Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

STRUNZ: Zdroje nejsou a nebudou. Nebo …?

STRUNZ: Zdroje nejsou a nebudou. Nebo …?

Po řádění ničivé vlny tsunami v jihovýchodní Asii na sklonku r. 2004 přispěla Česká republika na obnovu zničených území více než půl miliardou korun, z toho česká vláda věnovala přes 240 milionů. Celosvětově dárci na obnovu zničených oblastí přislíbili částku přes 167 miliard korun, tj. zhruba 6.4 miliardy euro.

Po zemětřesení na Haiti přislíbilo mezinárodní společenství celkově pomoc poničenému karibskému státu ve výši miliardy dolarů (714 milionů eur). To je zhruba 10x méně, než při výše zmíněné katastrofě v jihovýchodní Asii. Přitom rozsah destrukce zdá se býti obdobý. Česká vláda přislíbila 20 milionů korun, což je též jen zhruba desetina pomoci z let 2004 a 2005 pro jihovýchodní Asii.

Co způsobilo ten výrazný pokles humanitární štědrosti vlád? Zřejmě krize. Prostě ministři financí už dávno nemají žádné rezervy, zvyšovat schodky rozpočtů se jim již opravdu nechce a při řádově vyšší pomoci by už museli viditelně zatnout sekyru ještě hlouběji. V EU navíc aktuálně hrozí sanace Řecka a možná i dalších států eurozóny, která jistě nebude zadarmo. Vlády se tedy omezují hlavně na gesta, reálná finanční pomoc je vskutku malá.

Ale opravdu zdroje nejsou a nebudou?

Když má stát holou řiť, to se pak těžko přispívá na charitu. Aby však neměl pokladnu vymetenou, mohl by pro začátek alespoň rezignovat na ekonomické nesmysly typu boje s globálním oteplováním. Státy EU například přišly v Kodani s nabídkou na 7.2 miliardy euro (z toho ČR 12 milionů eur, tj. 300 milionů korun) ve třech letech pro rozvojové země na „boj s klimatickými změnami“.

Porovnejme tyto finance EU na boj s globálním oteplováním (tj. 7.2 miliardy euro) s nyní prozatím přislíbenou finanční pomocí z EU pro Haiti, která činí pouze cca 430 milionů euro (navíc ještě část z těchto prostředků není nově přidělená, ale už dříve byly pro tuto karibskou zemi v unijním rozpočtu vyčleněny). To je zhruba 17x méně pro srovnatelný časový úsek. Soudný člověk pak musí nutně konstatovat, že EU není vůbec velkorysá k těm, kteří pomoc vskutku urgentně potřebují, ale může se naopak přetrhnout, aby nalila peníze daňových poplatníků tam, kde potřeba opravdu nejsou.

Zdatně v tom sekunduje česká vláda, která například ročně dotuje neefektivní solární elektřinu miliardami korun (a trend je stále stoupající), a na pomoc Haiti už pak vyškrábe z šuplíku nějakých 20 milionů, což hodnotou odpovídá investiční dotaci pro sportovní klub okresního (někdy i menšího) města při porcování medvěda ve sněmovně.

Což takhle miliardy eur místo na boj s globálním oteplováním (které je buďto neexistující nebo člověkem nezpůsobené, každopádně však člověkem neporazitelné) vydávat na charitativní pomoc zemím postiženým skutečnými velkými přírodními katastrofami (zemětřesení, tsunami, výbuchy sopek)? Zkušenost a statistika praví, že se jednou za pár let něco takového objeví.

Co kdyby EU dala těchto 7.2 miliardy euro na jakýsi nový „Marshallův“ plán pro Haiti? Jistě by tím udělala pro svět mnohem více, než když by drobila tento krajíc přehršlím různých „překupníků“ s plány jak ven z globálního oteplování (a to je ještě ten lepší případ) v nespočetně mnoha zemích třetího světa.¨

Autor je členem Strany svobodných občanů

odkaz
 

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31