Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zrušení práva veta? Svobodným došla trpělivost

Zrušení práva veta? Svobodným došla trpělivost

Svobodní se opřeli do prezidenta i vlády kvůli právu veta. Připomínají přijímání Lisabonské smlouvy a sliby, které přitom zaznívaly. Podle předsedy strany Libora Vondráčka je navíc důvod se obávat, že Fialově vládě, která lhala už tolikrát, se v této otázce nedá věřit.

Prezident Petr Pavel dále vyvolává rozepře mezi českými politiky. Na svých sociálních sítích se v posledních dnech snažil vysvětlit svůj postoj ke zrušení práva veta členských států Evropské unie, o kterém mluvil již před časem během své návštěvy Německa. Místo zklidnění situace však prezident Pavel vyvolal další bouřlivou diskusi.

„Pokud budeme ve složitém období, kdy Evropa bude potřebovat rychle přijímat účinná opatření v těch nejtěžších otázkách, pak si nemůžeme dovolit, aby jeden stát využil právo veta a vydíral tak všechny ostatní,“ uvedl na Instagramu prezident Petr Pavel.

Podle představitelů vlády však zatím je taková debata předčasná, ministerstvo zahraničních věcí navíc považuje za stěžejní udržet jednotu Rady EU, která je zajišťována konsensuálním rozhodováním.

Jenže deklaracím současné vlády nevěří předseda Svobodných Libor Vondráček. „Lze věřit vládě, že chce právo veta zachovat, když už tolikrát lhala? Když vláda ve svém programovém prohlášení slibovala, že nebude zvyšovat daně, když všechny vládní strany odmítaly migrační kvóty, když premiér sliboval, že nedopustí zákaz aut na benzin a naftu a že vyjedná zmírnění systému emisních povolenek. Vždy tyto sliby vytvořily nějaká očekávání. Při každém porušení nějakého slibu pak došlo ke snížení důvěryhodnosti této vlády a věřit po tom všem, že bude hájit právo veta, může působit naivně,“ uvedl Vondráček v reakci na slova prezidenta Pavla s tím, že bychom se tedy i v otázce kolektivního rozhodování Evropské unie, která již více než z poloviny vytváří právní předpisy platné i v České republice, měli mít na pozoru.

„Když Česká republika ztrácela v roce 2009 přijetím Lisabonské smlouvy právo veta v některých otázkách, vznikli Svobodní, aby bojovali za návrat práva veta. Dnes jako tehdy říkáme zcela jasně, že ztráta práva veta je chyba, a budeme usilovat o znovuobnovení suverenity a svrchovanosti České republiky, tak jak jsme ji znali v 90. letech,“ dodal Vondráček.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31