Víme, na koho to cílí. Ale fungovat to nebude. Svobodní vytáhli do boje proti zákazům pití v Praze

Víme, na koho to cílí. Ale fungovat to nebude. Svobodní vytáhli do boje proti zákazům pití v Praze

Praha radikálně zpřísnila možnosti konzumace alkoholu na veřejnosti. Na konci května zastupitelé schválili novou vyhlášku, která zvyšujeme počet míst, kde je konzumace alkoholu zcela zakázána. Kromě toho není nově dovoleno popíjet ani v blízkosti metra, na zastávkách MDH nebo po půlnoci na oblíbené pražské Náplavce. Svobodní s tím zásadně nesouhlasí.

Proti nové vyhlášce se mimo jiné postavili také pražští zastupitelé za Svobodné. „Chápu, že smyslem vyhlášky je potlačit nepřizpůsobivé občany. Ale kolik jich je a kolik je slušných Pražanů, které vyhláška omezuje zbytečně? Copak automaticky každý, kdo konzumuje alkohol na veřejnosti, pak ten prostor znečišťuje a ruší okolí? Myslím si, že je třeba potírat tyto negativní projevy, nikoliv předjímat, že k nim automaticky vede každá konzumace alkoholu na veřejném prostranství,“ uvedl během projednávání vyhlášky Jiří Kubíček, zastupitel hlavního města Praha za Svobodné, který nevidí nic špatného na tom, když si studenti místo sezení v hospodě a placení obsluze, koupí alkohol v supermarketu a jedou se s ním projít Prahou. „Díval jsem se na seznam zakázaných míst na Praze 7 a myslím si, že skoro na všech těch místech jsem jako student alkohol pil. Ale proč to zakazovat dnešním mladým,“ demonstroval Kubíček na svém vlastním příkladu.  

„Stejně tak poslední zvonění. Studenti si koupí levný alkohol, prochází se ozdobeni a posilněni Prahou, jsou na náměstích a u vstupu do metra, sbírají si peníze na další alkohol. Je to sice taková divná tradice, ale proč by to nemohl každý jednou v životě zažít?“ postavil se za studenty maturitních ročníků Jiří Kubíček. 

Pražský zastupitel za Svobodné se také opřel do ustanovení nové vyhlášky, díky kterému hrozí postih komukoliv už jen za otevřenou láhev s alkoholem. „Já alkohol piju už zřídka, ale piju rum s kolou. Oba nápoje mají zátku, ale když půjde kamarád s pivem, má smůlu. Nebo snad vzniknou potulní prodejci špuntů? Přitom nepřizpůsobiví lidé dnes stejně kupují všechen alkohol v uzavíratelných láhvích. Je to totiž praktické,“ popisoval s dávkou nadsázky Kubíček a ptal se vedení hlavního města, na koho tedy vlastně touto vyhláškou míří. 

Kubíček si také nedokáže představit, proč by mu měl někdo zakazovat odejít ze zahrádky restaurace s nápojem v ruce třeba z důvodu toho, že bude telefonovat. „Že bychom si přitom sedl na pražské židle, mne nechává vyhláška už jen snít,“ rýpl si zastupitel za Svobodné. 

Podle Kubíčka další problém nastane s tím, že občané i návštěvníci Prahy se budou jen velmi těžko orientovat v tom, kde je konzumace alkoholu dovolena a kde naopak zakázána. „Na Praze 1 to vyřešili cedulemi, které upozorňují na zákaz konzumace. Ale to je přesně ten styl vizuálního smogu, který do našeho města nepatří. Napadá mne, že tedy Praha vyvine asi nějakou smart aplikaci, která bude vibrovat v kapse při vstupu do zakázané zóny,“ pokračuje v ironických narážkách na pirátské vedení Prahy Jiří Kubíček, který se tak rezolutně postavil proti přijetí vyhlášky. „Je třeba potírat problémovou činnost, a ne šikanovat za pití alkoholu či za otevřenou láhev,“ dodal Kubíček, který v důvodech pro přijetí zpřísněné verze vyhlášky marně hledal racionální vyhodnocení účinnosti její předchozí verze. 

„Zaráží mne, že sama kancelář primátora upozornila na nesoulad s vládním prohlášením dnešního vedení kraje,“ přidal další „pikantnost“ vyhlášky. „Copak jsme tu neměli covid? Jste si jistí, že na podzim opět nepřijde? Třeba se bude jmenovat neštovice, ale proč nebýt připraven? Jak bylo v covidu příjemné, když místo sezení v uzavřeném prostoru s cizími lidmi jsme se mohli projít po ulici s dobrým pitím. Já jsem dokonce zažil oslavu narozeni. Každý si donesl svoje pití a v parku jsme schovaní za stromy, s dostatečnými rozestupy překvapili oslavence na procházce,“ přidal další svoji osobní zkušenosti Kubíček. 

Svobodní svůj boj proti podle jejich soudu nesmyslné pražské vyhlášce omezující konzumaci alkoholu na veřejnosti nevzdávají. Na pátek 3. června od 16 hodin svolávají na pražské Václavské náměstí happening a věřím, že když ne dřív, tak po podzimních komunálních volbách tuto vyhlášku zruší. 

Zdroj: Parlamentní listy a Facebook Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31