Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Morálka nedostatku jako evropské řešení energetické krize

Morálka nedostatku jako evropské řešení energetické krize

Evropská unie přišla s vlastním návrhem, jak řešit energetickou krizi. Že by nechala fungovat trh a vzdala se socialismu, na to zapomeňte. Místo toho na nás chystá povinné omezení spotřeby, prozatím alespoň o pět procent.

Je to vlastně logické: zelenou politikou se přece Evropská unie snaží omezení spotřeby dosáhnout celou dobu. Válka na Ukrajině a energetická krize, kterou sama EU (a Německo) způsobila svou iracionální politikou, jsou jen katalyzátorem a urychlením toho, co stejně bylo jako konečný cíl již stanoveno. Evropským řešením energetické krize je tedy něco, co lze nazvat zelenou politikou na steroidech. Tzv. proevropská část společnosti nebude reptat ale nadšeně jásat. Zbytek společnosti bude spíše mlčet, protože stejně nezná jiné řešení: většina lidí je proti trhu a proti kapitalismu. A pokud by přece jen někdo nesouhlasil, je snadné jej s pomocí mediální mafie označit za putinovce. Je jen otázka, jak dlouho bude taková nálepka fungovat.

Jak to celé asi bude probíhat? Popusťme uzdu fantazii. Možná budou stanoveny obory, které si zaslouží pokračovat a pak takové obory a oblasti lidské činnosti, které budou prohlášeny za reakční a nebo za zbytečné. Spotřeba energie potřebná k tomu, aby se politická aristokracie dopravila na summit a dostala tam opulentní hostinu, bude pokládána za potřebnou a nutnou. Doprava a požitky poddaných jsou zbytečné. A veřejnost, už tak demoralizovaná dvouletou kovidovou politikou, se skloní: je to přece dočasné, je to nevyhnutelné, je tady výjimečná situace, musíme se uskrovnit, děláme to pro vyšší cíle.

Lze si představit omezení spotřeby na časovém (vypneme vám to na dvě hodiny denně) nebo funkčním základě (vypneme to některým z vás). Lze si představit omezení internetu. Lze si představit zákaz provozu domácích počítačů (zvláště grafické karty určené pro hraní počítačových her jsou velmi energeticky náročné) a dalších spotřebičů, které politické výbory označí za zbytečný luxus. Možná se dočkáme zavedení sdílených lednic a praček. Ostatně sdílené sprchování už lidem jako jedno z řešení energetické krize nabídnut bylo. Televizi lze povolit zapnout jen v době vysílání zpravodajství. Můžeme si s trochou nadsázky též představit vypnutí životní podpory na jednotkách intenzivní péče pro ty, kteří jsou politicky vzato na černé listině nebo vypnutí inkubátorů novorozeným dětem, jejichž rodiče demonstrovali na Václaváku. Věřím, že paní Pekarová by pro něco takového odůvodnění našla. Lze si představit zákaz určitých oborů, zákaz kin a divadel, zákaz prodeje v supermarketech a nákupních centrech o víkendech, rušení hostingových center kromě jednoho státem povoleného provozovatele hostingových služeb. Můžeme si představit zákaz bitcoinů a dalších kryptoměn. Lze si představit prakticky cokoliv – protože smrtelná nenávist lidí jako je von der Leyenová nebo Timmermans (nebo u nás Fiala či Rakušan) vůči svobodě, vůči rozumu a vůči lidem je nekonečná.

Někdo si možná myslí, že evropská či naše vlastní vládní „řešení“ energetické krize tím, že přijmeme rozvrat energetiky jako fakt, s nímž se nedá nic dělat, je jen dočasná věc. Jenomže čelíme-li nepřátelům svobody, pak jednotka dočasnosti je bohužel jeden furt.

Pokud přijmeme, že jediným receptem je nuceně se uskrovnit, dáváme politikům, ať už je u moci Fiala nebo Babiš, podepsaný bianko šek na celý náš život: je už jedno, zda jim dovolíme vypnout nám proud na hodinu denně, protože automaticky souhlasíme s vypnutím proudu na půl dne. Nebo na celý. A pokud něco takového skutečně přijmeme, nemají ti barbaři v oblecích a kravatách sebemenší důvod začít s námi jednat jinak: tedy ozdravit ekonomiku na bázi svobodného trhu a kapitalismu tak, aby dříve či později byl základního statku jakým je energie skutečně nadbytek.

Oni totiž vyznávají morálku nedostatku. Strádání je pro ně morální dobro. Bída pro ně představuje normalitu, zatímco blahobyt racionální průmyslové společnosti je pro ně něco výjimečného, a civilizačně nepodstatného. Ale záleží nakonec vždy jen na nás samotných, na občanech, kteří svým postojem vždy politiku legitimizují, zda budeme morálku nedostatku sdílet s nimi nebo zda ji odmítneme.

Luboš Zálom, místopředseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: blog autora

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31