JEŽEK: Jak se politici starají o naše blaho

JEŽEK: Jak se politici starají o naše blaho

Čeští političtí představitelé si zakládají svoji obživu na „zařizování“ „blaha“, „dobra“, případně „jistot“ nás, občanů a daňových poplatníků. Jaký je mechanismus takové jejich obživy, ukazuje jeden jejich aktuální „projekt“.

Čeští političtí představitelé chtějí, po letech proseb od vážně nemocných lidí, umožnit legálně užívat konopí pro léčebné účely. Má to však jeden dost podstatný háček, nebo spíše hák. Monopol na výrobu i distribuci léčebného konopí budou mít státem licencované společnosti. Pěstování konopí pro vlastní potřebu bude i nadále trestným činem, v malém množství pak „pouhým“ přestupkem.

Konopí, podle zkušeností mnohých nemocných, velmi účinný a nenahraditelný přírodní lék, tak má nemocné stát měsíčně mezi 5 a 30 tisíci Kč, podle konkrétní potřeby konkrétního nemocného. Nebo spíše jejich blízké, protože mnozí vážně nemocní přirozeně nemohou sami vydělat tolik peněz. Cena legálního konopí z lékáren, z posvěcení státu a jeho politiků, má tedy být podobná ceně od drogové mafie (jak příznačné).

Je to jen další příklad toho, jak dobře se o nás stát a politici „starají“. Mechanismus je přitom velmi jednoduchý:

Jako první opatření zakážou občanům, aby si pěstovali lék sami a s minimálními náklady. A samozřejmě zakážou dobrovolnou distribuci tohoto léku mezi lidmi.

Jako druhé opatření zřídí (za peníze daňových poplatníků) nákladnou byrokracii, která uděluje státní povolení k výrobě a distribuci jimi vybraným subjektům.

Jako třetí opatření udržují nákladné represivní složky, které budou drobným pěstitelům likvidovat jejich záhonky s lékem, a chytat, soudit a uvězňovat ty „nejtroufalejší“ z nich.

Jako čtvrté opatření pak politici mezi svými zvažují, že ze státního monopolu plynoucí zisky privilegovaných spřátelených subjektů (nebo rovnou zisky oněch politiků) budou zvyšovat přímo ze zdravotního pojištění.

Nebylo by překvapivé, kdyby se, samozřejmě jako velké a k voličům vstřícné gesto, k tomuto pátému opatření politici uvolili. Nejspíš po dramatickém a mediálně vděčném politickém divadlu. Tím by se kruh uzavřel. Podle politiků a úředníků nesvéprávní občané by se o sebe nesměli starat sami (pod hrozbou uvěznění a pokut), nemocní by byli závislí na státu (a mnozí paradoxně vděční za tuto státní „pomoc“), samotným politikům by přes ony privilegované subjekty od daňových poplatníků přitekla spousta peněz za předražený lék, a politici by se před volbami mohli chlubit, jak se jim povedlo zajistit nemocným nákladnou zdravotní péči.

Je to stejný scénář jako při většině ostatních kroků, jimiž se politici „starají“ o naše a vůbec všeobecné blaho. Stejně jako příkazem platit za neefektivní fotovoltaickou elektřinu nezajistí ekologickou elektřinu a záchranu planety, nýbrž tučné příjmy sobě a spřízněným subjektům. Vše samozřejmě pomocí státní moci a z peněz daňových poplatníků (odběratelů elektřiny). Stejně tak tímto konopným projektem nezajišťují dobro pro nemocné, nýbrž podle stejného scénáře oškubávání občanů, v tomto případě navíc těch nejvíce bezmocných.

Ve svobodné společnosti by přitom bylo vše tak jednoduché. Nemocní by si konopí pěstovali s přispěním svých blízkých s únosnými náklady sami, politici by se lidem nepletli do života zbytečnými zákazy, regulacemi a represí, a daňoví poplatníci by nemuseli platit zbytečnou byrokracii a protikonopné represivní složky.

Dočkáme se jednou v České republice skutečně svobodné společnosti?

Jakub Ježek je krajským předsedou Jihomoravského krajského sdružení Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31