Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní mají dalšího místostarostu. Jirkov má novou vládnoucí koalici

Svobodní mají dalšího místostarostu. Jirkov má novou vládnoucí koalici

Město mají vést kromě starosty poprvé v historii také dva místostarostové. Mezi nimi je současná místostarostka Jurštaková, od které se čeká, že zaučí nové kolegy. Podle opozice je to nehoráznost.

Novou vládnoucí koalici má sestavenou devatenáctitisícový Jirkov. Tvoří ji vítěz komunálních voleb hnutí ANO 2011 spolu se Svobodnými a ODS. Na starostu byl navržen Jindřich Nádvorník (ANO), novým místostarostou se má stát Josef Šebek (Svobodní) a pozici druhé místostarostky by měla obsadit Dana Havlátková Jurštaková (ODS), která je v nejužším vedení města již deset let.

„Jsme noví, proto jsme se v koalici domluvili, že bude Dana Havlátková Jurštaková ve vedení s námi,” vysvětlil lídr jirkovského ANO Jindřich Nádvorník. „Zdůrazňuji ale, že bude neuvolněná a zůstane jen dočasně – asi tak rok,“ doplnil. Tím se rozumí, že bude ve funkci „na půl“ úvazku.

Možnost, že bude nové vedení usilovat o pozici dvou místostarostů, předem zmiňovalo a také kritizovalo opoziční hnutí Náš Jirkov. Jeho členové to označili jako nehoráznost. „Donebevolající jsou ty zvýšené náklady. Ještě víc mě ale zaráží, že tím signalizují, že jsou starosta a místostarosta nezkušení a slabí, a tak jim bude muset pomáhat někdo třetí. To mi na úvod přijde jako silný vzkaz pro občany,“ uvedl zastupitel tohoto hnutí Bedřich Fryč.

Povolební vyjednávání bylo podle lídra vítězného hnutí náročné. „Museli jsme ustoupit z nároků. Nakonec jsme se dohodli se Svobodnými, protože získali stejný počet zastupitelských křesel jako my. Lidé je volili, takže jsme je nemohli přeskočit,“ přiblížil Nádvorník. „Snažili jsme se s nimi najít společnou cestu, což se nám podařilo, jen jsme k sobě potřebovali ještě někoho zkušeného,“ doplnil.

V sedmičlenné radě města mají v Jirkově za ANO zasedat Jindřich Nádvorník, Jiří Šruma a Robert Plzák. V barvách Svobodných je to Josef Šebek a Pavel Duchan a za ODS Michal Bečvář a Dana Havlátková Jurštaková.

Všechny zúčastněné strany podepsaly koaliční dohodu už ve čtvrtek, její výsledek ale zveřejnily až v úterý dopoledne poté, co byla vítěznému ANO schválena z vyšších míst.

Stanoví si priority

V návaznosti na koaliční dohodu se partneři v příštím týdnu chystají podepsat programové prohlášení, ve kterém si stanoví priority pro rozvoj města v následujících čtyřech letech. Ustavující zastupitelstvo, na němž bude volena nová vláda města, je naplánované na 19. října.

Do zastupitelstva voliči vynesli sedm politických uskupení z celkem jedenácti. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu mají ANO a Svobodní po šesti mandátech, ODS získalo tři. V opozici bude pracovat Lepší Jirkov – Lepší sever, který má čtyři křesla, po třech má ODS a SPD s podporou PRO, dva zastupitelské mandáty získal Náš Jirkov a jeden STAN a Zdraví Sport Prosperita.

Poslední čtyři roky byla starostkou Jirkova Darina Kováčová (ANO) – historicky první žena v čele města, která však kandidaturu nezopakovala. V pozici místostarostky je od roku 2012 Dana Havlátková Jurštaková (ODS). Koalice byla dosud čtyřčlenná ve složení ANO, ODS, Nový sever a KSČM.

Zdroj: Chomutovský deník

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31