Video

Video

Totální masakr aneb ekonomická diskuse, která vás zvedne ze židle

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Seminář v Parlamentu 06/24: JUDr. Tomáš Nielsen: Selhání soudní ochrany

Advokát a spoluzakladatel institutu Pro Libertate JUDr. Tomáš Nielsen konfrontuje základní právní úpravu platnou v ČR s konkrétními postupy a rozsudky soudů v případech sporů týkajících se proticovidových opatření. Postup soudů vnímá v mnoha případech jako nedostatečný, ohrožující ochranu základních práv a přednáší proto návrhy, co je třeba zajistit pro ochranu občanů do budoucna.

Zdroj: Svědomí Národa

Hraje ČT fér? Kulatý stůl Deníku TO na téma „zpravodajství a publicistika jako veřejná služba“

V úterý 4. června 2024 se v holešovickém klubu Avion konal druhý Kulatý stůl Deníku TO o veřejnoprávních médiích a jejich úloze s podtitulem „Zpravodajství a publicistika jako veřejná služba?“ Pozvání přijali Tomáš Nielsen, právník se specializací na mediální právo, PR specialistka a bývalá novinářka ČT Alena Maršálková, novinář a vydavatel Erik Best a ředitel Zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena. Debatou provázel šéfredaktor Deníku TO Marek Stoniš. Zde je celý záznam debaty.

Zdroj: Deník TO

Novinky

Přes dvacet let podniká. I díky tomu, že uměl naslouchat lidem, se stal starostou městysu Zlonice. Když však sleduje kroky současné vlády Petra Fialy (ODS), jenom marně kroutí hlavou. „Já ještě žiju v přesvědčení, že ODS by měla být ‚pravicová‘ strana, tedy podporovat samostatnost a odpovědnost občanů,“ připomíná Martin Kratochvíl, který se i proto rozhodl, že letos v září bude kandidovat v dresu Svobodných do Senátu v obvodu č. 29 Litoměřice.

Pane starosto, co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do Senátu Parlamentu ČR? Byla to nějaká konkrétní událost, nebo dlouhodobé přesvědčení?

O politiku se na komunální úrovni zajímám roky. Prvotním impulsem je nespokojenost se stavem a následné přemýšlení, co s tím. Obdobně tomu je i s kandidaturou do Senátu. Již přes 20 let podnikám a některé poslední zákony, například úprava dohod o provedení práce, mi přišla jak mimo realitu. Senát je „pojistkou demokracie“ a já bych chtěl být jedním dalším „hlasem lidu“, který se ozve, když se něco takového bude dít.

Jaké zkušenosti z pozice starosty Zlonic si přinášíte do kandidatury do Senátu? Jaké lekce jste se naučil v komunální politice, které byste chtěl uplatnit na národní úrovni?

Zkušenosti nejen z pozice starosty, ale i ze svého podnikání, jako živnostníka i jako jednatele firmy. Z těch konkrétních zkušeností bych jmenoval nacházení kompromisů, vyslechnout si jiné lidi, hledat netradiční řešení tam, kde jiní selhali, zjednodušovat procesy, svěřovat odpovědnost. Za dvacet let se zkomplikovala českou legislativou téměř veškerá činnost. Bylo jen několik zákonů či rozhodnutí, které by usnadnily nebo snížily nutnost něco státu hlásit. Takovýto pohled mýma očima nabízím a chci jej aplikovat v Senátu, pokud budu zvolen.

Jak vnímáte dopady kroků současné vlády Petra Fialy na podnikání v České republice? Která opatření považujete za nejdůležitější, a proč?

Jako střelbu do vlastních řad. Já ještě žiju v přesvědčení, že ODS by měla být pravicová strana, tedy podporovat samostatnost a odpovědnost občanů. Již zmíněné úprava legislativy kolem dohody o provedení práce likviduje „možnost brigády“ a tím možnosti firem flexibilně reagovat na příležitosti. Daně a administrativa se jen zvyšují, již dlouho jsem neslyšel, že něco jako stát nepotřebujeme, čili že pojďme zrušit nějaký takový zákon, respektive nějaké zbytečné opatření či povinnost zrušit.

Nedávno se rozvířila diskuse o minimální mzdě. Mně to přijde jako úplně zbytečná debata nic neřešící a nikomu z těch, kteří pracují za minimální mzdu, nepomůže. Ekonomicky to jen zvedne hranici, kdy se občan (zaměstnanec) může zapojit do pracovního procesu. Firmy i malí živnostníci, kteří zaměstnávají lidi, si svých zaměstnanců váží, není to pro ně odpad. A mnohem lépe než nějaký státní limit funguje přirozená konkurence. V tomto ohledu však sociální dávky dost nespravedlivě konkurují zaměstnávání.

Digitalizace je často diskutované téma. Jaké kroky by podle vás měly být podniknuty k urychlení digitalizace veřejné správy v ČR?

Vylepšit IT systémy a do digitalizace nenutit. Zní to možná zvláštně, ale každá organizace, firma či i úřad si vybírá snadné řešení. Pokud vím, že mi něco usnadní práci, zrychlí, zefektivní – přejdu na nový systém, protože to dává smysl.

Ale nyní, digitalizace veřejné správy je spíš pokus o to, jak skenovat dokumenty a posílat je prostřednictvím datové schránky. V něčem se blýská na lepší časy, poslední rok stoupá počet již přímo elektronicky podepsaných dokumentů, ale mnohdy je to tak složité, že vítězí papírová verze. Nemusí to být nutně špatně, když se někdy použije „nedigitalizované“ řešení, ale ukazuje se, že digitalizace v současné podobě nepřináší výhody nepřináší.

V červenci měl začít fungovat nový systém pro stavební úřady a urychlit stavební řízení. Obávám se, že budou stavební úřady paralyzovány na delší dobu, ten systém nefunguje. Tvůrci budou muset hodně zabrat v následujících dnech, aby i náš stavební úřad ve Zlonicích mohl začít fungovat. Kdyby byl vytvořen systém, který funguje a zjednodušuje činnost stavebního úřadu, „sám by si našel“ své zákazníky ze strany úřadů.

Korupce a transparentnost jsou stále aktuální problémy. Jaké konkrétní kroky byste navrhoval pro zvýšení transparentnosti ve veřejné správě?

Nemyslím si, že je to až tak aktuální problém. Samozřejmě jsou případy, kdy se někde něco upeče.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě do Senátu? Co vás na této instituci nejvíce oslovilo?

Možnost vyjadřovat se k zákonům, ovlivnit jiné senátory. Senátor má mandát přímo od lidí spjatý se svým jménem, na rozdíl od poslance, který je zvolen na základě stranické příslušnosti.

Na které oblasti se plánujete v Senátu zaměřit? Máte nějaké konkrétní plány nebo návrhy, které byste chtěl prosadit?

Zjednodušování v legislativě pro živnostníky, podnikatele. Obdobně obce, zejména ty menší, mají spousty povinností, které musí plnit. Při posuzování zákonů bych právě zvažoval jejich dopad do skutečné praxe. Jednotlivec však v Senátu nic nedokáže, obdobně jako v jiné kolektivně řízené organizaci. Je potřeba přesvědčit větší polovinu rozhodovacích subjektů o tom, jakou cestou se v dané oblasti vydat.

Jak vnímáte roli Senátu v českém ústavním systému? Co považujete za jeho hlavní úkoly a jak by měl podle vás fungovat?

Jako pojistku, kterou může při troše snahy dolní parlamentní komora přehlasovat. Ale když se vám nečekaně rozjíždí vůz z kopce, každá brzda je dobrá.

Jak hodnotíte současnou vládu Petra Fialy z ODS? Které její kroky považujete za pozitivní, a které naopak za problematické?

Pozitivně vnímám, že se rozeběhla výstavba dálnic. Funkční infrastruktura je důležitá. Na tomto bude mít však velké přispění i předchozí vláda.

Co byste chtěl vzkázat voličům, kteří zvažují, zda vám dát svůj hlas? Jak byste je přesvědčil o tom, že jste tou správnou volbou?

Podívejte se na výsledky a rozvoj, který nastal ve Zlonicích během mého starostování. Podílím se osobně na výkonu veřejné správy, abych něco ve svém okolí změnil; ne abych náhle zbohatl. Mám takovou vlastní motivační větičku, která vystihuje můj přístup. Život není nádrž, ze které čerpáš, ale jáma, do které dáváš. Proto tu jsou hory.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vladnuti-Petra-Fialy-To-je-strelba-do-vlastnich-rad-mysli-si-starosta-A-nespokojenost-ho-zene-do-voleb-758882

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31