Mach: Rozhovor pro Lidové noviny o investičních pobídkách

Mach: Rozhovor pro Lidové noviny o investičních pobídkách

Investiční pobídky nepomáhají a pokřivují trh, říkají někteří ekonomové. „To, co stát odpustí firmám, které pobídku získají, nakonec vybere od těch ostatních, které na ni nedosáhnou,“ říká ekonom a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

* Co je podle vás největším problémem investičních pobídek?

Problémem je jejich nespravedlnost. Když má někdo na investici 100 milionů korun, tak tu nabídku dostane. Pokud má někdo na investici 50 nebo 10 milionů, tak ji nezíská. Taková firma nakonec pobídku i zaplatí. Jestliže stát potřebuje vybrat určitý objem peněz, řekněme 1,5 bilionu korun, a nevybere to od těch „vyvolených“, co mají tu výhodu, tak to nakonec vybere od těch ostatních.

* Na druhou stranu existuje i podpora rozvoje menšího podnikání…

Když to řeknu jako ekonom, tak to je takový socialismus, který si já nepřeji. Podpora malých a středních podniků je náplastí. Když ti velcí mají investiční pobídky, tak menší podniky budou mít alespoň tohle. To je zkrátka svět, kde skoro všichni mají nějaké výhody, namísto toho, aby systém byl jednoduchý a transparentní pro všechny.

* Dobře, ale bez těchto pobídek by šly zahraniční firmy jinam a stát by tratil.

Jistě, ale kdyby ty tisíce firem, občanů a živnostníků nemusely tolik doplácet, zaměstnaly by další lidi, vyrobilo by se více výrobků atd. Investiční pobídky jsou matoucí v tom, že existuje pár velkých projektů, které jsou vidět. Třeba TPCA či Hyundai. Tam politik přijde, přestřihne pásku a řekne: „Koukněte, bez nich by tady ti zaměstnanci nebyli.“ Ti lidé by ale ve skutečnosti pracovali jinde.

* Jak bychom tedy do Česka měli lákat firmy?

Jednoduchá pravidla pro všechny. V Česku působí firmy, které platí daň ze zisku 19 procent, a pak ty, které zde mají díky pobídkám daňové prázdniny. Spravedlivější by ale bylo, kdyby všechny firmy platily 15 procent. Radou tedy je, aby zde byly stejné podmínky pro všechny.

* Existuje nějaký příklad, kdy se, ukázalo, že tyto pobídky jsou k ničemu?

Například Flextronics, která v roce 2002 ukončila výrobu poté, co získala pobídky v objemu 100 milionů korun.

* Jakou roli má podle vás agentura CzechInvest?

Ve své osobní rubrice úřadů na zrušení jsem měl CzechInvest už v době, kdy daňové poplatníky stála 100 milionů. Dnes její administrativní výdaje dosahují 400 milionů korun.

* Kolik stály investiční pobídky daňové poplatníky?

Poslední zveřejněné roční náklady jsou za rok 2006 asi tři miliardy korun. Teď to odhadem může být šest miliard. Nyní ministerstvo financí zveřejňuje náklady na investiční pobídky dohromady s dalšími položkami. Dohromady za rok 2011 je to 16,6 miliardy korun.

Petr Mach je předsedou Svobodných. Vyšlo v Lidových novinách 23.8.2011.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31