Musíme kontrolovat vládu, ne pumpaře

Musíme kontrolovat vládu, ne pumpaře

Vláda Petra Fialy zatím jen marně hledá nástroje, jak brzdit inflaci. Když před několika týdny raketově rostly ceny pohonných hmot, kabinet oznámil, že si posvítí na marže pumpařů. Podle ministrů dopravy i financí totiž cenový růst naznačoval, že právě prodejci benzínu a nafta „parazitují“ na situaci a snaží se na ní vydělat. Nařízené kontroly marží však nic takového neprokázaly.

Podle předsedy Svobodných Libora Vondráčka je to jen další důkaz, že je třeba vrátit pozornost na zdanění pohonných hmot. „Vláda musí snížit daně a kontrolovat si zaslouží ona, ne pumpaři!“ vzkázal do Strakovy akademie Libor Vondráček, podle kterého kampaň spojená s kontrolami marží byla jen „krycím manévrem“.

„Vláda kontrolami benzínových pump odvedla pozornost od faktu, že na rozdíl od 24 zemí EU nesnížila daně z pohonných hmot a zcela ignoruje jejich vliv na inflaci, která je u nás čtvrtá největší v EU. Daně přitom tvoří stále téměř 46,5 % ceny benzínu,“ připomněl Vondráček.

„Vláda nasměrovala veřejnost proti pumpařům a poté sama konstatovala, že kontroly nic nepřinesly, jen zde zavedly precedent, že má stát kontrolovat marže podnikatelů. Čí marže budou kontrolovat příště?“ ptá se předseda Svobodných, který takový přístup státu zcela odmítá.

„Naše odpověď je jasná, kontrolovat mají v první řadě lidé vládnoucí politiky, ne naopak,“ zdůraznil Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31