Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Naši členové pomáhají a pomohli přímo na ukrajinské hranici!

Naši členové pomáhají a pomohli přímo na ukrajinské hranici!

Ukrajině zasažené válečnou agresí Ruska v těchto dnech pomáhají snad všichni. Stranou nezůstali ani členové Svobodných. Vedle toho, že mezi svými členy a příznivci již vybrali téměř 150 tisíc korun, rozhodli se, že s humanitární pomocí vyrazí přímo na ukrajinské hranice. Cestou zpátky pak pomůžou běžencům z Ukrajiny dostat se do Polska či do České republiky.

„Aby nezůstalo jen u řečí, rozhodli se naši členové vyrazit s pomocí na hraniční přechod Ubla. Psalo nám mnoho lidí, že by rádi pomohli obětem nedaleké války, ale chtěli by trochu dohlédnout na to, jakým způsobem bude pomoženo, neboť že mají obecnou nedůvěru k velkým sbírkám či k neziskovým organizacím. Zároveň si uvědomují, že není doporučováno, aby se lidé na vlastní pěst vydávali přímo na místo, protože je tam až příliš mnoho jednotlivců bez zkušeností s podobnou pomocí a vzniká tam chaos. Máme ve svých řadách lidi se zkušenostmi z Červeného kříže, kteří se rozhodli osobně pomoci,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných. 

„Dorazili jsme na hraniční přechod s dvěma dodávkami naloženými humanitární pomocí, kterou jsme předali místními koordinátorovi. My jsme na druhou stranu nejeli, protože bychom na návrat čekali řádově padesát hodin,“ hlásil o pár desítek hodin později přímo z polsko-ukrajinského pohraničí Jan Doležal, místopředseda Svobodných. Společně se svými kolegou a dalším místopředsedou Svobodných Tomášem Mackem pak natočili dojemné video, ve kterém paní Natálie z Ukrajiny v slzách popisovala vojenské útoky Ruska na civilisty i malé děti.  Poté, co Svobodní předali nakoupenou humanitární pomoc místním koordinátorům, pomohli několika ukrajinským ženám s převozem do polského Krakova. „První skupina žen už je v bezpečí v Krakově i díky vaší pomoci! Děkujeme,“ poděloval pražský zastupitel Jan Dočekal. 

Jak potvrdil Libor Vondráček, Svobodní chtějí v této cílené pomoci pokračovat. „Věci nakoupené za doposud vybraných 150.000 Kč budeme směřovat právě na podobně vypadající hraniční přechody v Polsku, neboť přístup tamní vlády má možná vliv i na to, jak hraniční přechod vypadá,“ podotkl Vondráček. 

Fotogalerie:

Zdroj: Parlamentní listy, Facebook Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31