pro Reflex (9. 6. na str. 22)
Když se bavíme o prezidentské volbě, co říkáte na výsledky v Rakousku? Tam přece také občané volili přímo.
Občané rozhodli, jak rozhodli. Pro mě ale bylo druhé kolo rakouských voleb děsivé. Na jedné straně nácek, na druhé bývalý komunista. Jediné, co mě v situaci České republiky uklidňuje, je, že naši Svobodní a zelení mají zhruba stejnou, tedy dvouprocentní podporu. Takže se podobných soubojů ještě bát nemusíme. Ale mohou přijít. Ale kdyby zelení a Svobodní měli být dvě rozhodující společenské síly i u nás, tak Bůh s námi.

Neviditelný pes a článek Přelepování hvězd má u nás tradici:
Velký mediální ohlas v posledních dnech vzbuzuje údajné „vyzývání k přestupku“ ze strany Strany svobodných občanů. Na svém e-shopu Svobodní nabízejí nálepku s přeškrtnutými hvězdami EU…

PRŮZKUMY

SANEP vydal průzkum Volební preference – červen 2016 (10. 6.):
Pětiprocentní hranici atakují i Svobodní s aktuálním ziskem 4,6% voličů, kteří nadále mírně posilují a jsou pro pravicové voliče jistou alternativou na pravicovém spektru.

Průzkum zveřejnila řada médií, např. zpravodajský portál TV Nova TN.CZ: Žádná další strana by se do Sněmovny nedostala, byť dvě k tomu mají velmi blízko. Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury skončila jen 1 desetinu procenta pod hranicí vstupu do Sněmovny. Svobodným pak chybí desetiny čtyři.

Echo24 informovalo o průzkumu agentury Median v tomto článku:
Nad dvěma procenty jsou ještě Piráti a Svobodní.

KRAJSKÉ VOLBY

TN.CZ a článek Jak u vás dopadnou krajské volby: PŘEHLED po jednotlivých krajích:
Jako zajímavou alternativou se pro voliče jeví spojení Strany svobodných občanů a Strany soukromníků. Ti spolu kandidují v sedmi krajích ze třinácti a ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Jihomoravském kraji by se mohli dostat do zastupitelstva…

Článek vyšel i na webu Kurzy.cz zde.

Parlamentní listy a článek Svobodní a Soukromníci jdou nahoru, v pěti krajích mají přes pět procent:
Zlínský, Pardubický, Středočeský, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Tam všude by podle aktuálního výzkumu společnosti SANEP zasedli do krajských zastupitelstev kandidáti koalice Svobodní a Soukromníci. Podle dalšího výzkumu, realizovaného společností Phoenix Research on-line, jsou Svobodní a Soukromníci navíc černým koněm voleb v Jihomoravském a Zlínském kraji. Obě strany spolupracují celkem v osmi regionech…

O rezignaci R. Baránka z funkce místopředsedy Soukromníků a naší koalici informovaly Parlamentní listy Tiskové prohlášení Rudolfa Baránka:
Odstupuji z funkce prvního místopředsedy Strany soukromníků České republiky. Nechci, aby cíleně vyvolaná mediální kauza kolem mé osoby poškozovala ambice Strany soukromníků České republiky v nadcházejících krajských a senátních volbách, ale také dobře fungující koaliční spolupráci se Stranou svobodných občanů…

Parlamentní listy informovaly o sněmu Soukromníků, kde vystoupil i Petr Mach, a naší spolupráci pro krajské volby v článku Soukromníci: Situace je kritická, musíme uspět:
Na sněmu se sešlo více než pět desítek delegátů. Mezi hosty byli například europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach, který ocenil spolupráci obou stran v regionech, či kandidáti na senátory…

BRNĚNSKÝ KRAJ

Agentura ČTK vydala zprávu o kandidátech na hejtmana (12. 6.):
Lídrem ODS bude místostarosta Blanska Jiří Crha, TOP 09 povede židlochovický starosta Jan Vitula, zelené podnikatel Jiří Hlavenka, za Moravany bude kandidovat jejich předseda Ondřej Hýsek, lídrem koalice Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury a Strany práv občanů bude pedagog Jan Hrnčíř a u koalice Strany svobodných občanů a Strany soukromníků ČR bude kandidátem číslo jedna ekonom Petr Pořízek.

Brněnský a Vyškovský deník napsaly v tomto článku (14. 6. na str. 5):
Naopak podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka může spojenectví TOP 09 přinést potřebné hlasy ke vstupu do zastupitelstva. V posledních předvolebních průzkumech společnosti Sanep byla před TOP 09 i koalice Svobodných a Soukromníků či Spravedlnost a přímá demokracie.

ZLÍNSKÝ KRAJ

Parlamentní listy vydaly článek Senátor Valenta: Černý kůň voleb:
Těší mne, že předvolební průzkumy potvrzují, že se koalice Svobodných a Soukromníků stává skutečnou alternativou pro obyvatele Zlínského kraje.
Aktuální preference mluví o 11,7 % a navíc nám další agentura přisuzují roli “černého koně“ podzimních krajských voleb. Jsem rád, že stále více lidí tak vidí v nové koalici šanci na to, aby se Zlínský kraj po letech stagnace opět probudil a získal dynamiku. Náš kraj bohužel po celou dobu své existence trápí stále tytéž problémy. Tradičním stranám chybí buď vůle či schopnost to změnit, výsledkem čehož je úplná ztráta dynamiky kraje. My přinášíme alternativu. Chceme lidi přesvědčit, že Zlínský kraj se může stát skvělým místem pro život. Pojďme do toho s námi a společně můžeme pomoci našemu kraji.

Zlínský deník a článek Průzkum: region zůstává baštou lidovců, Valenta míří vzhůru (10. 6. na str. 5):
Svobodní a Valenta chtějí probudit Zlínský kraj
Na začátku roku překročení pětiprocentní hranice, v březnu výrazné posílení a aktuálně další skok na 11,7 procenta. Tak vypadá podle společnosti SANEP vývoj volebních preferencí Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji. Podle dalšího výzkumu, realizovaného společností Phoenix Research on-line, je pak koalice SaS černým koněm voleb ve Zlínském kraji. Stále více lidí tak vidí v nové koalici šanci na to, aby se Zlínský kraj po letech stagnace opět probudil a získal dynamiku…

Krajské listy a článek Socialistická logika:
Sliby jedněm na úkor všech aneb jak budeme, milí spoluobčané, chodit pěšky, protože na autobusy nebudou peníze! Svobodní a Soukromníci varují.
V minulých dnech mě zaujal nápad jedné ze současných koaličních stran Zlínského kraje. Ta přišla se slibem, že po úspěšných volbách zruší koncesionářské poplatky pro seniory. Vzhledem k tomu, že svůj nápad již dále nerozvíjejí, pojďme to za ně udělat my, napsal Bc. et Ing. Petr Mikel, Ph.D. z krajské koalice Svobodných a Soukromníků. Vzal si kalkulačku a pokračoval…

ČTK vydala zprávu o lídrech ve Zlínském kraji, kde mj. uvedla:
Řadu reklam rozvěsila koalice Strany soukromníků a Svobodných, kterou povede majitel loterijního holdingu Synot a senátor Ivo Valenta, nebo krajský předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Na voliče shlíží ze společného billboardu.

Dobrý den s kurýrem a článek Nová koalice posiluje, pro voliče je alternativou (13. 6. na str. 2):
Kdyby se krajské volby uskutečnily zítra, nová politická koalice Svobodní a Soukromníci by získala 11,7 procenta voličů. Vyplývá to z nejnovějších květnových průzkumů volebních preferencí společnosti SANEP, podle kterých by volby vyhráli se ziskem 18,1 procenta lidovci. Poslední průzkum řadí Svobodné a Soukromníky na páté místo za KDU-ČSL, ANO, ČSSD a KSČM, jejichž preference se aktuálně pohybují mezi 18,1 a 14,5 procenty…

Stejný článek vyšel i v internetové podobě na idobryden.cz.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

ČTK ve zprávě o kandidátech na hejtmana:
ODS spolu se soukromníky podpoří Milana Vodičku ze Strany svobodných občanů.

LIBERECKÝ KRAJ

ČTK informovala ve zprávě o kandidátech na hejtmana:
Společně půjdou do voleb v Libereckém kraji Svobodní a Soukromníci, kteří do čela své kandidátky postavili Radka Uchytila ze Strany svobodných občanů.

Vyšlo i na Genusplus.cz tady a na Liberecké drbně zde.

PLZEŇSKÝ KRAJ

Parlamentní listy a článek Nastal čas táhnout za jeden provaz:
Zástupci hnutí Starostové a nezávislí, hnutí Občané patrioti, Strany svobodných občanů a Strany soukromníků České republiky (za STAN Ing. Pavel Čížek, za OPAT Ing. Jan Michálek, za Svobodné Ing. Lenka Brčková a za Soukromníky Ing. Jiří Jindra) dnes 7. června podepsali smlouvu o spolupráci ve volbách do Zastupitelstva Plzeňského kraje 2016.

ČTK a zpráva Předvolební kampaň v Plzeňském kraji se zatím rozjíždí pomalu:
Nové uskupení utvořili pro volby Starostové a nezávislí, kteří se spojili s hnutím Občané patrioti, Stranou svobodných občanů a Stranou soukromníků. Lídrem kandidátky je za STAN Pavel Čížek. K prioritám volebního programu i kampaně bude patřit regionální rozvoj, sociální oblast a podpora dlouho zanedbávaného cestovního ruchu či obnovy památek. Senátního kandidáta STAN nemá, soukromníci nominovali majitele řeznictví z Klatov Pavla Havlíčka.

ÚSTECKÝ KRAJ

Parlamentní listy vydaly rozhovor Současná vláda likviduje svobodu a malé podnikání, varuje starosta Klášterce nad Ohří Drozd:
Města potřebují více kompetencí. Komunisté v kraji nic nedělají. V Klášterci KSČM porušovala zákon a nevadilo jí to. Spojení se Svobodnými je jasnou alternativou. V létě budeme vidět na sociálních sítích. Migraci vnímám vážně – jde o ochranu našeho majetku. Vláda podporuje byrokracii. Miloš Zeman je populista a chce být znovu zvolen. To nám řekl starosta Klášterce nad Ohří a lídr koalice Svobodných a Soukromníků Štefan Drozd (SsČR)…

JIHOČESKÝ KRAJ

Parlamentní listy a článek Jihočeští Svobodní jsou připraveni na krajské volby:
Kandidátkou na jihočeského hejtmana za Stranu svobodných občanů pro nadcházející krajské volby bude Irena Steinhauserová. Získala nejvíce hlasů v primárních volbách, kterých se zúčastnili členové a příznivci strany. „Irena Steinhauserová je žena s životními zkušenostmi, která se rozhodně nebojí jít proti proudu. Jsem rád, že právě ona povede naši kandidátku do krajských voleb. Jihočeský kraj si zaslouží změnu k lepšímu,“ uvedl krajský místopředseda Jihočeských Svobodných Aleš Procházka…

CO SE DĚJE V OBCÍCH

PARDUBICKÝ KRAJ

Hradecký deník a článek Sci-fi, chiméra a blud, říká kraj o nové nemocnici (15. 6. na str. 5):
Kraj se s Pardubicemi pře o ideu nemocnice na zelené louce. Čtyři měsíce před volbami způsobuje rozbroje mezi doposud dobře vycházející pardubickou radnicí a krajem zcela abstraktní problém. Proti se kvůli megalomanii podobných plánů staví i volební lídr ODS Michal Kortyš, Svobodní a další politici…

 

15. června 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31