Připomněli jsme si 103. výročí vzniku Československa

Připomněli jsme si 103. výročí vzniku Československa

Libor Vondráček Svobodní: “Ačkoliv od 28. října 1918 uběhlo už více než 100 let, je nám tento den stále připomínkou, že i „malý národ“ uprostřed globalizované Evropy, může být suverénní, aniž by musel být v područí nějaké mocnosti.” Květiny během oslav 103. výročí založení ČSR položil v Jindřichově Hradci náš předseda s naší místní radní Miladou Petrů a našim zastupitelem Janem Pokorným.

Den nezávislosti si dnes připomínáme, protože před 103 lety, 28. října 1918, odstartovala nová kapitola naší svobody. Vzniklo Československo – suverénní stát Čechů a Slováků v srdci Evropy. Tento den znamenal počátek rozkvětu našeho státu. Na jedné straně za úspěchem stojí odhodlaní politici, kteří kromě občanských svobod, zajistili i svobody ekonomické. Za všechny jmenujme Aloise Rašína, který uskutečnil měnové reformy a držel státní finance ve svých rukou tak pevně, že nedopustil stejnou hyperinflaci, jako v okolních státech. Na druhé straně to jsou pracující jednotlivci, kteří se díky svým zlatým ručičkám chopili příležitostí, aby z Československa vybudovali jeden z mála prosperujících států Evropy.

Ačkoliv od 28. října 1918 uběhlo už více než 100 let, je nám tento den stále připomínkou, že i „malý národ“ uprostřed globalizované Evropy může být suverénní, aniž by musel být v područí nějaké mocnosti. Stejně jako starosta Jindřichova Hradce, přeji naší zemi k jejím narozeninám pozitivní a konkrétní vize do budoucnosti. Takové vize, které však budou postaveny i na existenci našich státních hranic. Starosta Jan Mlčák: “K státnímu svátku Dne vzniku samostatného Československého státu tak přeji naší republice vizi nebo vize, které by vedle plných nákupních košů naplnily i ducha národní identity, schopné důstojného spolubytí v dnešním světě bez hranic.”

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31