MACH: EU nám zvýší poplatky za bankovní výpisy

MACH: EU nám zvýší poplatky za bankovní výpisy

Stovky tisíc klientů českých bank dostávají v těchto dnech dopis, v nichž jim banka sděluje, že bez ohledu na to, že si s ní domluvili zasílání papírových výpisů jednou ročně, jim nově bude výpisy posílat opět měsíčně – a účtovat za to příslušné poplatky.

Např. Komerční banka svým klientům píše: „Komerční banka…automaticky od 1.11.2009 převede všechny výpisy s delší frekvencí než jeden měsíc na výpisy měsíční. Pokud v současné době za předávání výpisu s frekvencí delší než měsíční platíte poplatek dle Sazebníku, tento poplatek bude změněn na poplatek odpovídající měsíční frekvenci. To samé také v případě, pokud jsou Vám výpisy zasílány poštou pololetně nebo ročně (tento způsob je nyní zadarmo).

Zaslání výpisu stojí přes deset korun, takže náklady na tuto regulaci mohou dosáhnout sta milionů korun. Z našich kapes.

Může za to směrnice EU

Za tyto nové poplatky a papírování však nyní nemůžeme nadávat bankám, ale Evropské unii.

Parlament kvapně schválil zákon 284/2009 o platebním styku. V něm na základě Směrnice EU č. 64/2007 o platebních službách nařizuje měsíční výpisy.

I když některé banky dobrovolně nabídnou výpisy „zdarma“, nebo i když některé členské státy využijí možnosti směrnice a nařídí bankám zasílat výpisy „zdarma“, ty stamiliony to bude stát beztak. Banky zvýší poplatky za vedení konta nebo sníží úročení. Oběd zdarma neexistuje!!!

Zákon byl přitom schválen – jak se stále častěji děje v postdemokratické éře – bez řádného projednání, bez diskuse. Kvapně v prvním čtení bez diskuse proto, aby se to stihlo do 1.11.2009, a EU nevyměřila České republice sankce.

Donedávna jsme žili bez zákona o platebním styku. Nyní potřebujeme zákon o 50 stranách a 8 směrnic a nařízení EU, která definují, že „platební transakcí je vložení peněžních prostředků na platební účet, výběr peněžních prostředků z platebního účtu nebo převod peněžních prostředků“ Prý to nyní musí být jednotně definováno ve všech 27 členských zemích EU. Cílem je samozřejmě pouze regulovat a kontrolovat.

Včera zákaz žárovek, dnes povinné měsíční výpisy. Vše pro naše blaho. Podle zastánců Lisabonské smlouvy je EU dnes málo efektivní a je potřeba zmenšit váhu hlasu ČR a odstranit ve zbylých oblastech právo veta, aby podobných opatření pro blaho českých spotřebitelů mohlo být mnohem více.

Autor je předsedou Strany svobodných občanů


(publikováno na :
http://neviditelnypes.lidovky.cz)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31