Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

KREMLÍK: Listopad po 20 letech: Jakeš se vrací zpátky – bude prezidentem

KREMLÍK: Listopad po 20 letech: Jakeš se vrací zpátky – bude prezidentem

V listopadu 89 jsme samostatnost získali.  V listopadu 2009 jsme ji podpisem Lisabonu zase ztratili. Další 20letý cyklus uplynul. Znovu sametový převrat. Bez krveprolití a bez výstřelu. ČR se vrací do lůna svazu socialistických republik…

http://www.youtube.com/watch?v=HsqDFJoYA8E&feature=player_embedded

Pouliční nepokoje na protest proti podpisu Lisabonské smlouvy vedly nového prezidenta Jakeše k mimořádnému televiznímu vystoupení. President komentuje zlotřilé snahy euroskeptiků narušovat přestavbu Evropy podle Lisabonské smlouvy. Omlouváme se za chybné titulky ve videu.

3. listopadu 2009 prezident Václav Klaus byl unesen komandem Eurocorps (osobní Barossovi pretoriáni) a po několika hodinách mučení za zavřenými dveřmi podepsal Lisabonskou smlouvu. To je příčina, proč u toho nebyli žádní novináři a kamery.

Několik dní později na protest proti tomuto dokumentu odstoupil. Demonstrativně se vrhl z oken Hradčan a symbolicky se tak defenestroval. Jeho ostatky se nyní prodávají na New Yorské burze (viz Dow Jones index).

Předseda Evropské komise Manuel Barosso vzápětí přišel s nečekaným návrhem. Navrhl za Klausova nástupce někdejšího generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše, se kterým se zná z VUMLu, kde spolu sedávali v jedné lavici. „Čus Mildo“, „čágo Máňo“, shledali se srdečně po letech.

Předsedové české poslanecké sněmovny a senátu zprvu protestovali proti vměšování do našich vnitřních záležitostí. Načež se ukázalo, že podle Lisabonské smlouvy vlastně o osobě českého presidenta napříště bude rozhodovat vrátný v budově europarlamentu.

Miloš Jakeš se prý zprvu zdráhal funkci přijmout vzhledem k pokročilému věku a chatrnému zdravotnímu stavu. Sám Michail Gorbačov však přiletěl, aby ho přemluvil. Nakonec tedy řekl: „Ále no tak teda jo. Stejně v důchodu nemám co dělat.“

Soudruh Jakeš vyjádřil uspokojení, že lidé pochopili, jakého omylu se dopustili v Listopadu 89. Je rád, že Evropa se vrací pokorně zpět k socialismu. (viz též: http://www.novinky.cz/domaci/184329-kscm-v-roce-1989-si-lide-prali-zachovat-socialismus.html ) Zejména uvítal, že antidiskriminační zákon konečně zabezpečí práva pracujících proti vykořisťovatelům. Ocenil také, že komunisté jsou po 20 letech zase v krajských zastupitelstvech, zpátky kde byli předtím.

„Líbí se mi také nová evropská forma demogracie, jo. Je to něco jako my jsme tomu říkávali demogradický centralismus . Ne jako ta takzvaná buržoazní demogracie,“ pochvaluje si soudruh prezident. „My jsme také tehdy měli sdílenou suverenitu v rámci sovětského bloku a nemohli jsme si to vynachválit, naše samostatnost tím byla posílená, né jako oslabená.“

Soudruh Jakeš ve svém prvním tiskovém prohlášení vyjádřil přesvědčení, že předseda Evropské komise, někdejší maoistický komunista Barosso, je stejně oddaný věci socialismu a přestavby Evropy jako on. Soudruh Barosso předal soudruhu Jakešovi přátelské pozdravy a vyjádřil, že se zasadí o posilování bratrské spolupráce mezi evropskými národy a naplňování závěrů posledního sjezdu Evropské komise.

Nový prezident v přátelském rozhovoru mimo jiné řekl: „Evropu je třeba zcela přestavět a přebudovat. Ta přestavba ta se neudělá sama. I my komunisté jsme dnes pochopili, že tržní mechanismy jsou také částečně potřeba – ale vocamcaď pocamcaď. A nesmí být ohroženy sociální jistoty.

Jakeš zdůraznil, že je to v zájmu lidu: „Chceme to v zájmu naší mládeže. Je škoda, že Lisabonská smlouva nemá větší podporu veřejnosti. V referendech by asi v polovině zemí neprošla. To je špatně. Mělo by být vidět, že né my – ale lid si to žádá. A né, abychom my tady byli s Lisabonskou smlouvou sami jako kůl v plotě .“

Zároveň se ohradil proti nekonstruktivní kritice okrajových živlů: „Jsme si vědomi, že ne vše se nám vždy daří tak, jak bychom si přáli. Změny, které s sebou přináší evropská integrace, někdy s sebou nesou  zmatky. Ano staly se chyby, přiznáváme. A my vítáme takový ten konstruktivní dialog a připomínky. Potřebujeme však klid na práci. Odmítáme nekonstruktivní kritiku lidí, kteří jen chtějí škodit za každou cenu. Ptáme se, kdo za nimi stojí? Jaké jsou jejich cíle a kdo je platí?“

Nový prezident také stručně okomentoval jeden z posledních činů svého předchůdce – udílení státních vyznamenání. „Třeba ten Gott, hezky zpívá, prosím. Taky státní vyznamenání jsme mu dali, žejo. A přitom proč? Vždyť bere statisíce. Co statisíce, miliony bere.“

Slavnostní inaugurace presidenta Jakeše se kvůli zdravotním problémům bude konat až koncem prosince. Nejspíše na štědrý den nebo na Štěpána.

(N.T. – Non testatur)

Vítězslav KREMLÍK je členem Svobodných
(publikováno na http://kremlik.blog.idnes.cz )

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31