KREMLÍK: Listopad po 20 letech: Jakeš se vrací zpátky – bude prezidentem

KREMLÍK: Listopad po 20 letech: Jakeš se vrací zpátky – bude prezidentem

V listopadu 89 jsme samostatnost získali.  V listopadu 2009 jsme ji podpisem Lisabonu zase ztratili. Další 20letý cyklus uplynul. Znovu sametový převrat. Bez krveprolití a bez výstřelu. ČR se vrací do lůna svazu socialistických republik…

http://www.youtube.com/watch?v=HsqDFJoYA8E&feature=player_embedded

Pouliční nepokoje na protest proti podpisu Lisabonské smlouvy vedly nového prezidenta Jakeše k mimořádnému televiznímu vystoupení. President komentuje zlotřilé snahy euroskeptiků narušovat přestavbu Evropy podle Lisabonské smlouvy. Omlouváme se za chybné titulky ve videu.

3. listopadu 2009 prezident Václav Klaus byl unesen komandem Eurocorps (osobní Barossovi pretoriáni) a po několika hodinách mučení za zavřenými dveřmi podepsal Lisabonskou smlouvu. To je příčina, proč u toho nebyli žádní novináři a kamery.

Několik dní později na protest proti tomuto dokumentu odstoupil. Demonstrativně se vrhl z oken Hradčan a symbolicky se tak defenestroval. Jeho ostatky se nyní prodávají na New Yorské burze (viz Dow Jones index).

Předseda Evropské komise Manuel Barosso vzápětí přišel s nečekaným návrhem. Navrhl za Klausova nástupce někdejšího generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše, se kterým se zná z VUMLu, kde spolu sedávali v jedné lavici. „Čus Mildo“, „čágo Máňo“, shledali se srdečně po letech.

Předsedové české poslanecké sněmovny a senátu zprvu protestovali proti vměšování do našich vnitřních záležitostí. Načež se ukázalo, že podle Lisabonské smlouvy vlastně o osobě českého presidenta napříště bude rozhodovat vrátný v budově europarlamentu.

Miloš Jakeš se prý zprvu zdráhal funkci přijmout vzhledem k pokročilému věku a chatrnému zdravotnímu stavu. Sám Michail Gorbačov však přiletěl, aby ho přemluvil. Nakonec tedy řekl: „Ále no tak teda jo. Stejně v důchodu nemám co dělat.“

Soudruh Jakeš vyjádřil uspokojení, že lidé pochopili, jakého omylu se dopustili v Listopadu 89. Je rád, že Evropa se vrací pokorně zpět k socialismu. (viz též: http://www.novinky.cz/domaci/184329-kscm-v-roce-1989-si-lide-prali-zachovat-socialismus.html ) Zejména uvítal, že antidiskriminační zákon konečně zabezpečí práva pracujících proti vykořisťovatelům. Ocenil také, že komunisté jsou po 20 letech zase v krajských zastupitelstvech, zpátky kde byli předtím.

„Líbí se mi také nová evropská forma demogracie, jo. Je to něco jako my jsme tomu říkávali demogradický centralismus . Ne jako ta takzvaná buržoazní demogracie,“ pochvaluje si soudruh prezident. „My jsme také tehdy měli sdílenou suverenitu v rámci sovětského bloku a nemohli jsme si to vynachválit, naše samostatnost tím byla posílená, né jako oslabená.“

Soudruh Jakeš ve svém prvním tiskovém prohlášení vyjádřil přesvědčení, že předseda Evropské komise, někdejší maoistický komunista Barosso, je stejně oddaný věci socialismu a přestavby Evropy jako on. Soudruh Barosso předal soudruhu Jakešovi přátelské pozdravy a vyjádřil, že se zasadí o posilování bratrské spolupráce mezi evropskými národy a naplňování závěrů posledního sjezdu Evropské komise.

Nový prezident v přátelském rozhovoru mimo jiné řekl: „Evropu je třeba zcela přestavět a přebudovat. Ta přestavba ta se neudělá sama. I my komunisté jsme dnes pochopili, že tržní mechanismy jsou také částečně potřeba – ale vocamcaď pocamcaď. A nesmí být ohroženy sociální jistoty.

Jakeš zdůraznil, že je to v zájmu lidu: „Chceme to v zájmu naší mládeže. Je škoda, že Lisabonská smlouva nemá větší podporu veřejnosti. V referendech by asi v polovině zemí neprošla. To je špatně. Mělo by být vidět, že né my – ale lid si to žádá. A né, abychom my tady byli s Lisabonskou smlouvou sami jako kůl v plotě .“

Zároveň se ohradil proti nekonstruktivní kritice okrajových živlů: „Jsme si vědomi, že ne vše se nám vždy daří tak, jak bychom si přáli. Změny, které s sebou přináší evropská integrace, někdy s sebou nesou  zmatky. Ano staly se chyby, přiznáváme. A my vítáme takový ten konstruktivní dialog a připomínky. Potřebujeme však klid na práci. Odmítáme nekonstruktivní kritiku lidí, kteří jen chtějí škodit za každou cenu. Ptáme se, kdo za nimi stojí? Jaké jsou jejich cíle a kdo je platí?“

Nový prezident také stručně okomentoval jeden z posledních činů svého předchůdce – udílení státních vyznamenání. „Třeba ten Gott, hezky zpívá, prosím. Taky státní vyznamenání jsme mu dali, žejo. A přitom proč? Vždyť bere statisíce. Co statisíce, miliony bere.“

Slavnostní inaugurace presidenta Jakeše se kvůli zdravotním problémům bude konat až koncem prosince. Nejspíše na štědrý den nebo na Štěpána.

(N.T. – Non testatur)

Vítězslav KREMLÍK je členem Svobodných
(publikováno na http://kremlik.blog.idnes.cz )

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31