Vondráček: „Nenažraný stát“ rovná se hladoví občané. Nedáme Bruselu naše auta!

Vondráček: „Nenažraný stát“ rovná se hladoví občané. Nedáme Bruselu naše auta!

„Ideální právní stát vidím jako štít, který práva a svobody prostých lidí chrání, nikoliv jako pendrek, který je potlačuje. Legislativní džungle tímto pendrekem je,“ říká v rozhovoru Libor Vondráček, předseda Svobodných a lídr formace Trikolora Svobodní Soukromníci v Jihočeském kraji.

Kandidujete jako lídr pravicové formace Trikolora Svobodní Soukromníci. Co byste chtěl změnit jako poslanec především?

Po právech jsem chtěl jako soudce využít své schopnosti směrem k pomoci lidem. Studium mi ovšem ukázalo, že při dnešních zákonech to půjde jen málo. Proto jsem se rozhodl usilovat o možnost je změnit. Především chci začít škrtat. Třeba pandemický zákon. Právní paskvil, umožňující odložení voleb! Dále zákony, zakládající zbytečné úřady. Těchto úřadů plánujeme zrušit celkem 36, což bude znamenat úsporu ve výši 180 miliard Kč ročně. Stát dnes bere zaměstnanci s průměrným platem 64,8 % z jeho výdělku, a to musíme změnit, protože „nenažraný stát“ rovná se hladoví občané!

Také mluvíte o prosekání legislativní džungle. Můžeme se inspirovat někde v zahraničí?

Ideální právní stát vidím jako štít, který práva a svobody prostých lidí chrání, nikoliv jako pendrek, který je potlačuje. Legislativní džungle tímto pendrekem je. Musíme v zákonech škrtat, aby jim lidé rozuměli, mohli je znát a ctít. Inspirací je Švýcarsko s ústavou, kterou schvalovali všichni občané, a ne méně než 300 politiků tak, jak je tomu u nás.

Co podle vás nejvíce trápí obyvatele vašeho kraje a jak konkrétně to chcete řešit?

V kraji máme za sebou již 30 zastavení s lidmi a dalších 30 je před námi. Na náměstích mi sami Jihočeši říkají, co je trápí. Aktuálně je to často strach z diskriminace neočkovaných, zejména dětí. Neočkovaní dospělí se zase bojí, že budou diskriminováni třeba v práci. Zásadním úkolem tedy určitě bude tento strach odbourat a odmítnout jakoukoliv formu diskriminace. Musíme lidem vrátit naději na obyčejný život bez obav ze státních zásahů kvůli covidu.

Napadá vás přece jen něco zcela typického pro jižní Čechy?

Byť říká stále více politiků opak, na rozdíl od jiných krajů nemáme důstojné spojení s Prahou. Problémem je nedokončení dálnic D3 a D4. Politici v Bruselu hlasují pro návrhy, vedoucí ke zdražení aut a k zákazu prodeje těch klasických v roce 2035 (Green Deal podpořili Piráti, STAN, TOP 09, KDU atd.). Hlavně venkovu se tímto krokem sníží životní úroveň a urychlí se jeho vylidňování. Proto říkáme: NEDÁME BRUSELU VAŠE AUTA.

ČR bude příští rok předsedat Radě Evropské unie. Na co by se podle vás měla česká vláda zaměřit?

Na škrtnutí článku 10a Ústavy tak, aby právo EU přestalo být nadřazené našim zákonům. Unie naprosto zneužila naší důvěry a toho, že jsme na ni převedli část pravomocí. Právě bezohledná zelená politika EU (nazvaná Green Deal) povede k masivnímu zdražení a snížení životní úrovně české střední a nižší třídy. Někteří naši politici (např. Petr Fiala) však mají tento článek jako alibi a tvrdí, že je zkrátka potřeba se smířit i se škodlivými unijními předpisy. Já se ale s ničím takovým smiřovat nechci. Předpisy, které platí na území ČR, by se neměly schvalovat mimo naši zemi. Proto říkáme NAŠE ZEMĚ, NAŠE PRAVIDLA.

Mladí se na rozdíl od vás do politiky příliš nehrnou; co vám na ní imponuje nejvíce?

Chci vrátit lidem více odpovědnosti za jejich životy, aby si politici nemohli hrát na bohy. Většina politiků totiž chce sociálně experimentovat s lidmi, proto se angažuji s cílem tento stav změnit. Jako politik mohu zmenšovat koryta, aby politika lákala méně „vepřů“. Nejvíce mi imponuje naděje na skutečnou změnu. Například myšlenky jako: „menší stát = méně korupce“ lákají vedle zkušených kandidátů z praxe právě mladé, kteří se k mému potěšení ke Svobodným hrnou.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31