Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

MORAVEC: Stavební zákon legalizuje korupci!

MORAVEC: Stavební zákon legalizuje korupci!

  Stavební zákon legalizuje korupci tečka, hotovo, vyřízeno. Jistě znáte ten jednoduchý trik, jak si přivydělat nemalou sumu jako obecní zastupitel, čistě a bez obavy z jakéhokoli postihu. Obvyklá situace je taková, že je občan, který vlastní pole nebo jiný zemědělský pozemek na kraji obce. Pak je také kupec, který pozemek za celkem malý peníz koupí. V územním plánu obce je tato plocha označena obvykle jako zemědělská půda. Nový vlastník pozemku se obrátí na úřad a zažádá si o změnu územního plánu. O změně územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce. V tomto případě se zastupitelstvo sejde, posoudí vhodnost změny a buď ji provede nebo ne.
  Kde je tedy ta korupce? Co když je vlastníkem takového pozemku nebo jeho části zastupitel? Pokud je slušný tak nehlasuje a čeká jak rozhodnou ostatní. Jenže obvykle přemluví ostatní, aby bylo žádosti vyhověno, mnohdy i se slibem, že na oplátku podpoří změnu někoho jiného. A je to! Pozemek má okamžitě řádově vyšší cenu, někdy i 100x. Kde je tedy chyba? Zde je korupce a chyba důsledkem nedostatku úcty k soukromému majetku, nedostatkem svobody rozhodování vlastníka pozemku a konečně i v regulaci.Rád bych navrhnul odstranění „havarijního stavu“ stavebního zákona.
  Řešení existuje.Je prosté a svobodné. Touha po bydlení a umělý nedostatek stavebních parcel žene ceny těchto pozemků vysoko nad ostatní. Jako krok k odstranění korupce navrhuji, že každý občan, který vlastní pozemek si na něm, pokud splní stanovené podmínky, může postavit bydlení. V daný okamžik jen jedno. Podmínky mohou být poměrně jednoduché: pozemek musí sousedit s veřejnou komunikací, pozemek má vyřešeno připojení do inženýrských sítí nebo je projekt bydlení v tomto ohledu soběstačný – ano, zde je místo pro solární a větrné elektrárny, vlastní studny, domovní čistírny odpadních vod a podobné často dotované „ekologické“ zboží. Další omezení by se vztahovalo k chráněným územím. Mohou být i další omezení jako je maximální zastavěná plocha, podlažnost a podobně, jde jen o to stanovit jednoduchá pravidla.
A celé to je jen důkaz, že korupci lze řešit svobodnou volbou. Bohužel v současné době se tak neděje.

Ing. Milan Moravec
kandidát Svobodných do PS PČR ve Středočeském kraji

článek byl otištěn v novinách Náš region č.9/2010 http://pdf.nasregion.cz/sever/10_09_Nas_Region_S.pdf

 

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31