Svobodní k fiasku tzv. penzijní reformy

Svobodní k fiasku tzv. penzijní reformy

Svobodní prosazují možnost dobrovolného vystoupení z 1. pilíře penzí. Debatu o tom považují 23 let po pádu režimu státního socializmu za legitimní.

Svobodní považují reformu penzí Nečasovy vlády za fiasko a prosazují zcela odlišný přístup k penzijní reformě.

Svobodní jsou pro možnost dobrovolného vystoupení z 1. důchodového pilíře.

Svobodní jsou pro dobrovolnost v systému důchodového zabezpečení. Druhý pilíř je zbytečný, když už existují dobrovolné penzijní fondy, ve kterých miliony Čechů spoří.

Svobodní jsou pro dobrovolnost, i pokud jde o účast v tzv. 1. pilíři penzí (systému státních důchodů financovaných z odvodů na sociální zabezpečení). Svobodní prosazují, aby mohl každý člověk dobrovolně vystoupit z 1. pilíře penzí, tj. přestat platit pojistné na důchodové zabezpečení a zříci se tak státních důchodů.

Z hlediska státního rozpočtu je taková změna v dlouhém období neutrální. Stát nezíská od některých občanů příspěvky na důchody, nebude jim ale ani žádné důchody dlužit. Naopak celkové závazky státu se sníží, protože lidé, kteří dobrovolně vystoupí z 1. pilíře, odepíšou peníze, které do systému penzí již v minulosti vložili. Krátkodobě vznikne v průběžném systému deficit, když stát přestane od některých lidí dostávat platby na důchod, ale důchody stávajícím důchodcům bude dále platit. Svobodní chtějí tento krátkodobý deficit hradit privatizačními příjmy.

Ing. Petr Mach, PhD., předseda Svobodných

Za správnost:
Irena Válová, mediální zástupce mobil 736 530 384 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31