Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Petr Mach: Nové regulace ekonomiku nevyléčí (blog.ihned.cz 27.1.2009)

Petr Mach: Nové regulace ekonomiku nevyléčí (blog.ihned.cz 27.1.2009)

Evropské vlády (o USA nemluvě) se předhánějí, kdo navrhne větší přírůstek vládních výdajů a kdo vymyslí originálnější vládní regulaci. To vše ve jménu boje s ekonomickou recesí.

Německá vláda chce lidem přidávat tisíce eur na nová auta. (Člen ekonomické rady české vlády za firmu Škoda Auto Martin Jahn to chce i u nás.) Francouzský prezident Sarkozy – zřejmě inspirován běloruským prezidentem Lukašenkem – chce dotovat francouzské noviny (které za to nešetří chválou francouzského prezidenta a jeho strany).

Recese (vyvolaná vládními zásahy, jak jsem psal jinde) je masivně zneužívána k posílení vlivu politiků a nejsilnějších lobbyistických zájmů. Šmahem jsou zavrhávány nejen zásady nepokřivené volné soutěže na trhu, ale i evropská pravidla nedovolené vládní pomoci, a dokonce (ve Francii) i principy demokratické plurality.

Vládní zásahy nepomohou

Neexistuje přitom žádný specifický vládní lék jak překonat krizi. Kdyby totiž existoval takový zázračný lék – který sníží nezaměstnanost a zvýší hospodářský růst v době recese – pak by takový lék fungoval i v době nerecese. V době krize tedy pomůže jen taková politika, která pomůže ekonomice i v době normální.

Takovou politikou je jen omezení zbytečných regulací, neefektivních výdajů a snížení daní. Pokud je zvětšování regulací, zadlužování a zvyšování vládních výdajů škodlivé v době konjunktury, je škodlivé i v době recese. Jinými slovy, taková opatření mohou recesi jen prohloubit.

Neexistuje totiž důvod, proč by zvýšení vládních výdajů mělo být za normálních okolností škodlivé a v době krize prospěšné. Zvýšení vládních výdajů je vždy na úkor soukromých výdajů, a to ať již je zdrojem zvýšení daní nebo zvýšení státního dluhu. Stejně tak výhody pro jedny jsou vždy na úkor druhých. To je základ ekonomie, který nelze obelhat.

Snižme daně a omezme regulace nyní, protože je to akutnější než kdy jindy. Jestliže zavedeme např. dotace nákupu nové auta (abychom zmínili jeden z absurdních regulačních nápadů), znamená to, že stát skrze zvýšené daně či vládní výpůjčky omezí na druhé straně poptávku po všech ostatních věcech. Udrží tak možná zaměstnanost v automobilovém průmyslu, ale na úkor zaměstnanosti ve všech jiných odvětvích.

Nezavádějme socialismus

Mám proto tato doporučení pro českou vládu: Ať se nebojí kritizovat prezidenta Sarkozyho za jeho protidemokratické manýry. Není přeci možné odmítat setkávat se s Lukašenkem a současně se líbat se Sarkozym. Existuje vážná hrozba, že francouzské nápady budou posvěceny Evropskou komisí a přelijí se i do české legislativy. A nepřijímejme zbrkle, jen proto, že ekonomika roste pomaleji, šílené lobbyistické nápady a ad hoc úlevy a dotace tu pro jedny, tu pro druhé dobyvatele státních zvýhodnění.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31