MORAVEC: Stavební zákon legalizuje korupci!

MORAVEC: Stavební zákon legalizuje korupci!

  Stavební zákon legalizuje korupci tečka, hotovo, vyřízeno. Jistě znáte ten jednoduchý trik, jak si přivydělat nemalou sumu jako obecní zastupitel, čistě a bez obavy z jakéhokoli postihu. Obvyklá situace je taková, že je občan, který vlastní pole nebo jiný zemědělský pozemek na kraji obce. Pak je také kupec, který pozemek za celkem malý peníz koupí. V územním plánu obce je tato plocha označena obvykle jako zemědělská půda. Nový vlastník pozemku se obrátí na úřad a zažádá si o změnu územního plánu. O změně územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce. V tomto případě se zastupitelstvo sejde, posoudí vhodnost změny a buď ji provede nebo ne.
  Kde je tedy ta korupce? Co když je vlastníkem takového pozemku nebo jeho části zastupitel? Pokud je slušný tak nehlasuje a čeká jak rozhodnou ostatní. Jenže obvykle přemluví ostatní, aby bylo žádosti vyhověno, mnohdy i se slibem, že na oplátku podpoří změnu někoho jiného. A je to! Pozemek má okamžitě řádově vyšší cenu, někdy i 100x. Kde je tedy chyba? Zde je korupce a chyba důsledkem nedostatku úcty k soukromému majetku, nedostatkem svobody rozhodování vlastníka pozemku a konečně i v regulaci.Rád bych navrhnul odstranění „havarijního stavu“ stavebního zákona.
  Řešení existuje.Je prosté a svobodné. Touha po bydlení a umělý nedostatek stavebních parcel žene ceny těchto pozemků vysoko nad ostatní. Jako krok k odstranění korupce navrhuji, že každý občan, který vlastní pozemek si na něm, pokud splní stanovené podmínky, může postavit bydlení. V daný okamžik jen jedno. Podmínky mohou být poměrně jednoduché: pozemek musí sousedit s veřejnou komunikací, pozemek má vyřešeno připojení do inženýrských sítí nebo je projekt bydlení v tomto ohledu soběstačný – ano, zde je místo pro solární a větrné elektrárny, vlastní studny, domovní čistírny odpadních vod a podobné často dotované „ekologické“ zboží. Další omezení by se vztahovalo k chráněným územím. Mohou být i další omezení jako je maximální zastavěná plocha, podlažnost a podobně, jde jen o to stanovit jednoduchá pravidla.
A celé to je jen důkaz, že korupci lze řešit svobodnou volbou. Bohužel v současné době se tak neděje.

Ing. Milan Moravec
kandidát Svobodných do PS PČR ve Středočeském kraji

článek byl otištěn v novinách Náš region č.9/2010 http://pdf.nasregion.cz/sever/10_09_Nas_Region_S.pdf

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31