Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Ideozločiny a vytváření atmosféry strachu. Luboš Zálom je velmi znepokojen, co vláda zatím předvádí

Ideozločiny a vytváření atmosféry strachu. Luboš Zálom je velmi znepokojen, co vláda zatím předvádí

Vyhlášení nouzového stavu, které začne platit v pátek 4. března, vyvolává řadu různorodých reakcí. Místopředseda Svobodných Luboš Zálom v té souvislosti upozorňuje, že nová vláda Petra Fialy již stihla ukázat, že má k principům svobody jednotlivce podobný vztah jako vláda předchozí. Naráží tak především na to, že kabinet Andreje Babiše využil nouzový stav nikoliv pro boj s virem, ale pro boj s občany a znamenal pohromu pro podnikatele, kterým bylo zakázáno pracovat a živit svoje rodiny, stejně jako pohromu pro školní děti, jimž bylo upíráno vzdělání.

„Vláda Petra Fialy hned po svém nástupu vyhlásila nesmiřitelný boj proti tzv. dezinformacím, čímž se ve své pravé podstatě vyjádřila proti svobodě projevu. Nový ministr vnitra Vít Rakušan dal hned po vypuknutí války na Ukrajině tomuto boji reálnou politickou náplň, když si bez soudu a bez jakéhokoliv legislativního rámce objednal u správce národní domény zablokování několika webů, přičemž v tuto chvíli nehodnotím jejich obsah, a vrátil tak podle mého názoru reálně po mnoha letech do naší politické praxe cenzuru,“ uvedl Luboš Zálom ve svém blogu na Echo24.cz

Místopředseda Svobodných se proto domnívá, že jsou reálné obavy, že podobně jako vláda Andreje Babiše zneužila nouzový stav pro boj proti občanům této země, zachová se stejně i vláda Petra Fialy. „Třebaže sám premiér Fiala prohlásil, že tento nouzový stav občané České republiky nepocítí. Skutečnost však může být odlišná,“ dodal Zálom a připomněl, že během nouzového stavu může stát konfiskovat majetek, zabavovat vozidla nebo budovy, pod záminkou pomoci uprchlíkům.  

„Už to samo o sobě je velmi nebezpečné, nicméně vážnějším problémem pro svobodu v této zemi je plíživé zavádějí pojmu ideozločin,“ upozorňuje Zálom, jenž připomněl slova nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, který varoval, že schvalování ruské invaze na Ukrajinu nebo i vychvalování ruských politiků může vést k trestnímu stíhání s možností trestu odnětí svobody až na tři léta. 

„Nouzový stav znamená zpřísnění trestů a může znamenat i daleko extenzivnější postup orgánů činných v trestním řízení. Při nemožnosti skutečně pevné definice toho, co je schvalování invaze, co je dezinformace, kde je hranice mezi omylem a lží, a jaká je vlastně nebezpečnost takového počínání, si takřka nikdo, kdo se k současné situaci vyjadřuje a nekopíruje jen oficiální prohlášení našich vládních politiků, nemůže být jistý, že proti němu právě teď někdo nesepisuje trestní oznámení. Třeba Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty nebo probruselský aktivista Tomáš Peszyński,“ míní Luboš Zálom, podle nějž vytváření ideozločinů znamená vyvolávání atmosféry strachu. „Nouzový stav dává této atmosféře strachu mnohem nebezpečnější rozměr. Jsou politici, kteří drží v rukou moc, natolik disciplinovaní a morální, aby nezneužili situaci pro vypořádání se s ideovými nepřáteli?“ ptá se zastupitel z Berouna.  

„Válka je mnohem citlivější kontext než epidemie nakažlivé nemoci. V případě epidemie čelíme všichni stejnému, vědecky definovanému nepříteli. V případě války však jedna skupina lidí čelí jiné skupině lidí. Nepřítelem jsou lidé. A stejně jako lze definovat nepřítele vnějšího (např. Rusko), může být velmi lákavé označit nepřítele vnitřního. Toho, kdo nesouhlasí. Toho, kdo je nositelem alternativních názorů, někdy bizarních, někdy naprosto mylných, ale mnohdy i názorů opodstatněných a racionálně odvozených, pokud se to v daný okamžik hodí. Boj proti tzv. dezinformacím znamená potlačení svobodné a racionální diskuse, v níž nakonec vždy zvítězí pravda. Protože pravda se neprosazuje násilím, nýbrž rozumem,“ pokračuje ve své úvaze Luboš Zálom, jenž je přesvědčen o tom, že pomáhat lidem, kteří prchají před válkou, lze i bez nouzového stavu. Proto jeho vyhlášení kategoricky odmítá.

Luboš Zálom, místopředseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31