Ruský troll, posmíval se Ferjenčík. Naproti seděl Vondráček od Svobodných a došla mu trpělivost

Ruský troll, posmíval se Ferjenčík. Naproti seděl Vondráček od Svobodných a došla mu trpělivost

Libor Vondráček byl včera v diskusi s Mikulášem Ferjenčíkem (Piráti) v pořadu Divoká karta na CNN Prima News. Debata byla mimo jiné o mimořádném příspěvku na dítě, o ubytování pro uprchlíky či svobodě slova.

Vládních pět tisíc pro rodiny s dětmi? Je to skutečně cílená pomoc, nebo rouškovné v pravicovém kabátě? Hejtmani se vymezují vůči problémovým uprchlíkům. Kam je nejlépe umístit. A svoboda slova v Česku. Máme trestat učitele, kteří mají kontroverzní názory? O tom v pořadu Divoká karta na CNN Prima News diskutovali někdejší poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a předseda Strany svobodných Libor Vondráček.

Vláda ve středu oznámila, že kvůli zdražování dá 5000 korun domácnostem s dětmi. Týkat se to má asi 2 milionů dětí. Státní kasu to vyjde celkem na 10 miliard korun. Zatím ale není jasné, jak a kdy se bude částka vyplácet. Vláda zmiňuje srpen.

„Mně se líbilo, jak jste úvodem říkala, že je to rouškovné v pravicovém kabátě, respektive, já se zdráhám tuto vládu jakkoliv spojovat se slovem pravicová, protože to, co aktuálně předvádí, třeba v souvislosti právě s touto částkou nebo s nějakým budoucím snižováním spotřební daně, tak mně opravdu připomíná počínání pana Havlíčka, když tu bylo nějakých 135 programů Antivirus I, II, III., hotel, ubytování a tak dále. Byly to programy, aby se o tom hodně mluvilo, uskutečnily se za tři měsíce. A naopak dnes jako v době koronavirové platí: Kdo brzo dává, dvakrát dává. To znamená, že čekat do srpna nebo čekat s tím snížením spotřební daně až do června, to je podle mě naprostý nesmysl,“ poznamenal Vondráček.

„Podstatné je, že ceny energií razantně rostou – a současně rodiny s dětmi jsou jedna z nejzasaženějších skupin tou současnou situací. To znamená, že my jsme dlouhodobě prosazovali nějakou pomoc lidem zasažených těmi dramatickými cenami energií a máme za to, že je dobře nějaký ten bonus na energie lidem vyplatit. Vláda se rozhodla pro tuto cestu. My jsme rádi, že to bude tento rok,“ řekl k úvodní otázce Ferjenčík. Zneužívání této pomoci neočekává. „Doufám v to, že lidé s příjmem nad milion korun se nebudou s úřady handrkovat o pět tisíc. To by bylo absurdní jednání,“ domnívá se. 

„Zaměstnanci úřadu práce si dnes stěžují na to, že mají málo peněz, přestože mají třeba víc práce. Je otázkou, jestli i do tohoto budou nějak zapojeni. Jestli to budou lidé zneužívat… já si spíš myslím, že ne. Ale opravdu jsme si to mohli odpustit. Kdybychom v polovině ledna místo pandemického zákona dávali právě na změnu těch daní – podobně jako to dělali v Polsku,“ podotkl Vondráček.

Stát v současné době také řeší, kam umístí romské běžence z Ukrajiny. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jsou vytipované tři objekty, kam by mohli být umístěni.

„Česká republika tu situace velice dobře zvládá, zvládli jsme tady ubytovat 300 tisíc lidí, kteří utekli před válkou. Myslíme si, že je naše morální povinnost ženám s dětmi, které utíkají z Ukrajiny před válkou pomoci. A já jsem trochu nešťastný z toho, že z početně zcela marginálního problému se tady zase dělá kauza, která hrozí, že zase bude obracet lidi proti uprchlíkům, kteří v drtivé většině nedělají vůbec žádné problémy, často se snaží najít si práci. Abychom my dobře tu krizi zvládli, tak potřebujeme, aby se podařilo ty Ukrajince zaměstnat v Česku, aby dělali práci, na kterou mají kvalifikaci. A to si myslím, že je ten úkol, na který se musíme soustředit, především tedy ve zdravotních, sociálních službách je už dnes nedostatek lidí, kteří by mohli být zčásti nahrazeni, nebo by volná místa mohla být nahrazena uprchlíky. Tady si myslím, že se dělá trochu z komára velbloud, že vlastně až moc velká pozornost je upřena na moc malou skupinu,“ míní Ferjenčík.

„Nesouhlasím, že by si vláda vedla velice dobře při řešení této situace. Určitě je to situace závažná, určitě to není žádný komár,“ odvětil Vondráček, jemuž mimo jiné vadí, jakým způsobem se vláda snaží z problému dělat vlastní PR. 

Následně pak došlo mezi Ferjenčíkem a Vondráčkem k přestřelce. „Proč se zčásti obrací to veřejné mínění; je to proto, že prostě ti ruští trollové, jako třeba tady kolegové od Svobodných z Trikolóry, tak teď otáčejí a vydělávají peníze jako pan Volný na tom, že se snaží šířit nějakou nenávist. Tady si myslím, že je skutečně problém,“ domnívá se Ferjenčík.

„Každý, kdo přijde s kritikou, je ‚ruský troll‘. Já myslím, že už jsme si na to mohli zvyknout, že každý, kdo říká byť i konstruktivní kritiku, tak automaticky je označen jako ‚ruský troll‘. Myslím si, že greendealová politika a politika Evropské unie v souvislosti s energií pomohla Vladimiru Putinovi daleko víc než to, že já vám teď vyčítám, že vláda nezvládá dělat svoji práci. Takže neříkejte, že já jsem nějaký ruský přisluhovač, když daleko víc mu pomáhala Greta,“ odvětil Vondráček.

„Já jsem řekl, že vaši kolegové z Trikolory jsou pátá kolona Ruska, tak to je,“ dodal Ferjenčík.

„Trikolora ať se hájí sama. Já vám jen říkám, že ve chvíli, kdy já řeknu konstruktivní kritiku, absolutně jsem tu nehájil počínání Vladimira Putina, a vy hned útočíte ‚ruskými trolly‘,“ kontroval Vondráček.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusky-troll-posmival-se-Ferjencik-Naproti-sedel-Vondracek-od-Svobodnych-a-dosla-mu-trpelivost-700656

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31