MACH: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují !“

MACH: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují !“

Poučíme se ze státního bankrotu Řecka?Zbankrotoval členský stát eurozóny. Řecko není samo schopno splácet své dluhy, které dosáhly neuvěřitelných 250 miliard eur (6 bilionů korun). Letošní rok, kdy Řecko opět hospodaří s deficitem, přidá k dluhu dalších 25 miliard euro. To jsou čísla, která se vymykají lidskému chápání. Řečtí politikové zadlužili každého obyvatele průměrnou částkou přes 600 tisíc korun.

Obyčejní Řekové nechápou, co se vlastně stalo. Vždyť jsou členy EU, vždyť ostatní země se také zadlužují. Vždyť slova státní bankrot a státní převrat už nemají v evropské politice místo!

Omyl! Tak jako se nemůže donekonečna zadlužovat rodina nebo firma, i zadlužování státu má své meze.

Kde se problém Řecka vzal? Řekové si navykli na dotace z Evropské unie. Jen za posledních dvacet let dostávali Řekové nad rámec toho, co do EU zaplatili, roční dotace ve výši 5 miliard eur (100 miliard korun). Od vstupu Řecka do unie tak již cizí daňoví poplatníci poslali do Řecka přes sto miliard eur (2,5 bilionu korun). EU po členských státech požaduje „kofinancování“, takže aby Řekové dostali peníze z EU, museli vždy ke každým třem eurům z Bruselu přidat jedno další. Tak se zadlužovali. Řekové si navykli hospodařit úkor druhých a – na dluh. Nyní jsou v pozici narkomana, kterému už dealer nechce dát další dávku drogy.

Řekové si mysleli, že když zruší národní měnu a zavedou euro, že je to ochrání od nepřízně věřitelů. Neochránilo. Původně stanovená pravidla – mít deficit maximálně do tří procent hrubého domácího produktu – dnes nedodržuje v eurozóně prakticky nikdo. Řekům se říkalo, že euro je ochrání, že být v euru je jako být v pevném korábu na rozbouřeném moři, že je to jistější než plout na vratké bárce malé národní měny. Byla to ale jen propaganda. Euro místo toho dnes Řeky stahuje ke dnu.

Jediné, co můžeme udělat, je vzít si z řeckého odstrašujícího příkladu ponaučení.

Nechceme-li dopadnout jako Řecko, musíme ukončit zadlužování státu. Ne kvůli tomu, abychom směli zavést euro. Kvůli sobě. Kvůli tomu, že žití na dluh končí krachem. Nespoléhejme se na evropské dotace. Nejlepší bude, když budeme utrácet jen své vlastní peníze. Nezavádějme euro. Smíme chtít obojí: vyrovnaný rozpočet a současně zachování koruny.

Založili jsme Stranu svobodných občanů, abychom mohli hlasovat pro konec zadlužování i pro zachován koruny i pro skoncování s evropskou byrokracií.

Petr Mach.

Autor je předsedou Strany svobodných občanů a lídrem kandidátky v Praze.

Článek byl otištěn v novinách Náš region č.10 dne 13.5.2010

http://pdf.nasregion.cz/sever/10_10_Nas_Region_S.pdf

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31