Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Reakce stran „pod čarou“ na vládní konsolidační balíček a jejich přístup ke snížení zadlužování

Reakce stran „pod čarou“ na vládní konsolidační balíček a jejich přístup ke snížení zadlužování

Postoj koaličních i opozičních stran k vládnímu konsolidačnímu balíčku byl již široce diskutován. Jak se ale na něj dívají strany, které se v nejnovějších volebních průzkumech blíží pětiprocentní hranici potřebné k zastoupení v Poslanecké sněmovně?

V zářijovém průzkumu agentury Kantar si některé známější „strany pod čarou“ polepšily. Hnutí Přísaha by volila 4 % dotázaných (+1,5 % od května 2023), Sociální demokracii 3,5 %, Svobodné 3 % (+2,5 % od května 2023) a PRO také 3 % voličů (+1 % od května 2023). Průzkumu se zúčastnilo 982 respondentů a přípustná statistická chyba je +-1,1 až +- 3,6 %.

Přísaha

V tiskové zprávě z 16. října označil předseda hnutí Robert Šlachta konsolidační balíček za „paskvil“, který dle něj „neřeší zásadní zlepšení hospodaření státu. Neřeší deficit, který zůstává ve stovkách miliard. Neřeší ekonomickou kriminalitu a daňové úniky“.

Hnutí také vadí, že vládní koalice nevzala v potaz ani pozměňovací návrhy opozičních stran.

Místopředsedkyni Karolínu Kubiskovou trápí stagflace, kterou vláda balíčkem nevyřeší. Zvyšování daní je dle ní v této situaci „holá ekonomická sebevražda“. Naopak, snížení daní u potravin se dle jejího názoru reálně do cen „nejspíš ani nepromítne“.

„Vláda musí především okamžitě začít šetřit u sebe. Ať se zaměří na své trafiky, politické neziskovky, předražené zakázky, a hlavně na daňové ráje, nadnárodní korporace a transferové ceny, kam nám utíkají stovky miliard. Naše hnutí také dlouhodobě volá po snížení počtu ministerstev, náměstků i poradců. Je třeba se razantně zaměřit i na spravedlivé zdanění nadměrných zisků, příjmů s nejasným původem či vyšší zdanění dividend,“ uvádí svůj „recept“ pro snížení inflace a stabilizaci rozpočtu místopředsedkyně hnutí.

Dále pak Přísaha navrhuje „výrazné snížení DPH na základní potraviny“. „Tím stlačíme inflaci a ulevíme lidem, aby jim zůstalo víc peněz v peněženkách. Potom budou více nakupovat, zvedne se spotřeba a podpoří ekonomický růst. Vláda musí zkrátka hledat peníze v provozu a tam, kde nám utíkají. Místo toho ždímá běžné občany a proti tomu se striktně ohrazujeme,“ dodává Kubisková.

V nedělních Otázkách Václava Moravce prezentovala Česká televize další průzkum Kantaru ze září, podle něhož omezuje 61 % Čechů své výdaje na potraviny, což je ale o 3 % méně než před půl rokem. Dalšími výraznými oblastmi „utahování opasků“ je návštěva restaurací (66 %), oblečení a obuv (58 %) či dovolené (57 %).

Na druhou stranu se dle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zdrženlivost spotřeby projeví na rychleji klesající inflaci.

Sociální demokracie

Kdysi vládnoucí strana kritizuje jak koalici, tak i opozici, že nenabídla jiné řešení.

SOCDEM chce „brát bohatým“ a přinést do státního rozpočtu 180 až 200 miliard korun: „Místo toho, aby se zvyšovaly daně středně a nízkopříjmovým, tak chce najít příjmy státního rozpočtu u oligarchů, nadnárodních firem a velkých korporací. Nejde přitom o nic, co by v západní Evropě nebylo běžné.“

Předseda strany Michal Šmarda k tomuto návrhu dodává: „Naše opatření se dotknou těch, kteří na krizi naopak vydělávají.“

Jako konkrétní příklady uvádí „znovuzavedení progresivní daně z příjmu jak právnických, tak fyzických osob. Ta by se týkala firem se stamilionovými a miliardovými zisky nebo lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Mezi další navrhované změny patří zavedení progresivní bankovní daně z aktiv (nikoliv zisku), dále ve světě běžně používaná daň z kapitálových výnosů, digitální daň nebo zvýšení úhrad za vydobyté nerosty, aby odpovídaly zvyklostem v okolních zemích“.

Sociální demokracie by hledala také na výdajové straně – úspory v dotacích pro velké firmy.

Svobodní

Tisková mluvčí Svobodných Veronika Blažková zaslala deníku Epoch Times sdělení předsedy Libora Vondráčka, dle něhož „od 1. 1. 2018 do 1. 1. 2023 vzrostlo HDP o 25,4 %, příjmy státního rozpočtu vzrostly o 15,70 % a náklady státního rozpočtu vzrostly o 41,67 %“.

„Problém opravdu není na straně příjmů. Zvedat daně za této situace je nesmysl. Problémem jsou totiž giganticky rostoucí výdaje,“ dodal Vondráček.

„Na výdajové straně přitom je kde šetřit. Možnosti úspor existují. To nakonec deklarovala i sama vláda, než zjistila, že k tomu nemá chuť nebo politickou odvahu. Opakovaně je navrhujeme a máme konkrétní návrhy. Vláda by ale musela najít odvahu omezovat agendu státu místo tupého zvyšování daní, které bude ještě více omezovat naši konkurenceschopnost v době nulového ekonomického růstu,“ sdělila včera strana na svém účtu X.

Obdobně jako Kubisková z Přísahy upozornil i místopředseda Svobodných Robert Vlášek v srpnovém rozhovoru pro Parlamentní listy , že zvýšení daní může dle Lafferovy křivky vést k nižšímu výběru daní, protože lidé budou mít tendenci se jim vyhýbat.

Vlášek zdůraznil, že problémem jsou především výdaje a navrhovaný balíček je pouze „kosmetikou a marketingem“.

„Každý pravicově uvažující a ekonomicky soudný člověk musí tento tzv. konsolidační balíček ostře odmítat. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že ODS je již zcela jiná značka než ODS před 15 nebo 20 lety, tedy s pravicovou ODS nemá tato současná strana nic společného. Najít rozdíl mezi ODS, TOP 09, STAN a dokonce i Piráty je prakticky nemožné. ODS je dnes daleko blíže progresivní levici než konzervativní pravici. Bohužel,“ zakončil v rozhovoru místopředseda Svobodných.

PRO

Nedávno založená strana Právo Respekt Odbornost (PRO) sdělila na svém facebookovém profilu, že pátek třináctého, kdy Poslaneckou sněmovnou prošel konsolidační balíček, byl „černým pátkem pro českou ekonomiku, ale i demokracii“, protože „nenechala vystoupit více než 70 demokraticky zvolených poslanců“.

„Prosazením likvidačního balíčku skutečně likvidují vše a všechny. Nedotkne se to jen občanů, seniorů, dětí, ale také firem, měst a obcí,“ komentuje Ivana Turková z PRO.

„Váš balíček není ani ozdravný, ani konsolidační – je založen pouze na zvyšování daní firmám i občanům (daň z příjmů i daň z nemovitosti), zvýšení odvodů pro OSVČ a převodu distribučních poplatků za regulované složky energie na domácnosti i firmy… Kde jsou slibované vládní úspory a prorůstová opatření. Nedokáží ani efektivně daně vybírat, ani čerpat dotace,“ tvrdí dále Turková.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Politická rozprava: Pavel Strunz o účelovém používání předběžné opatrnosti

Proslov z Republikového sněmu, 11. 11. 2023.

PŘEPIS PROJEVU

Vážení spolustraníci, vážené spolustranice, milí hosté a samozřejmě, milé hostesky,

pohovořím o předběžné opatrnosti.

Jsem-li předběžně opatrný, nedopustím masovou imigraci ze zemí s jinými kulturními vzorci. Protože vím, že se mi to může vymstít v časovém horizontu jedné generace. Jsem-li předběžně opatrný, nezanedbávám armádu, časová konstanta vybudování armády je deset let, geopolitická situace se však může změnit za kratší dobu. Ještě v roce 2009 v Praze podepisovali Obama a Medvěděv redukci jaderných zbraní, necelých pět let poté Rusko anektovalo Krym. Jsem-li předběžně opatrný, nezakážu si zákonem dva ze tří stabilních zdrojů energie, uhlí a jadernou energetiku, což se vbrzku projeví na energetické bezpečnosti.

Po těchto příkladech oprávněné předběžné opatrnosti považte, co se děje u našich, stále ještě bohatých, sousedů v Německu. V několika politikách, migrace, armáda, jaderná energetika, Německo aplikovalo předběžnou neopatrnost. To má své důsledky. Slabou armádu v turbulentních časech, kriminalita roste, imigranti se zhusta neztotožňují s německým státem, vysoké ceny energií vyhání firmy z Německa, konkurenceschopnost upadá. Proto je těžko pochopitelné, že takto předběžně neopatrné Německo naopak bylo a je předběžně přeopatrnělé stran globálního oteplování, které hypoteticky může mít důsledky až za několik generací. Tedy dlouho po dokonaných důsledcích masové imigrace, zanedbávání armády, odklonu od jádra a uhlí. Německo převzalo paniku Grety Thunberg a stalo se motorem doktríny Green Deal.

Protože se Německo osvědčilo v několika ohledech jako odstrašující příklad, neměla by se Česká republika u něj inspirovat bez mimořádné obezřetnosti. Bohužel je však z některých prohlášení zřejmé, že česká vláda se na toto Německo hodlá čím dál víc orientovat. Hodlá například opakovat některé jeho energetické chyby. Odstoupení od uhlí, masovou podporu obnovitelných zdrojů, ale i zákaz spalovacích motorů. Ministr průmyslu potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033, zároveň Petr Fiala protlačuje nestabilní a obtížně regulovatelné obnovitelné zdroje energie bez vyřešení ukládání přebytků.

To si vyžádá paradoxní doplnění energetiky o zdroje spalující zahraniční fosilní palivo, zemní plyn, tedy nyní LNG, i z nestabilního Blízkého Východu, ale i oklikou z Ruska, za vyšší sazby než dříve, samozřejmě. Pokud se tak stane, bude to za cenu ztráty konkurenceschopnosti, za cenu, že se staneme hlubokým dovozcem elektřiny, což též nepřispěje k energetické bezpečnosti. Bude to za cenu obrovských regulací připomínajících socialistické plánované hospodářství, tzn. neférové podmínky a naprosté pokřivení trhu.

Naše vláda přestává být předběžně obezřetná v krátko a střednědobém horizontu.  Používá pouze Green Deal, a přitom se tak děje za situace, kdy větší světoví producenti skleníkových plynů, než je Evropská unie, si konkurenceschopnost takovouto doktrínou nepodkopávají.

Zároveň o správnosti premis antropogenního globálního oteplování pochybují i významní vědci, jedním z nich je kvantový fyzik John Clauser, nositel Nobelovy ceny za fyziku roku 2022. Ten letos podepsal petici proti klimatickému alarmismu. Kolega Clauser říká: „Populární narativ o změně klimatu odráží nebezpečné zkorumpování vědy. Chybná klimatická věda metastázovala do masivní šokové novinářské pseudovědy. Žádná skutečná klimatická krize neexistuje, existuje však krize energetická.“ Takové prohlášení chce odvahu. Nepapouškovat mantry jako dekarbonizace či klimaticky neutrální společnost může dnes vědcovi přinést nepříjemnosti. Pravděpodobnost financování jeho výzkumu se rapidně sníží. To je to zkorumpování vědy, o kterém hovoří Clauser.

Vážení, všiml jsem si nedávno zvláštní symbiózy. Zatímco Čína začíná lovit mozky na Západě, některé mozky na Západě vymýšlejí, jak jí lov usnadnit. Greta Thunberg a její řídící mozky v Evropské unii v zásadě vyhrály. A já doufám, že jenom bitvu, nikoli však válku.

Čekají nás eurovolby. Obdobně jako loni na sněmu, upozorňuji i letos předběžně opatrnicky naše budoucí europoslance, aby se naočkovali proti bruselóze. Ta, jak známo, způsobuje politickou sterilitu u velkých zvířat. Sami sobě položte otázku: co udělala EU za dvacet let našeho členství dobře? Myslím, že těch pozitivních počinů je velmi málo. Naši naočkovaní europoslanci se mohou pokusit to změnit. Konkrétně v energetice mohou prosazovat následující. Postavit se proti zákazu spalovacích motorů samozřejmě, prosazovat jadernou energetiku, bránit nesmyslným regulacím v rámci Green Dealu, neodstupovat od Energetické charty chránící investice do energetiky. Dle zdravého rozumu budou jistě konat i v jiných oblastech a já věřím, že z žádného našeho europoslance se nestane politický EUnuch. Děkuji za pozornost.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31