Monitoring médií za období 4. 12. – 10. 12. 2020 – peněženka jako zhmotněná svoboda; nechte gastro dýchat.

Monitoring médií za období 4. 12. – 10. 12. 2020 – peněženka jako zhmotněná svoboda; nechte gastro dýchat.

Tisková zpráva, Praha, 11. 12. 2020

Milí příznivci svobody,

v uplynulém týdnu jsme se věnovali mimo jiné neustálým plošným zákazům, které vláda uplatňuje, hlavně vůči restauratérům. Na toto jsme reagovali vydáním tiskové zprávy s názvem „Nechte gastro dýchat“, ve kterém tyto bezohledné kroky vlády důrazně odmítáme. Dále vystoupil v Senátu Jarda Chalupský se svým velmi zajímavým projevem na téma schvalování daňového balíčku, ve kterém přirovnal peněženku jako zhmotněnou svobodu a demokracii. Dále vám přinášíme příspěvky dalších členů strany. Nezapomínejte na naše příspěvky na Facebooku a Telegramu.

1) Předseda strany Libor Vondráček.

Libor Vondráček se ve svém příspěvku „Mobily sledujte kriminálníkům, ne slušným lidem!“ vyjádřil k myšlence vzniku úřadu Státní hygienické služby. Na příspěvek navazuje rozhovor, ve kterém Libor popisuje úskalí předmětné novely, která by měla zásadní vliv na životy nás všech.

Mobily sledujte kriminálníkům, ne slušným lidem

Rozhovor: šéf Svobodných drtí Blatného a kroky Benešové

Libor Vondráček se následně ocitl na „druhé straně“ rozhovoru a pozval na rozhovor paní Marii, která vyhrála po vyluštění křížovky v našich volebních novinách večeři s naším předsedou. Mrkněte, co by paní Marie vzkázala vládě za zavření hospod po 20. hodině 😉

Rozdělujete lidi

2) Senátor Jarda Chalupský.

Senátor Jarda Chalupský vystoupil v Senátu při hlasování o daňovém balíčku. Peníze (rozpočet) přirovnal k peněžence a velmi trefně popsal, jak by měl stát, respektive občan hospodařit se svými penězi.

„Peněženka jako zhmotněná svoboda a demokracie. To jsem se dnes snažil vysvětlit při hlasovaní o daňovém balíčku, který nechá každému v peněžence o 1500-2000+ Kč měsíčně více. Tedy peníze navíc, o kterých si budeme rozhodovat sami a ne stát za nás. Stát ať následně soustředí úsilí na hledání úspor a odtučňování. Je potřeba rušit celé agendy jako inkluze, dotace, slevy jízdného, boj s klimatem, neinvestiční transfery vybraným podnikatelům, cukrování voličů atd. A ty peníze, které nemůžeme dostat přímo do našich peněženek, ať jdou raději jako podpora našim obcím k dispozici starostům než, aby zůstaly v rukách vlády.“

Video: projev Jardy v Senátu

3) Svobodní vydali tiskovou zprávu s názvem „Nechte gastro dýchat“. Zpráva se týkala neustálých restrikcí, které doslova existenčně drtí restauratéry.

Celá zpráva je k dispozici zde:

TZ: Nechte gastro dýchat

TZ: „Současnou politiku pokládáme za likvidační válku proti nezávislým lidem“

4) Příspěvky členů strany.

K plošným nařízením, které mají dopad na restauratéry, se též vyjádřil místopředseda strany, Luboš Zálom, který se ve svém příspěvku na blogu Idnes „opřel“ do vlády. Jeho příspěvek se dostal na homepage Idnes.

Blog Idnes Zálom

5) Komunální politika

Rakovnický deník se věnoval změně jednacího řádu zastupitelstva, která se týká programu jednání. Na prosincovém zasedání zastupitelstva se totiž bude schvalovat i změna jednacího řádu, která řeší právě tento bod, který bude do budoucna znamenat větší transparentnost města. Nový jednací řád by měl vejít v platnost již od prvního následujícího jednání zastupitelů, které se má konat v březnu příštího roku.

Nově by ke každé zprávě, která se bude projednávat, měl být zveřejněný návrh usnesení, ale také částečná rešerše, tedy krátké odůvodnění zprávy pro její bližší přiblížení. S návrhem přišli zastupitelé ze Strany svobodných občanů Lubomír Tichý a Milan Let, kteří tuto změnu prosazují již dva roky. „Nebylo to vůbec jednoduché jednání, některým zastupitelům se to příliš nezamlouvalo, ale jsem rád, že se to nakonec podařilo. Ve spoustě městech, i těch okolních, je to běžná praxe. Do této doby spousta občanů nevěděla, co si pod jednotlivými krátkými zprávami vlastně představit,“ vysvětluje rakovnický zastupitel Milan Let.
Zájem o jednání zastupitelů z řad veřejnosti nebyl do této chvíle ze strany veřejnosti nikterak valný. Právě tento krok by mohl vést k jeho zvýšení.

Chrudimské noviny se zabývaly sestavováním a schvalováním rozpočtu města na příští rok.
Radniční koalici se podařilo prohlasovat v zastupitelstvu nejdůležitější „obecní zákon“ na příští rok, a tím je rozpočet města na rok 2021. Tentokrát se nemusela spoléhat jen na hlasy svých zastupitelů, ale přidala se i část opozice, což dříve nebývalo zvykem.
Město musí více spoléhat na pomoc státu. Objem rozpočtu je přitom oproti stávajícímu asi o 10 procent nižší. Bude se totiž muset vyrovnat s propadem v příjmové části v důsledku koronakrize a zrušení superhrubé mzdy a zároveň se více spoléhat na dotace a pomoc státu. „Od roku 1990 to bylo asi nejsložitější sestavování městského rozpočtu, protože v tuto chvíli ještě nevíme, jak dopadne daňový balíček. Mohl bych to slovy paní Hany Vránové (vedoucí finančního odboru) přirovnat k věštění z křišťálové koule. Je však důležité, že rozpočet prošel hlasováním a byl schválen. Budeme se ale muset připravit na to, že může být s každým dalším zastupitelstvem revidován podle aktuální situace,“ upozorňuje první místostarosta Petr Lichtenberg.

Sestavování rozpočtu – chrudimské noviny

6) Pravidelné příspěvky na FB a Telegramu.

Svobodní na FB

Svobodní na Telegramu

PhDr. Marek Hejduk, LL. M., MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31