„Fialo, inspirujte se Polskem. Snižte daně,“ vyzval premiéra Vondráček

„Fialo, inspirujte se Polskem. Snižte daně,“ vyzval premiéra Vondráček

Ceny pohonných hmot se stále drží na rekordních hodnotách. Kabinet Petra Fialy o dalších zásazích státu, které by vedly ke snížení cen benzínu a nafty zatím nechce ani slyšet. Zrušení povinnosti přimíchávat biopaliva do pohonných hmot včetně kontrol marží pumpařů je prý dostatečným nástrojem. S tím však nesouhlasí předseda Svobodných Libor Vondráček, který vyzval pětikoalici k tomu, aby po vzoru Polska snížila spotřební daň i DPH.

Předseda Svobodných zároveň odmítl nejrůznější vzkazy, které v posledních týdnech zaznívaly ze Strakovy akademie směrem k motoristům. „Snaha vychovávat občany, aby méně jezdili autem, to by mně sedělo spíše ke Straně zelených než k ODS. Výběr dopravního prostředku má být individuálním rozhodnutím. Jezděte autem nebo třeba na koni. My vás vysokými daněmi k používání správných dopravních prostředků vychovávat nebudeme! Naopak navrhujeme nižší spotřební daní a aktuálně i snížení DPH z pohonných hmot po vzoru Polska,“ navrhl Libor Vondráček a připomněl také petici za snížení daní z pohonných hmot.   

Podle Svobodných však není správnou cestou uvažovat o cenové regulaci benzínu. „Naopak zastropování cen PHM jsme viděli v Maďarsku, kde během pár dnů zkolabovali pumpaři a čerpací stanice MOL řeší nedostatek odstavením mnoha poboček v jiných státech dodnes,“ dodal Vondráček, pode kterého je Česká republika dlouhodobě zatížena vysokým zdaněním.  

„Člověk musí zaměstnavateli vydělat minimálně na čtyři plné nádrže benzinu bez daně, aby si mohl jednu reálně koupit. A zaměstnavatel je v tu chvíli pořád na nule. Zdanění práce je průměrně téměř 50 procent a zdanění benzinu také a máme pocit, ze vysoké zdanění má lidi systémové vychovávat k neužívání aut,“ připomněl často opomíjená čísla Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31