Dočekal: „Jsme blbí, budou se nám smát. Pepíček skočí z okna, my taky.“

Dočekal: „Jsme blbí, budou se nám smát. Pepíček skočí z okna, my taky.“

Billboardy SPOLU připomínají reklamu na film Avatar – zubící se modré obličeje, říká lídr uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci v Plzeňském kraji Jan Dočekal. Na konto evropského Zeleného údělu citoval, co mu v dětství říkala maminka, a popsal ParlamentnímListům.cz, za co se nám zbytek světa bude smát. Chtějí nás vrátit do středověku, uvedl.

Kandidujete jako lídr kandidátky Trikolóry Svobodných Soukromníků (TSS) v Plzeňském kraji. Jak se vám zatím líbí volební kampaň vašich konkurentů považovaných za pravici, tedy SPOLU či SPD?

Především ani náhodou nepovažuji SPOLU za pravici, a SPD už vůbec ne. Ani u jednoho subjektu nevidím v programu žádný náznak pravicových řešení. Populismus, různé „želé“ názory a krásné jednoduché odpovědi – to vše tam je, ale východiska plynoucí z pravicové ideologie tam nikde rozhodně nejsou. Přiznám se, že jejich kampaně moc nesleduji, mám plné ruce práce s tou naší. Nicméně, nelze si nevšimnout např. billboardů koalice SPOLU, které mi připadají barevně nedotažené a tím pádem i nevýrazné. Připomínají mi reklamu na film Avatar – zubící se modré obličeje. V plzeňském regionu ale musím ocenit člena ODS Mgr. Baxu, který je zkušený rétor s jasnými formulacemi názorů. Nikdo z ostatních protikandidátů v kraji mne nezaujal. 

Do kampaně vstoupil přízrak zdražení elektrické energie. Ministr Karel Havlíček mluví o tom, že bude třeba lidem toto zvýšení kompenzovat. Je to správná odpověď? Co dělat? 

V tomto případě naprosto platí okřídlené rčení: „Když něco funguje, zdaň to. Když to pořád funguje, zreguluj to. Když to přestane fungovat, začni to dotovat.“ Já prostě nemám slov. Nechápu, kdo má zájem na tom, aby se díky nedostatku (jakýchkoliv) energetických zdrojů zvyšovala jejich cena a v důsledku zpomalovala ekonomika všech členských států EU. Jakákoliv výroba, která je jen trochu náročná na energie, se rovnou může přestěhovat do zemí třetího světa.

Tohle ale není primárně neschopností vlády ČR, ale důsledek pomateného prosazování Green Dealu ze strany EU a Německa. Vždyť co jiného než likvidace současné životní úrovně a likvidace průmyslu v přímém přenosu je celý systém emisních povolenek, uzavírání elektráren atd.? To nás opravdu pár zelených environmentalistů chce vrátit do středověku? Asi ano. 

Pokud jde o inflaci jako takovou, dle ekonomů nastala proto, že Evropa pumpuje peníze do ekonomiky, aniž by se zvýšila produktivita. Jenže lidé byli po covidu zdecimovaní. Bylo správně ,,dát peníze do lidí”, jak říká Babiš? 

Rozhodně bylo správné odškodnit lidi a firmy, které utrpěly ztráty v důsledku aplikace vládních opatření. Zároveň je ale nutné upozornit na to, že státní dluh loni stoupl o 410 miliard korun na rekordních 2,05 bilionu korun a jen cca polovina peněz z tohoto navýšení byla použita v souvislosti s epidemií koronaviru. Zbytek se rozházel čert ví kde. Za naprosto zbytečné pak považuji „uplácení“ důchodců a státních úředníků, tedy vrstev obyvatelstva, které nebyly koronavirem nijak ekonomicky postiženy. 

A co s tou inflací? 

To je právě důsledek emisí ničím nekrytých bankovek. Pokud pouštím do oběhu biliony peněz, které se vyrobily naťukáním do počítače, tak se to někde musí projevit. A protože je naše ekonomika velmi úzce svázaná se zeměmi EU, tak se tisk hromady eur musel nutně projevit i na tuzemském trhu.

Navíc oficiálně přiznaná výše inflace naprosto neodpovídá realitě. Ve spotřebním koši, ze kterého se inflační koeficient počítá, nejsou vůbec zahrnuty ceny nemovitostí, průmyslových surovin atd. Takže reálná výše inflace je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší. Státům to vyhovuje. Snižuje se tím skutečná výše státního dluhu. Občanům to nevyhovuje – jejich úspory se mohou klidně stát náhradou toaletního papíru. 

Už se těšíte na to, až si v souladu s Green Dealem pořídíte elektromobil? Má Česko jako člen EU jinou možnost, než se prostě podřídit? 

Silně pochybuji, že bych si elektrovehikl pořídil. V očekávání nejhoršího jsem se auty se spalovacími motory předzásobil. Česko jako člen EU by především mělo proti těmto tendencím ostře vystoupit a slepě nepřebírat kdejaký nesmysl. Vytanula mi na mysli věta, kterou mi říkala máma, když jsem něco dělal špatně a hájil se tím, že některý z mých vrstevníků dělá totéž. Říkala: „A když Pepíček skočí z okna, tak skočíš taky?“ Jako ČR evidentně skáčeme s Pepíčkem… a někteří u toho ještě hýkají rozkoší.

Piráti a další se zaklínají tím, že Green Deal znamená modernizaci a že Evropa se bez něj stane skanzenem. Opravdu? 

Částečně mají pravdu. Green Deal opravdu přinese spoustu inovativních technických řešení. Otázkou je, zda tato řešení budou mít praktické uplatnění a zda budou znamenat posun společnosti vpřed. Já si naopak myslím, že jejich vývoj bude stát nepředstavitelné finanční náklady a dokonale vyčerpá ekonomické, technologické a další kapacity jednotlivých států. V důsledku se Evropa stane skanzenem právě díky Green Dealu. V rozvíjejících se ekonomikách třetího světa budou nadále jezdit v autech se spalovacími motory, budou stavět továrny bez omezujících emisních povolenek a budou se chechtat, jak jsou ti Evropané blbí. 

Svobodní úspěšně rozšiřují svou petici za zachování koruny. Představitelé průmyslových svazů mluví o tom, že euro by pro ně bylo výhodnější. Co jim odpovědět? 

A on někdo jakékoliv firmě nebo i občanovi brání si otevřít účet v eurech? Navíc eury můžete dnes zaplatit prakticky kdekoliv. Kurzovní lístek visí i na pokladně v Kauflandu. Domníváme se, že jakákoliv směna a platidlo by měly být vždy na dohodě a svobodné volbě zúčastněných stran. Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, že chce pobírat mzdu v eurech, tak by to mělo být založené pouze a jen na jejich svobodné vůli. Stejně tak, pokud si za platidlo zvolí korálky nebo mušličky. Nám jde o zachování možnosti volby. Navíc si myslíme, že vlastní měna (stejně tak jako jazyk, území apod.) jsou atributy svobodného suverénního státu. A v neposlední řadě je vlastní měna důležitým makroekonomickým nástrojem. Zcela v tuto chvíli pominu další negativní skutečnosti související ze zavedením eura (plošné zdražení, zpomalení růstu HDP, nucené zapojení ČR do Eurovalu, ESM, ručení za dluhy jiných států apod.). 

Dovedete si představit odchod Česka z Evropské unie, když velká většina úřednických či akademických elit je pro EU? Měli bychom vůbec lidi, kteří by nás šokem po odchodu z EU provedli? 

K rozpadu Evropské unie zákonitě dříve nebo později dojde. Nevydržela ani Tisíciletá říše, ani vztah Se Sovětským svazem na věčné časy. Můžeme se jen bavit o horizontu. Za jak dlouho se EU rozpadne nevím. Za rok? Za 10 let? Za 100? Za 1000? Ale nepochybuji, že k tomu dojde. Úřednické elity mají jednu velikou nevýhodu – nic neprodukují. Třeba lidem jednou dojde, že vlastně živí parazity. A vůbec si nemyslím, že odchod z EU by měl být nějakým šokem. Naopak. Jedním dechem ale říkám, že určitá míra spolupráce mezi evropskými zeměmi je nutná. Ne ale v podobě přebobtnalého úřednického molochu typu EU, který stanovuje zakřivení banánů, normy na cirkusové stany a kde absolventi kurzů francouzské historické literatury diktují elektromobilitu. Podle mě by bohatě stačilo něco jako EFTA – Evropské sdružení volného obchodu. Chování současných elit EU ve mě stále častěji evokuje Hamleta a jeho: „Vymknuta ze svých kloubů doba šílí.“ 

Pokud se vrátíme „na zem“, či spíše do Plzeňského kraje: Jaké problémy vám v kampani běžní lidé svěřují, a co jim na ně odpovídáte? 

Lidi nejvíce pálí jejich každodenní problémy. Např. zdlouhavá stavební řízení, pomalý rozvoj infrastruktury, nekomunikativní památkáři při rekonstrukci domů atd. Smutné je, že většina lidí si již zvykla na salámové ukrajování jejich svobod a rezignovali na odpor. Ono je to krok za krokem stálé zmenšování ohrádky, ve které se pohybujeme. Dnes se nesmí kouřit v hospodách, povinně platíme řepku v naftě, přispíváme na „obnovitelné zdroje“ solárním baronům, každý radostně přispěl Agrofertu 10 Kč na inovativní linku na toustový chleba, do smrti se necháme každoročně očkovat, v rouškách chodíme i na záchod… Zítra si nekoupíme auto, nevjedeme s ním do centra města, nezatopíme si doma v krbu… Jedna „drobnost“ za druhou. 

Jak dle vás nakonec dopadnou volby? A jakou vládu nakonec budeme mít? 

Volby dopadnou v každém případě špatně. A budeme mít vládu, jakou si zasloužíme. Málokterá žába si uvědomuje, že se jí za posledních pár let zvýšila teplota vody v hrnci o pár stupňů. Jednodušší žáby se z toho dokonce radují. Bohužel. Většina lidí ale ví, že něco je špatně, že se děje něco nebezpečného, zároveň ale rezignovala na možnost něco změnit. Myslí si, že s tím nemohou nic dělat a ani nechodí k volbám. Psycholog Martin Seligman to v 60. letech pojmenoval jako „fenomén naučené bezmoci“. Není to pravda. Každý z nás má možnost věci měnit! Mohu to ilustrovat sám na sobě. Je mi skoro 60 a před 5 lety jsem poprvé vstoupil do politiky. Jen proto, že jsem se na to už nemohl jen dívat a proto, abych měl pocit, že jsem udělal maximum možného. Pro nás všechny: Udělejte něco i vy – pro začátek jděte k volbám.

Jan Dočekal, místopředseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31