Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

„Vyhlášku sepsal někdo pod vlivem.“ Svobodní přinesli rum a rozjeli protest

„Vyhlášku sepsal někdo pod vlivem.“ Svobodní přinesli rum a rozjeli protest

Místa, kde se podle nové vyhlášky nesmí v Praze na veřejnosti konzumovat alkohol, musel sepisovat člověk pod vlivem alkoholu. Chtěl jsem, aby se alkohol nesměl konzumovat jen před pražským magistrátem. To nám řekli zástupci strany Svobodní při svém pátečním happeningu na Václavském náměstí. Měli tam s sebou diplomatický kufřík s šesti panáky rumu, se dvěma lahvemi coly a s otvírákem, s nímž půjde aktuální vyhlášku obejít.

„V té rozmáhající se pandemii zákazů přibyl další nesmyslný zákaz. Politici dostali choutky začít se lidem vměšovat do života úplně ve všem. Když si všimli, že jim prošlo zakázat jim chodit do práce, dětem do školy a tak dále, tak jsou při chuti,“ sdělil předseda Svobodných Libor Vondráček. Stáli jsme v horní části Václavského náměstí v Praze, kde se konal happening proti fungl nové „alkoholové vyhlášce“.

Magistrát pod vlivem

„Výklad těch nařízení je různý. Při projednávání se zjistilo, že vadí i načatá láhev. Také se ve vyhlášce objevila i místa, která na mapě nenajdete. Asi ji někdo sepisoval také pod vlivem alkoholu. Je to nepřehledné. Aby se člověk koukal při procházce Prahou do mapy, kde může, a kde ne. Možná vznikne nějaká chytrá aplikace, která lidi upozorní. Je to nesmysl a symptom toho, že dnes se politici snaží lidem stále více vstupovat do života a řídit jim ho,“ povzdechl si ještě Vondráček.

O vyhlášce, která aktualizuje místa se zákazem konzumace alkoholu v Praze, se hlasovalo nedávno – a Svobodní chtěli rychle zareagovat protestem.

„Jako první jsem se přihlásil do rozpravy s vystoupením, které vzbudilo v zastupitelstvu rozruch. Až poměrně nečekaný. Potom mi zástupci Pirátů řekli, že s vyhláškou také nesouhlasí. To mě překvapilo, protože očekávám, že dokument, který projde radou do zastupitelstva, bude mít silnou koaliční podporu. Navíc jde o stranu pražského primátora a někteří Piráti na Praze 1 ji stejně podpořili,“ vzpomenul člen pražského zastupitelstva Jiří Kubíček na schvalování.

Jak dál popsal Kubíček, profesor Martin Dlouhý navrhl, aby byla zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti v celé Praze. Kubíček natruc navrhl, že by měl zákaz platit pouze pro Mariánské náměstí, tedy prostor před budovou pražského magistrátu. Zastupitel Patrik Nacher chtěl jeho návrh ještě rozšířit o náměstí Franze Kafky, kam chodí magistrátní politici popíjet.

Kufřík s panáky

Zrovna Kubíček na stánku Svobodných otevřel diplomatický kufřík, kde měl sadu panáků s rumem a dvě coly. Takovou soupravičkou prý bude možné novou vyhlášku obejít. „Dodnes mi totiž není jasné, jestli se otevřenou lahví ve vyhlášce chápe ta, co nemá uzávěr, anebo ta, co už byla načnuta,“ doplnil. V té době postávalo kolem stánku do dvaceti lidí. Jeden popíjel pivo z kelímku, druhý z lahve.

„Považuju to za naprostý nesmysl. Pokud jde o hluk na ulicích, tak už máme přece (úpravu proti) rušení nočního klidu. Když si koupím láhev vína na náplavku, tak mě někdo může pokutovat? Je to zamořování prostoru dalšími zbytečnými nařízeními,“ sdělila Martina, která si jako správný pivař přinesla „rezavou vodu“. Prý není příznivcem dávání flašek do sáčků jako v Americe, protože je to vytváření zbytečného odpadu. „Jak vidím, tak jsem pořád jednou nohou v kriminále,“ zasmála se.

Vláda a politici rozhodující v městských radách podle šéfa Svobodných Vondráčka nechápou svou vlastní roli. „Myslí si, že slovo vláda je od slova ovládat. Chtějí nás prostě ovládat. Nicméně by to mělo být tak, že vláda má ladit celou společnost a dávat jí prostor žít podle svého. Zarputilá obrana zdraví nás dostala do spousty absurdních situací, a šlo o říkanky, protože výsledky byly tristní. Mnohem lepší byly v zemích, kde se chovali k lidem důstojněji.“

Pili nealko

Vondráček je řidič, takže měl v pivní lahvi nealko. Prý jel autem, takže nemůže demonstrovat věrně. Kubíček měl zase v lahvi od rumu nalitý čaj. „Víte, někteří z nás jsou abstinenti a nekuřáci, ale stejně se budeme rvát za práva všech. Vadí nám i zákaz kouření v restauracích,“ doplnili skoro dvojhlasně. Takže vlastně Svobodní kázali pivo a víno a pili nealko.

Na základě návrhů městských částí byla ve vyhlášce především aktualizována místa, na nichž je konzumace alkoholických nápojů zakázána.

Nově se bude jednat celkem o 1056 míst v Praze – většinu městských parků, prostranství u stanic metra a na náplavce. Vyhláška začne platit od 1. července.

Video z akce si můžete pustit kliknutím na níže uvedený obrázek.

Zdroj: Parlamentní listy a Facebook Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31