Svobodní znovu vyzvali ke snížení DPH u potravin

Svobodní znovu vyzvali ke snížení DPH u potravin

„Polská cesta je správná a funguje. Řetězce fungují, trh funguje a stát neodírá občany na daních v těžké době,“ právě to si myslí předseda Svobodných Libor Vondráček, který opakovaně vyzývá vládu Petra Fialy k tomu, aby dočasně snížila DPH na potraviny stejně, jako to udělali naši severní sousedé.

„Vláda vyzvala občany, aby jezdili nakupovat do Polska, pokud chtějí ušetřit. Nebylo by to ale nutné, kdyby vláda snížila DPH u potravin. Tak to totiž udělali právě Poláci,“ řekl Vondráček a pokračoval: „Inflace zvyšuje cenu potravin. Sazba DPH ale zůstává stejně. Stát tedy díky inflaci na daních vybírá více než plánoval. Pro mnoho lidí jsou ale rostoucí ceny potravin přítěží. A ignorace problém nevyřeší,“ zdůraznil. 

Svobodní přitom mají zcela jasno, čemu pomůže právě dočasné snížení DPH u potravin.

„Díky vyšším cenám potravin nedojde při vyváženém snížení k deficitu v rozpočtu. Dočasné snížení DPH zpomalí inflaci, která se projevuje právě zdražováním potravin. Vláda nebude muset vyzývat své občany, aby jezdili nakupovat do jiné země,“ vysvětlil Libor Vondráček, podle kterého snížení daní nemusí nutně znamenat populistické drancování rozpočtu. „V některých chvílích je méně daní tím nejlepším krokem, jak bojovat proti inflaci a za zdravější rozpočet pro budoucí generace,“ dodal. 

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31