MACH: Biopaliva? Už dost!

MACH: Biopaliva? Už dost!

Od ledna zdražili poslanci benzín a naftu asi o 1,50 Kč. Spotřební daň z benzínu stoupla o korunu na litr, DPH stoupla z 19% na 20%. Tím zatěžování spotřebitelů státem ale nekončí. Vláda chystá zdražení benzínu a nafty o další padesátník v dubnu.

Zatímco cena bez vlivu státu za litr benzínu je přibližně 10 korun (při aktuální ceně ropy a dolaru), řidiči platí navíc státu spotřební daň ve výši 12,84 Kč a DPH ve výši zhruba 5 korun.

Kromě toho, výrobci benzínu a nafty musí do paliv přimíchávat biopaliva. Zatímco vyrobit benzín z ropy stojí asi 9 korun na litr, výroba z biopaliv stojí čtyřikrát víc. Každé procento biopaliv přimíchávané do benzínu a nafty zdražuje litr asi o třicetník. Nyní musí být v každém litru benzínu 3,5% biolihu a v každém litru nafty 4,5% metylesteru (z řepky).

Tabulka: Zdanění benzínu

velkoobchodní cena bez daně (včetně přidaných biopaliv)

10,60

spotřební daň

12,84

DPH velkoobchodní

4,69

velkoobchodní cena pro majitele čerpacích stanic

28,13

marže čerpacích stanic

2,00

DPH prodejce

0,40

konečná cena pro spotřebitele

30,53

Chystané zdražení

Jakoby toho nebylo málo, chystá vláda od 1. dubna letošního roku další zvýšení povinného obsahu biopaliv v benzínu z 3,5% na 4,5% a v naftě z 4,5% na 6,3%. Až tedy 1. dubna stoupne cena u čerpacích stanic o další padesátník, nebude to apríl.

Chápu, že zvyšování daní je cesta jak snížit schodek v situaci, kdy politici neumí rozumně škrtat přebujelé výdaje. Ale přirážky na biopaliva naftu a benzín JEN zdražují, aniž by z toho stát měl jedinou korunu.

Pokud si myslíte, že tím zdražování benzínu a nafty skončí, mýlíte se. EU se v roce 2007 dohodla (premiér Topolánek jako zástupce České republiky v Radě EU též souhlasil), že do roku 2020 musí být podíl biopaliv dokonce 10%, a to včetně letecké dopravy. Směrnice EU č. 28/2009 udělala z rozhodnutí premiérů závaznou legislativu.

Řekněme už dost!

S ohledem na to, že přimíchávání biopaliv je hloupost, která zdražuje benzín a potraviny a státu NIC do rozpočtu nepřináší, navrhuji zrušit zákon o povinném přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty. Vím, že poslanci, kteří jsou ve sněmovně, to neudělají. Proto jsme založili Stranu svobodných občanů.

Namítáte, že nám to nařizuje Evropská unie a že tedy zákon nemůžeme jen tak zrušit? Odpovídám: No a co! Koneckonců, směrnice nařizuje splnit limit do roku 2020, do té doby už nemusíme v EU být. Prostě ten hloupý zákon zrušme bez ohledu na EU.

Petr Mach je předsedou Svobodných. Vyšlo na blogu ihned.cz

PS: Na datech CCS ukazujících cenu litru benzínu a nafty si můžeme snado ukázat, jak nám biopaliva zdražovala benzín a naftu:

Petr Mach je předsedou Svobodných

odkaz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31