Josef Káles: Závan doby minulé

Josef Káles: Závan doby minulé

Pokud jsou slova ministra kultury pravdivá a prezident republiky jeho strýci neudělí státní vyznamenání kvůli přijetí tibetského duchovního vůdce, poté se jen potvrzuje to, k čemu v této době v naší zemi dochází. Dalo by se to nazvat plíživým příchodem omezené demokracie, střídající liberální demokracii, tedy systém, v kterém si vzájemně konkurují různé myšlenkové proudy.

Kádrování se vrací

Není snad týdne, kdy by se neobjevila novinka podporující tento kurz. Jen v tomto týdnu jsme tak byli svědky vzniku útvaru, který by měl kontrolovat a bojovat s propagandou a lží na webech. Potřebujete, aby vám stát filtroval informace, které se k vám mají dostat a které ne? Co to jen připomíná? Prezident tento směr jen potvrdil, pokud se skutečně rozhodl neudělit příbuznému pana ministra vyznamenání kvůli přijetí dalajlámy. Vede si Hrad stejně jako ministr financí složky a evidence, kdo má jaký kádrový profil? Co to jen připomíná?

Zajímalo by mě, odkud tyto snahy okusovat svobody a demokracii, pochází. Zda jsou způsobeny inspirací v unijním systému založeném na vládě nikým nevolených a nekontrolovaných úředníků s poměrně velkou mocí.  Nebo jestli za těmito snahami není to, že se k moci skrze populistické hnutí dostali lidé s pochybnou minulostí, kteří tak zavádějí staré pořádky. Vzhledem k tomu, že i v okolních zemích sem tam zaznívají tendence omezit svobodu a demokracii, je těžké říct, čím je toto směrování naší země způsobeno. Ale je evidentní, že směřujeme zpět do systému, kde si budeme muset dávat pozor, před kým říkáme své názory. Že budeme neustále pod kontrolou státního aparátu s argumentem, že když nic nekalého neprovádíme, "nemůže nám to přece vadit". Že bude o našich možnostech rozhodovat někdo jiný, nikoliv my sami svými aktivitami a schopnostmi.

Pozérství vs. hlasování

Smutné na tom všem je, že takový systém podporují lidé snad všech politických stran zastoupených ve sněmovně a je úplně jedno jestli vítají tibetského vůdce nebo ne. To je jen póza před médii, protože skutečnými kroky, hlasováním v Poslanecké sněmovně, v Senátu, v krajských či obecních zastupitelstvech, nás přibližují větší nesvobodě. 

Na politice je kouzelné to, a říkám to neustále, že se směr k naší budoucnosti může změnit prakticky ze dne na den. A tak nic není ztraceno. Kdo vydrží vyhraje. Já rozhodně nemíním ustupovat lidem, kteří mi chtějí diktovat, jak mám žít. A udělám vše pro to, abych tento směr k nesvobodě otočil. A co vy? Přidáte se?

22. října 2016

Josef Káles
místopředseda Svobodných,
zastupitel města Chrudim

 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31